Geçtiğimiz haftalarda yaptığımız Mardin seyahatimizin tadı halen damağımda! Açık söylemek gerekirse yemek konusunda hakettiği üne kavuşmadığını düşünüyorum.

Üç gün boyunca epeyce yedim ve yediğim içtiğim herşeyi gerçekten çok beğendim.

Mardin’e gelmişken kaçırmamanız gereken lezzetleride bu yazıda topladım.

43284765_500471633695984_979256600424912302_n(1)

İlk günün akşam yemeğini  daha otantik bir yerde yemek istedik. Bu nedenle herkes tarafından çok övülen Cercis Murat Konağı’na gittik. Biz biraz daha erken saatte gittiğimiz için yer bulabildik. Ancak haftasonu rezervasyonsuz yer bulmak mümkün değil. Burası sadece yemekleriyle özel bir restoran değil. Bölgenin kadınlarının istihdamında da çok önemli bir rol oynayan ve yine kadın işletmeciler tarafından hayata geçirilen muhteşem manzaralı ki en iyi manzaralı lokantalar listesinde yerini çoktan almış bir mekan. Masanıza oturmadan önce girişte yer alan açıklamaları okumanızı, resimlere göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Haftasonu için mekan fix menü servisi yapıyor. İlk önce yöresel ezmeler tabağı çok şık bir sunumla geldi. Kaburga dolması yöresel yemeklerin en başında geliyor. Menüde tabiki kaburga dolması da bulunuyor. İrok yani haşlanmış içli köfte. İçli köfte sever biri olarak bu versiyonu ilk defa denedim ve bayıldım. Enginar , salata ve tatlı menünün diğer ürünleri.   Süryani Şarabı’da fena değildi, (Ertesi gün tur esnasında daha iyi Süryani Şarabı tatmış bulundum).Kaburga dolması aşçılar, garsonlar ve müzisyenlerin şovu ile sahnede özel pilav ile harmanlanıp servis ediliyor. Yemeğin sonunda da minik bir sürprizleri var.

Capture

Capture

Capture

Mardin’de ki diğer akşam ise Mardin kebabı denedik. Bizim alışkın olduğumuz Urfa ve Adana kebaplarından en büyük farkı daha ince yapılı olması, daha bir kıyma gibi (nasıl anlatacağımı pek bilemedim). Oldukça lezzetliydi. Biz otele çok yakın olduğu için Kebapçı Yusuf Usta’da yedik.

Capture

Midyat’a geldiğinizde hiç zaman kaybemeden Bahar Sofrası’nda yemeğinizi yiyebilirsiniz. Yöresel lezzetlerden oluşan bir Midyat tabağı hazırlamışlar. Tabak içerisinde kaburga dolması ,içli pilav,fırın güveç, kavurma, içli köfte,  sembusek-şambörek (kapalı lahmacun diye düşünebilirsiniz) bulunuyor. Resmi aşağıya ekliyorum, ücreti 40 TL.

midyat yemek

Kahve meselesine de değinmem gerek. Mardin’i bir kahve sever olarak tabiki çok sevdim. Bu konuda gönlü bol bir şehir. Çeşit çeşit kahveyi bir çok kafede bulabiliyorsunuz. Sanırım denediklerimin arasında en farklı olanı Hasankeyf’te ki seyir terasında içtiğim Hilve kahvesi idi, içinde ceviz ve bal var!

Capture

Mardin merkezdeki en meşhur kafe Seyri Mardin. Gerçekten güzel bir Mezopotamya manzarası var.  Burada menengiç ve süryani kahvesini denedik. Menülerinde ayrıca Suriye ,Mihrimah Sultan ,Merini ,Mırra gibi farklı kahve seçenekleri var. Ayrıca harire ve incir tatısı denedik. Harireyi denemenizi özellikle tavsiye ederim. Biz tatlılar ve kahveler için toplam 40TL ödedik. Akşam yemeğinde ise tekrar aynı mekanda kebap yedik ve mırra ile kapanışı yaptık.

Capture

Capture

Capture

Capture

Capture

Son olarak bakkal alışverişiniz için aşağıdaki büfeyi tercih edermisiniz. İnstagram hikayelerinde de bahsetmiştim. Uzun zamandır bu kadar güleryüzlü ve kibar bir esnaf görmemiştim. Herkese söyleyeceğim burayı, gören buraya gelsin dedim, sözümü tutmuş olayım:)

Capture

Mardin Gezi rehber için tıklayın.

Mardin Çevresi  Midyat ve Hasankeyf yazısı için tıklayın.

Mardin seyahatimizin maaliyet detayları için tıklayın.

No Comments