Aslında benim için ‘bol bol gezeceksin arkadaş’ fikrinin çıkış noktası olan 2009-2010 yılı  Erasmus(öğrenci değişim programı) ile gitmiş olduğum okulumun bulunduğu sevimli bir kasaba burası. Okul mu kasabanın içinde, yoksa kasabayı okulun çevresinemi yapmışlar anlamak güç. İlk gün bizlere verdikleri okulun krokisinde görülüyor ki, kampüs tüm kasabaya yayılmış.

Dünyanın dört bir yanında gelen öğrencilerle birlikte eğitim görüyorsunuz, bizim grubumuzun ve katılan ülkeler;

 

1936102_137006603138_4783273_n (Medium)

 

1936102_137006613138_8285730_n (Medium)

 

 

Okulumuz Almanya ‘nın doğusunda.Yani pek fazla Türk’ ün yaşamadığı kısmında. Bu bölge için gitmeden önce çok uyarıldık. Soğuklardır, yabancıları sevmezler, dikkat edin vb. Ancak bizim tecrübelerimiz tam tersi yöndeydi. Çok saygılı ve yardımseverler. Özellikle Erasmus ofisi ve Öğrenci Klubu (Student Club) her konuda yanımızdaydılar; (Maria ya ayrı bir teşekkür). Tek dert dil. İngilizce tek kelimeyi ağızlarından kerpetenle alırsınız. Üniversitede dahil! En sevdiğim gün Perşembeydiki; teknik ingilizce dersim vardı. İngilizceyi rahat rahat konuşabildiğimiz tek ders. Diğerlerinin tamamı Almanca. Çektik baya ama olsun. Başka türlü Almanca yı 6 ayda nasıl öğrenebilirdik.
Gelelim Mittweida kasabasına. Bu yer emekli olunca gelir yaşarım dedirtecek türden. Saat 18:00 den sonra sokaklarında insana rastlayamayacağınız, herkesin evine çekildiği, Pazar günü insana rastlarsanız hemen gidip piyango bileti almanız gereken bir yer. Buraya Pazar günü geldiğimiz için tecrübeyle sabittir. Öte yandan yemyeşil bir doğaya, harika yürüyüş yollarına sahip bir parka, kasabaya göre kocaman bir  göle, göl kenarında nefis dondurmalar sunan şirin kafeye sahip, öğrenciler için bünyesinde yer verdiği öğrenci klübü ile ‘Winter Garden’ adında, üstünde oyun salonu bulunan ve muhteşem kokteylleri olan barıyla, yurtların alt katında ayrılan parti odası ile öğrenciler için ideal ve yeterli düzeyde.
mittweida2
mittweida2
mittweida3
mittweida3
mittweida4
mittweida 5
mittweida6
mittweida7
mittweida8
Ayrıca bölgedeki tek Türk dönerci Muhteşem Hamit abiye sahip şirin bir yer burası. Kendisinede ayrıca parantez açarak tüm destekleri için çok teşekkür ederiz, Gelen her öğrenciyi kendi evladı gibi benimseyip perdesinden, tabağına, çatalından bardağına, her şeye yardım eden biri, arada sıcak yemek yapıp davet ederdi bizleri, tabi Türk günününde kibar ev sahibidir. Yani batıdaki gibi müthiş bir Türk nüfus yoğunluğu yok, Türkler bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda.
mittweida 9
Erasmus çok güzel bir fırsat,kullanın bunu. Gittiğiniz her okulda Türkiye’nin değişik Üniversitelerinden gelmiş Türk öğrenciler olacak. Eğer sürekli birlikte zaman geçirirseniz orta seviyedeki ingilizceniz bir arpa boyu yol kat edemeden ülkeye geri döner. Ayrıca  eğer çevredeki güzel ülkeleri ve şehirlerini keşfetmeyi kafanıza koyarsanız tamamdır. Sonuçta vize derdi yok, şehirler yakın, bursunuz var, zaman bol. Ayrıca Erasmus partileri efsane şeklinde anlatılır ya, doğrudur.
Ve uzun yılar bağınızı koparmayacağınız bir Erasmus aileniz olcak. Evlenenlerimiz , nişanlananlarımız, okulları bitirenlerimiz, hala devam edenimiz, birde tatlı mı tatlı bir bebeğimiz var. Erasmus tüm üniversite öğrencilerine şiddetle tavsiye edilir!!!
 Sonraki durak Berlin
No Comments