Aslında detaylı bir ‘nasıl bu kadar gezebiliyorum’ 🙂 notları hazırlıyorum kendimce. Seyahat ettiğim her bir şehirde harcadığım kalemleri tek tek yazıyorum. Blogda da fikir vermesi açısından paylaşmak istedim.Moskova şehrinde de ne kadar harcamışım şöyle bir sıraladım, kişi başı maaliyetleri çıkardım.

Buyrun efendim;

Öncelikle seyahatimiz 3 kişiydik ve 27-30 Ağustos olmak üzere toplam 4 tam gün sürdü;

 

  • Uçak Bileti, 27 Ağustos 02:00 gidiş/ 30Ağustos 21:40 dönüş/ Havayolu şirketi Transaero , toplam 245 TL, Ocak ayında satın aldım, dolayısıyla biletim oldukça ucuz
  • Otel Masrafı, kişi başı yaklaşık 218 TL,  kaldığımız otelde 2 kişilik oda bulunmadığından 3 kişilik bir ekip olduğumuzdan  2 oda ayırttık ve  tüm masrafları böldük, dolayısıyla bu tutarı oldukça düşürebilirsiniz. Rezervasyonuda erken yaptırın, son 3-4 gün kala rezervasyonu yaptırmak ücreti arttırdı ister istemez
  • Ulaşım konusunda 3 kişi olduğumuzdan toplu biletlerde avantajlıydık uçak bileti hariç kişi başı 56 TL 
  • Yemek bakımından bu tatilde biraz bonkördük toplam kişi başı 138 TL 🙂
  • Hediyelik eşya/Alışveriş konusunda ilk defa bu denli bir boyuta ulaştık ama olsun sonuna kadar değdi 75 TL kişi başı. Üçe böldüğümden bu kalem az görünebilir. Aslında büyük bir kısmı bana aitti. Normalde seyahatlerden kolay kolay birşey satın almam, magnet yada basit lokal bir hatıra bana yeter ama bu sefer birazcık torpil geçtik. Şehir içi ulaşımdan daha fazla para vermişim:( Neyse bir sonraki gezilerde telafi etmeyi umuyorum.
  • Müze; Müze girişlerimizde kişi başı 30 TL ye denk geldi

 

Toplam seyahat herşey dahil  yaklaşık 760 TL. (Yaklaşık 16.500 Ruble) Erken rezervasyon yaptırsak ve alışveriş konusunda daha dikkatli olsaydım! bu tutar çok daha aşağıya çekilebilirdi. Ancak yinede fena sayılmaz.

Moskova harcama

 

Notlara tam hız devam, Sırada Dünya’nın en ünlü lavanta köylerinden Sault var

Sevgiler

2 Comments