Bu yazı bloğumda okuduğun ilk yazı değil ise ikinci el pazarlara hayran olduğumu ve gittiğim her şehirde listeme aldığımı biliyorsundur. Bu pazarları gezmek inanılmaz bir keyif veriyor bana. Bir kaç güzel parça kaptığımda ise benden mutlusu yok. Gittiğim her seyahattte evime katabileceğim orjinal şeyler bulmaya çalışıyorum. Bütçeme göre bu bazen bir fincan takımı, bazen vintage bir gözlük, kimi zaman güzel bir kitap(dilin farklı olması beni çok ilgilendirmiyor) bazen bir oyuncak oluyor. Kalbimi ne çalarsa o an ekliyorum koleksiyonuma.

Ljublijana şehrinde Pazar günleri nehrin kenarında harika bir antika pazarı kuruluyor.Yapılacaklar listeme eklemiştim.Ljublijana da kaldığımız Galeria River otelde sabah  şu manzaraya uyanmak çok keyifli.

20151115_093530

 

Aklınıza gelebilecek herşeyi bulabilirsiniz. Fincanlar, gözlükler, çantalar, plaklar , kitaplar. Bu pazarda kitaplar içinde ayrıca standlar kuruluyor. Saatler harcanası gerçekten. Ama  pazarın kazananı vintage gözlükler. O kadar farklı çeşit vardı ki birçoğunda aklım kaldı. Pazar sabahın erken saatlerinde kuruluyor ve maalesef saat 14:00 e kadar açık, dolayısıyla erken gelmelisin.

 

 

20151115_105730

 

 Ben şu aşağıdaki oyuncak sepetinden şehrin simgesi olan ejderhanın tahta oyuncağından kaptım.

20151115_110947

 

20151115_110951

 

20151115_112311

 

 

Tabiki bu pazar tek seçeneğin değil. Vintage ürün meraklılarındansan Moje Tvoje(adres: Slovenia, Mestni trg 8, 1000),Diva’s Vintage (Adres:Gosposka Ulica 3) de ilgini çekecektir.

 

Haftasonu kurulan tek pazar burası değil. Preseren Meydanı’ndan üçlü köprüyü kullanak şehrin Eski kent denilen bölümüne bağlanıyorsunuz . Bu bölgede haftasonu çok güzel bir   Pazar kuruluyor. İlk kısımda sıcak şarap içebilir, lokal lezzetleri tadabiliriniz. Yine el yapımı reçeller ve peynirler bulmanız mümkün. İlerlediğinizde sebze pazarı karşınıza çıkacak. Yine envai çeşit çiçeğin bulunduğu standlara uğrayın derim.

20151114_123537

 

20151114_120904

Bilindik meşhur markaların bulunduğu dükkanlara uğramak istersen adres Mestrni caddesi .Niçin gittiğini anlayamadığımı  ‘Lush’ı özleyen bayanlar,  adres yine bu cadde.Hani hepimizin aklındaki  o çok güzel dudak peelinglerinden kaptım ben yine.

 

Mestni ve Stari caddelerinin kesiştiği noktada Pos Tranco sokağı köşesinde önündeki sevimli haritası ile gözünüzden kaçamayacak şirinlikte bir dükkan mevcut. Buraya muhakkak uğrayın. En güzel şarapları burada tadabilir, yine en güzel hediyelikleri buradan satınalabilirsiniz. Kapıdaki haritaya bir pin de siz ekleyin.Şahane gözüküyor. Noktalanan tüm yerlere gitmek istiyorum…

Capture

 

 

Wood Way; Ljublijana’da açık ara en sevimli dükkanı kesinlikle burası, tüm ürünler tahta ve el yapımı. Ürünler arasında saat, çanta ve güneş gözlükleri yer alıyor. Adres:Stari trg 26 (v starem mestnem jedru), 1000 Ljubljana

Ürünlere göz atmak isterseniz, linki şuraya bıraktım.

 

Capture

 

 

Natura; Bu şirin dükkan kapısının önündeki bisiklet ile hemen dikkatimi çekti,Şöyle hızlıca dükkanı dolaştım. Açıkçası bana hitap eden pek bir şey bulamadım. Ancak yün örgü işlerine meraklıysanız göz atabilirsiniz. Adamic-Lundrova Nabrezje caddesi üzerinde nehrin Eski kent bölümünde yer alıyor.

 

20151114_150608

Yine ünlü markaların yer aldığı çok güzel bir outlet alanı var.(Odeja Outlet) Bu tarz bir yer arayanlar içn yazıya ekleyelim istedim.

 

 

 

 

No Comments