Bir önceki yazımda Sault’ ta ziyaret ettiğimiz lavanta müzesinden bahsetmiştim. Buralara kadar gelmişken bilgi düzeyimizi arttıralım dedik.

Lavanta ve lavanta üretimi hakkında bilmemiz gerekenler. Buyrun efendim;

  • Öncelikle lavanta yüksek yerlerde yetişmekte, dolayısıyla lavanta tarlalarını görmek için min 700-1000 metre yüksekliğe ulaşmanız gerekecek.
  • Aslında bu müzeyi görmeden önce benimde dikkat etmediğim bir konu olan, Lavander ve Lavandine gelelim. Bizim için tek tip gibi gözüksede lavanta erkek ve dişi olarak ayrılmakta. Esanslarda kullanılan bolca üretilen lavander, lavandin ise çok daha özel. En basit şekilde lavander daha uçta çiçekleniyor ve katman katman ayrılıyor.Daha yüksekte yetişiyor ve kokusu daha keskin.
  • 1920 lerin başında yılda 1 ton lavander, 500 kilo lavendin üretilirken, günümüzde 50 ton Lavander,1000 ton lavendin üretilmekte!
  • Lavanta birçok sektörde kullanılmakta. Kozmetik ve temizlik sektörü bunlardan en önemlisi. Ayrıca dekorasyon konusunda da hatırı sayılır bir yer edinmiş durumda (Özellikle oda kokusu alanında Dünya da en çok tercih edilen kokulardan biri)
  • Her yıl lavanta mevsiminde Provence bölgesinde 10′ un üzerinde festival düzenlenmekte,muhakkak birini listeye almak gerekir. Bizler oradayken resim festivaline denk gelmiştik, mükemmeldi.
  • Karşınızda müzedeki küçük bir test ve cevapları;mini quiz…

Lavanta ne zaman ilaç sektöründe kullanılmaya başlanmıştır?

19.yüzyıl

İlk lavanta tarlası hangi yıllarda ekildi?

1900 ler

Kimler lavantayı çarşaflarını yumuşatmak ve duşlarında parfüm etkisi yaratmak için kullanmıştır?

Romalılar 

Hangi yüzyılda lavanta vebayla mücadelede kullanılmıştır?

Orta Çağ

Hangi ünlü ressam lavanta özü yağını boyalarını seyreltmekte kullanmıştır?

Leonardo Da Vinci

Sırada Avignon var

No Comments