Malum kar yüzünü bir kaç gün gösterip, çıkmıştı hayatımızdan. Bu hafta başından beri yine hayatımızın ortasına düşüverdi. İstanbul da kar demek çile demek. Maalesef karla yaşamayı beceremiyoruz bu şehirde. Ama yinede çocuk kalbimiz karı gördüğünde kıpır kıpır oluyor, çekiyor bizi kendine.

Sömestr tatilinin gelmesiyle kar tatili gündemi değiştiriverdi, tüm sosyal medya portallarında kar resimleri sardı dört bir yanımızı.

Geçtiğimiz yıllarda rotasını Uludağ’a çevirenlerdendik bizde. Monte Bai otelinde kaldıkki, kesinlikle tavsiye ederim. 2. oteller bölgesin de yer alan otelde, temizlik, hizmet , SPA şahaneydi. Bir sonraki kayak tatili planımız için ise Bulgaristan Bansko listede. Özellikle Uludağ otellerinde fiyatların ciddi şekilde yükseldiğini bilmeyen yok sanırım. Bu nedenle birçok yerli turist rotasını komşuya çevirdi bile. Buradan sosyal mesajımızı verelim:) Sonuçta yarı yarıyada farketmemeli ama değil mi!

 

IMG_1933 (Medium)

 

 

Birkaç haftadır kayak merkezlerinden kötü haberler alıyoruz maalesef. Bu işte bilinçli olmak çok önemli. Öncelikle bir eğitmenden kurs almanızı tavsiye ederim. Kayak takımlarında düşmeyi dahi öğrenmeniz gerekir aksi takdirde ciddi yaralanmalara neden olabilir. Sömestr tatilinde ve hafta sonları ise ister istemez malum nedenlerden ötürü kalabalığın üst seviyelerde olduğu günler. Bu günlerde ise çok daha dikkatli olunmalı, Kayak takımı+kıyafetleri ve başlangıç seviyesi kursunun yer aldığı paketlerden satın alabilirsiniz. Hemen hemen tüm otellerde bu hizmet veriliyor. Bu şekilde çok daha güvenli ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Kar tatilini bir ritüel haline getirebilecek ve senede birkaç gün yada bir haftanızı kayak tatiline ayırabileceksiniz kayak kıyafetlerini satın almanız çok daha ekonomik olacaktır. Ayrıca bu parçaları farklı seyahatlerinizde de değerlendirme şansınız olabiliyor. Açıkcası ben kayak montumu kış  gezilerimde çok sık kullanıyorum , gerçek bir kurtarıcı oluyor. Kar eldivenimi çok fazla kullanmasamda kayak takımıyla satın aldığım boyunluk ise yine vazgeçilmez parçalarımdan biri. Peki kayak tatili bavulunun olmazsa olmazları neler?

Edinmeniz gereken yegane parçalar ;

*Kayak montu ve pantalonu tabiki, Burada mont daha önemli bence, daha sonraki zamanlarda kullanabilmek adına fonksiyonel bir mont seçmekte fayda var,

*Kayak botu

*Termal içlik , buradada seçenekler bol (soğuya dayanıklılığınıza göre farklı derecelerden birini tercih etmelisiniz, nem geçirgenliği içinde farklı seçenekler mevcut),

 

kayak takımı

*Termal boyunluk,

*Kar eldiveni ve Şapka

kayak takımı2

*Güneş ve dudak kremi(kesinlikle unutmayın), Hatta ufak boylarda olanı tercih ederek yanınızda taşımanız faydalı olacak, kar montunuzdaki ufak ceplerde saklayabilirsiniz, gün boyu yenilemeniz gerekebilir, Özellikle dudaklara ve burun çevresine  belirli aralıklarla koruyucu uygulamayı unutmayın)

*Kayak Gözlüğü, Ayrıca güneş gözlüğü(kesinlikle ihtiyacınız olacak)

kayak

Peki benim hazırlık yapacak vaktim olmadı, kayak takımı kiralama işinede girmek istemiyorum  derseniz:)

Kızakla kaymakta eğlenceli aktivitelerden biri olabilir, ayrıca hemen hemen her otelde öğlen yemeğini ızgara başında keyifle ve harika kar manzarasıyla yiyebilirsiniz. Karda gezinmek bile eğlenceli:) Otellerin SPA salonlarında ise hem tüm yıl vücudunuza binen stresi, kayak yapanların ise gün boyu harcadıkları eforla tüm vücudunuza nüfus eden  yorgunluğu atabilirsiniz,

IMG_1932 (Medium)

IMG_1990 (Medium)

IMG_1943 (Medium)

 

IMG_1962 (Medium)

 

IMG_1950 (Medium)

Benim için kayak tatilleri denge tatili, Mottom ‘Gündüz yorul sonra dinlen’ dolayısıyla akşam için mümkün olduğunda ekstra program eklememeye çalışıyoruz. Ancak Winterfest dönemi eğlencenin de tadına varabileceğiniz bir dönem.

Herkese iyi pazarlar;İyi tatiller

Biz hazırlıklar başlıyoruz haftaya Budapeşteye yollanıyoruz

Döndüğümde yazarım yine:)

Sevgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No Comments