Nemrut’a Nasıl gelinir, ne zaman gelinir, konaklama konusu ve gezilecek yerler için uzun rehber burada sizi bekler.İlgili rehberde de aşağıda yer alan bilgilere ulaşabilirsiniz.  Bu yazı sadece Nemrut Dağı detaylarını kapsamakta.

 

Nemrut Dağı Tümülüsü Komagene Kralı I.Antiockos (M.Ö.69-34) döneminde inşa edilmiş. Büyük tanrılara adanmış bir anıt mezar. Antiochos babası Mitradates dış tehditlere karşı halkın birbirine bağlılığını artırmak adına tanrılarla bir anlaşma yapar . Tanrılarla olan bağı kuvvetlendirmek  ve böylece ulusunu barış içerisinde yaşatacağına inandığından, ülkesinin çeşitli yerlerinde tapınaklar yaptırır. Bu tapınakların hepsi Numrut’un tepesindeki muhteşem yapıyı görecek şekilde inşa edilmiş.  Mitradates’in yerine geçen oğlu Antiochos bu kutsal alan ve anıtı  bitirmek için çabalamış ancak ölümünden önce tamamlanamamış. Yaptırılan heykellerin arka yüzünde Antiochos vasiyetini yazdırmış. Antiochos ‘un ölümünden sonra yerine geçen oğlu bu yapıta gereken önemi vermemiş. Uzun yıllar boyunca unutulup giden bu anıt mezar 1881 yılında yol yapım işlerinde çalışan Alman mühendis Karl Sester arafından keşfedene kadar Nemrut’un zorlu hava koşullarına dayanıp günümüze ulaşmış.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Gelelim anıtın yapısına. Merkezde 30-35 derece eğimli konik bir tümülüs (anıt mezar) yer alıyor. Bu tümülüsün zirvesi 2206 metre, çapı doğu batı yönünde 135 , kuzey güney yönünde 145 metre. Bu bilgileri yapının büyüklüğünü canlandırabilmeniz adına paylaşıyorum. Bu konik yapıyı doğu,batı ve kuzey yönlerinde üç teras çevreliyor. Tümülüsün yüzeyinde ana teresların yontulmasında elde edilen küçük kireç taşı ve yakınlardan getirilen mıcırlarla kaplamış durumda.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Batı ve Doğu terası birbirinin aynısı olarak tasarlanmış . Batı terasındaki heykeller doğu terasındakilere göre biraz daha yıpranmış durumdalar. Aslan ve kartal heykeli ve sırasıyla Antiochos, Kommagene, Zeus, Apollon, Herakles heykelleri yer almakta. Kommagene Krallığı adını Kommagene tanrıçasından almakta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Her iki terastada gün doğumu ve batımını izleyebileceğiniz alanlar mevcut. Bulutsuz bir güne denk gelirseniz hafızanıza kazıyacağınız muhteşem bir manzara olacak karşınızda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nemrut Dağı Tümülüsü; Pers, Helenistik Anadolu geleneklerinin bir arada sergilendiği bir örnek oluşu, kompleks tasarımı ve devasa ölçeği ile antik dönemde eşi olmayan bir proje olması, boyutu nedeniyle yüksek bir inşaat tekniği kullanılması sebepleriyle 1987 yılında Dünya Kültürel Miras Listesi’ne dahil edildi.

 

Nemrut Dağı Tümülüsü Ulaşım;

Yeni devreye giren büyük bir kafeterya ve park alanı var. İster özel, ister tur olsun araç ile çıkılabilecek son nokta burası. Bundan sonra  tırmanmaya başlayacağınız alana götürmesi için shuttle  kullancaksınız. Gidiş gönüş 3 TL, binişte size verilen bileti kaybetmeyin.Kafeteryada yiyecek,içecek, hediyelik eşya dükkanı bulunmakta. Hatta kiralık battaniye bile temin edebilirsiniz.(Fiyat 5 TL) Ayrıca kafeteryanın terasında rüzgar izin verirde durabilirseniz muhteşem bir manzara var.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Transfer aracının sizi ulaştırdığı noktadan sonra doğu ve batı terasına çıkmanızı sağlayan iki farklı yol var.Doğu terası yolu sonlara doğru biraz daha taşlı, Batı terası için yol baştan başa yenilenmiş durumda. Biz gün batımını izlemek istediğimizden önce doğu terası için tırmandık. Ben buna merdiven çıkma demiyorum tırmanma diyorum. Fikir vermesi adına aşağıya resmi ekliyorum:) Ancak çokta panik yapmayalım, çok sık aralıklarda dinlenebileceğiniz banklar var.

Nemrut Dağı zirvesi

 

 

 

Nemrut  Turları; Neleri kapsar,başlangıç saati ,ücreti,detaylar…

Nemrut Dağı için iki farklı tur var ; gün batımı ve gün doğumu. Öncelikle hiç bir tura katılmadan araba kiralayarak kendinizde Nemrut’a ulaşabilirsiniz.  Ancak yol dik, bol virajlı. varışınız normalden çok daha uzun sürer. Boşu boşuna kendinizi yormuş olursunuz. Güneş battıktan sonra ya da gün doğumu için dağa tırmanacaksınız karanlıkta dikkatli olmanız lazım.  Zaten kalabalıksanız şoförlü, rehberli bir araç kiralamanız kişi başı daha ucuza gelecektir. İki kişiyseniz bu defada araç kiralamak turla kafa kafaya gelir. Bende genellikle  tur ile gezen biri değilim ama Nemrut için tavsiye ederim. Zaten tur grubu 4-5 kişilik oluyor.

 

Gün batımı turu 15:00 civarı başıyor ve otele dönmeniz 21:00′ i buluyor. Gezilecek yerlerde detaylarına değineceğim üzere sırasıyla Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, Selçuklu Köprüsü görülüyor. Akabinde Nemrut Milli parkına giriş yapılıyor. Giriş ile zirve arası 20 km . Milli park içerisidne Arsameia Antik Kenti son mola oluyor, burayı da gördükten sonra Nemrut zirvesine hareket ediliyor.  Güneş battııktan sonra otele dönüş ile tur sonlanıyor. Tüm bu yerlerde yeterince zaman ayrılıyor.

Gün batımı turu için ise 02:45 civarında uyandırılıyorsunuz. 03:00 civarı  hareket şeklinde. İlk durak Nemrut dağı ve gün doğumunun izlenmesi. Yine gün batımındaki noktaları bu sefer tersten takip ederek tur noktalanıyor.

Kaldığımız otelin sahibi İrfan Bey zaten Nemrut turları konusunda internette nereye baksanız göreceğiniz isim. Konaklamayı burada yapacağımız için direkt kendisi ile irtibata geçtik. Havaalanın gidiş dönüş transfer , konaklama, kahvaltı , gün batımı turu için iki kişi 350TL ödedik. Konaklama 100 TL gibi düşünebilirsiniz. Yani iki kişi için 250 TL ödedik. Bu fiyat çok değişken şimdiden söyleyeyim. Kişi sayısı arttıkçe fiyatta değişecektir.

Ayrıca bu otelde konaklamayacaksınız Murat  (Polat) Bey ile de iletişime geçebilirsiniz.Kendisi de Hem Nemrut hemde Urfa gibi çevre illere turlar düzenliyor.İnternet adresinin linkini buraya bıraktım.

Ayrıca  alternatif olsun derseniz VEKA Turizm ‘in de bir çok tur aracını gördük. Gün doğumu ve batımı turlarının direkt linkini buraya bıraktım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Peki Nemrut’ta  Gün batımı mı Gün doğumu mu?

18949616_233824350437844_3466052609465384960_n(1)

 

Baştan söyleyeyim her ikisine katılmanız mümkün. Biraz yorulursuuz ancak gün batımı turundan dönünce hemen dinlenebilirseniz çokda problem olmayacaktır. Ancak ben seyahate çıkarken ciddi hasta olduğumdan her ikisini yapabilecek gücü kendimde bulamadım. Bu yüzden daha gitmeden kararı gün batımından yana verdik. Her ne kadar gün doğumunu görmemiş olsamda, gün batımındaki dehşet güzelliği görmüş olmanın bana verdiği yetkiye dayanarak söyleyebilirmki; Her ikisinin de manzarası efsane.

Gün doğumunda biraz daha farklı bir ortam olacağını düşünüyorum. Çünkü gün battıktan sonra kafeterya alanına inmemiz bizim için biraz zaman aldı. Bu esnada iyiden iyiye karanlık çökmüştü. Sabaha karşı bu karanlık ortamda zirveye tırmanmak eminim daha etkileyici ve biraz da hatta bence çokca ürpertici olacaktır. Ancak ben tercihimden memnunun. Çünkü güneş battığı andan itibaren rüzgar hemen etkisini hsissettiriyor, kesinlikle sabah dondurucu soğuk oluyordur. Ağzınızı burnunuzu koruyacak şeyler alın yanınıza. Zirveye tırmanırken yanınızda getirdiğiniz kazak, mont vb şeyleri hemen giymeyin. Tırmanış esnasında zaten sıcaklıyorsunuz sizi üşüten zirveye varıncaki şiddetli rüzgar.

Son bir not;  maalesef tüm bu çabanız sonucu bulutlu bir güne denk gelirseniz gün batımı ve gün doğumunda hiç bir şey görememe ihtimaliniz de var:( Umuyorum öyle bir güne denk gelmezsiniz.

 

 

 

 

 

No Comments