Avusturya’ya bundan iki sene önce gitmiş ancak bu ziyaretim sadace Viyana ile sınırlı kalmıştı. Bu defa Munih’e gittiğim bir seyahatte Salzburg’a geçip hem bu şehri hem de göller bölgesinde yer alan bir kaç küçük cenneti keşfetme fırsatı buldum.

Başlamadan;

Viyana notlarına bakalım diyenler

Göller bölgesindeki keşifler neler

Dedikleri kadar varmış dediğim Hallstatt notları sizi bekler.

Viyana genellikle Avusturya’da ilk tercih edilen şehir oluyor. Ancak Salzburg’u es geçmemek lazım.Salzburg ülkenin ikinci büyük şehri ve kesinlikle keşfedilmeyi hakediyor. Şehre İstanbul’dan direkt uçuş ile iki saatte ulaşabilirsiniz.  2 numaralı troleybüs ile ana tren garına ulaşabilirsiniz.Ayrıca çevre illerden benim yaptığım gibi araç kiralayıp gelebilirsiniz.  Benim yaptığım gibi Münih üzerinden geldiğiniz taktirde yol yaklaşık 1,5 saat sürüyor.

YOL

Viyana’ya Kasım ayında ayak bastığımdan tecrübeme dayanarak şunu söyleyebilirim.Buralara ilkbahar yaz aylarında gelmek çok daha keyifli olacaktır. Tabi bu demek değilki sonbahar ya da kış aylarında gitmeyelim. Açıkçası Viyana ‘da Kasım ayında 4 şahane gün geçirip havayı pek de dert etmemiştim.Ancak kış aylarında gerçekten soğuk oluyor. Soğuğa dayanıklılığınız benim gibi düşük ise özellikle akşamları kendinizi erkenden otele atmak istiyorsunuz. Akşamları çok üşüdüğümü hatırlıyorum.

Salzburg’a ilkbahar&yaz aylarında gelmenizi önermemin tek nedeni sadece soğuk hava değil tabiki. Sonuçta yeterli ve uygun kıyafetler ile bu sorunu atlatabiliriz. Salzburg’a geldiğinizde muhtemelen göller bölgesini de görmek isteyeceğiniz ki bence muhakkak isteyin,bu bölge kesinlikle yeşil haliyle görülmesi gereken bir yer.

20393889_107379509930887_9099596654251606016_n1

Tabi bu dönemlerde otellerin çok pahalı olduğunu  söylememe gerek yok sanırım. Salzburg bence pahalı bir şehir. Daha pahalılarını tabiki gördüm ancak kur nedeniyle gerçekten yediğiniz bir tabağa şimdi ben buna 100 TL mi veriyorum diye kendinizi sorguluyor, hafiften bir içiniz cız ediyor.

Hazır  otellerin pahalılığından bahsedip otel konusuna minik ama önemli bir giriş yapmışken kaldığım otelden de kısaca bahsedeyim. Kaldığım Otel Turnerwirt. İki kişi 2 gece için toplam vergiler hariç 700TL verdik. Bir gün kahvaltı aldık ancak kahvaltılıklar hep hazır paketlerde peynir, nutella tarzı şeylerdi. İlk gün kahvaltıda ikişer tane alıp ikinci günü hallettim:) Yine olsa yine yaparım bu kahvatıya 9 € almaya utanmıyorlar da ben mi utanacağım:)Neyse kahvaltıyı çokda eleştirmeyeyim. Konumu gayet iyi, tertemiz bir otel. Ayrıca otoparkıda mevcut.

Capture

 

 

Gezilecek yerler

Baştan belirteyim uzun bir liste sizi bekliyor. Özellikle bol bol meydan  başlığı görüyor olacaksınız. Ancak bu gözünüzü korkutmasın çünkü bu meydanlar birbirine oldukça yakın. Bir bölgede 3-4 tanesini görüp devam edebiliyorsunuz.

Salzburg şöyle haftasonu kaçayım diye düşündüğünüz zamanlarda kesinlikle kurtarıcınız olacak bir şehir. Cuma günü atlayıp Pazar akşamı döneceğiniz şekilde bir plan yapabilirseniz Salzburg’dan oldukça keyif alırsınız.

Şimdi gelelim hayat kurtaracak bir mini öneriye. Salzburg’a 2 gün ve fazlası zaman ayırdıysanız ve özellikle müzelere de girmek gibi bir niyetiniz varsa kesinlikle Salzburg kart satın almanızı öneririm.24 saat geçerli olan kart 24€. 48 ve 72 saat geçerli olan opsiyonlarıda bulunuyor.

Salzburg yürümeyi sevenler için tam yerine düştük şehri. Bir çok yer birbirine oldukça yakın. Yürüyerek ulaşmanız mümkün.Pek toplu taşımaya ihtiyacınız olacağını  düşünmüyorum ancak gerekli olursa da troleybüsler  bu noktada imdadınıza yetişir. Bir iki noktada finikülerde kullanmanız muhtemel. Gezilecek yerlerden bahsederken not olarak ekleyeceğim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Mirabell Sarayı ve Bahçeleri

Bence şehre adım attığınızda iyi bir başlangıç yapmak için ilk durak burası olabilir. Avrupada ki bir şehrin olmazsa olmazları nelerdir; 1. Meydanlar  2. Kıskançlıktan çatlayacağımız kocaman bahçeleriyle saraylar.

Salzburg şehride geri kalmamış tabiki. Mirabell Sarayı Prens Wolf Dietrich 1600’lü yılların başlarında  yaptırılmış. Saraya giriş ücretsiz, küçük bir bölümü ziyarete açık. Bahçeler oldukça güzel. Özellikle  yoga yapan, sabah sporuna gelen, bisiklet süren insanları görünce kıskançlığım tavan yaptı diyebilirim. Allah’ım bizde neden yok! Günümüzde aktif olarak ve belediye binası olarak hizmet veren binadaki çalışanlar o gün bir uzakdoğulu kadın grubunun azizliğine uğradı diyebilirim. Öyle gürültücü bir grup vardı ki, binada çalışan herkes balkona çıkıp birşey mi oluyor diye kontrol etmek zorunda kaldı. Bunlar hep böyle güzel yerde çalışmanın zorlukları.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

Aziz Sebastian Mezarlığı

Evet yine bir mezarlık. Daha önceki göller bölgesi ile ilgili yazılara göz attıysanız bol bol mezar gezmeniz gerektiğini göreceksiniz. Çünkü o kadar harika mezarlıkları varki şehirlerin görülmesi gerekenler listelerinde yer alıyor. Yukarıda bahsettiğim Wolf Dietrich burayı 1500 lü yıllarda yaptırmış. Mezarlığın ortasında kendi mezarının yer aldığı Sebastian kilisesi bulunuyor ancak buraya giriş yasak. Buradaki mezar taşlarından her biri ayrı bir sanat eseri . Muhakkak gezmelisiniz. Ayrıca Mozart’ın babasının mezarınında burada bulunduğunu not olarak ekleyeyim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

1

 

 

Hohensalzburg Kalesi

Kale gezmeden Salzburg’ dan ayrılmayı düşünmüyoruz. Burası sanıım Wolf Dietrich’in yaptırmadığı tek yer:) Ondan çok daha önce 1070 yıllarında yapımına başlanmış.Tabi seneler boyunca eklemeler, tadilatlar derken günümüzdeki halini almış. İçerisinde kalenin tarihini, yapımını ve bu yapımda kullanılan aletlerin sergilendiği küçük bir müze var. Bence buraya gelmişken giriniz, görünüz. Kalenin bahçesinde buralara özgü apfelstudel yiyebileceğiniz ,bir şeyler içebileceğiniz ve bu esnada da güzel bir manzaraya tanık olabileceğiniz bir kafe var. Buraya Festungsgasse’de yer alan finiküler ile 2-3 dakikada ulaşmak mümkün. Finiküler ücreti,giriş ücretleri müze karta dahil.

Müze kartı almayıp kaybedenler ise gidiş dönüş müzeye ve kaleye giriş için kombine bilet 12€ ödeyecekler.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kaleye çıkarken

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Getreidegasse

İstanbul’un İstiklal caddesi var ise(eski hali tabiki) Salzburg’un Getreidegasse var. Burası bir çok dükkan,bütik ve kafelerden oluşan oldukça uzun bir cadde. Caddenin en önemli özelliği kesinlikle tarihi yapısını korumuş olması . Tüm dükkanlar bir geleneği devam ettiyor ve dükkan tabelalarını dokuyu bozmayacak şekilde yaptırıyorlar. Hepsi birbirinden şık. Günün her saati oldukça kalabalık ve bol turistli . Tabi bu kadar kalabalık oluşunun bir nedeni ise Mozart’ın doğduğu evin bu cadde üzerinde yer alması.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Mozart’ın Doğduğu Ev/ Mozart’s Geburtshaus

Vee konu tabiki bir noktada Mozart’a gelecekti. Avusturya bu dahisine inanılmaz sahip çıkıyor. Viyana da olduğu gibi Salzburg da da her yerden karşınıza Mozart çıkıyor. Yaşadığı ev, müziklerini bestelediği yer, ailesinin mezarları, Mozart çikolatası hatta aynı isimli parfümü…

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Getreidegasse üzerinde yer alan Mozart’ın doğduğu evi bir müzeye çevirmişler. Kısa sürede burada yaşamış olsalarda hayatına dair kesitleri görebileceğiniz bir bina.Açıkçası çok tatmin edici değil ancak buralara kadar gelmişken girip görmek gerekir. Müzekarta dahil.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Mozart’s Residence

Hazır Mozart girişini yapmışken Mozart residence ile devam edelim. Burası yukarıda bahsettiğim ev küçük gelince ailece taşındıkları yer. Uzun bir süre burada yaşayıp bir çok bestesini bu evde yapmış. İçeride Mozart ve ailesi ile ilgili bilgiler bulabileceğiniz ve kullandıkları enstrümanları görebileceğiniz bir sergi mevcut.

Giriş:10€, müzekarta ücretsiz(alın diye boşuna demiyorum)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Mozartplatz

Bitmedi. Sırada Mozart Meydanı var . Bu vesileyle de meydanlar kısmına da giriş yapalım. Mozart’a bu kadar sahip çıkan bir şehirde tabiki onun adının verilmiş olduğu bir meydanın olmaması şaşırtıcı olurdu. Meydanda Mozart’ın  heykeli bulunmakta.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Salzburg Müzesi

Diğer meydanlara geçmeden önce Salzburg Müzesi’nden kısaca bahsetmek istiyorum. Müze Mozart Meydanı’nda yer aldığı için bence buraya gelmişken  uğramak isteyebilirsiniz. Müzede şehrin tarihi ile ilgili bilgiler, arkeolojik eserlerin bulunduğu sergiler var. Vaktiniz var ise muhakkak uğrayın.

Giriş: Tabiki Salzburg karta ücretsiz.Kartınız yok ise 8.50€.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Residenzplatz

Gün geçmiyorki Wolf Dietrich  yaptırdığı bir diğer tarihi yer ile karşılaşmayalım. Kendisi resmen şehri baştan yaratmış diyebilirim. Bir çok tarihi, meydan,bina, saray Wolf Dietrich tarafından yaptırılmış. Bu meydanda Salzburg Residence, Salzburg Katedrali Müzesi bulunuyor. Meydanda avluya açılan kemerden ilerlediğinizde Salzburg Katedraline giriş yapabilirsiniz. Yalnız bu kısım genellikle konser organizasyonları nedeniyle kapalı olabiliyor. Bu yüzden katedrale girmek için KapitelPlatz dan geçiş yapmalısınız. Buradan aslında bu iki meydanın yanyana olduğunuda belirtmiş oluyorum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Capture

 

Salzburg Katedrali

Bir sonraki meydana geçmeden Salzburg Katedrali’nden bahsedeyim. Açıkçası Avrupa da bir çok yerde katedral ziyaretlerini es geçebiliyorum. Ancak burayı es geçmediğim için çok sevindim. Tarihi ile ilgili çok fazla bilgi veremeyeceğim ancak bildiğim üç şey buranın yapımında da tabiki Wolf Dietrich parmağı olduğu,Mozart’ın burada vaftiz edildiği ve  kesinlikle girip tavanını görmeniz gerektiği.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Kapitelplatz

Kapitelplatz hemen Residenzplatz yanında bulunuyor. Aralarında az evvel bahsettiğim Salzburg Residence ve Salzburg Katedrali var. Bu iki meydanı her iki taraftanda birbirine bağlayan yollar bulunmakta. Meydanın birden fazla güzel özelliği var.

Öncelikle kesinlikle şahane kale fotoğrafları çekebilirsiniz. Avlusunda güzel bir çeşme bulunmakta. Kale ile birlikte kadraja alınca oldukça güzel fotoğraflar çıkıyor. Bu meydandan ilerleyerek Salzburg katedraline giriş yapabilirsiniz. Ancak meydanın en önemli özelliği meydana adım attığınız anda meraklı gözlerle ne olduğunu anlamaya çalışacağınız bir sanat eseri bulunması . Adı Sphaera . Altın bir küre ve üzerinde her an intihar edecekmiş gibi duran bir adam heykeli bulunmakta. Eserin hemen altında  bir santranç alanı mevcut. Meraklılarına duyurulur.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

St. Peter Monastery 

Bir sonraki meydana geçmeden önce sırayı bozup St.Peter Manastırı’ndan bahsedeceğim müsadenizle. Burası hemen Kapitelplatz’ın yanında yer alıyor. Avrupa’nın en eski manastırlarından biri ve halen aktif olarak kullanılmakta. Rahipler yaşadığı için her yeri gezemiyorsunuz.Bahçesinde St.Peter Kilisesi bulunmakta.Kiliseye muhakkak girin ,gerçekten çok güzel. Ayrıca Mozart’ın ablasının mezarı ve bir çok ünlü kişinin mezarlarıda burada yer alıyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Domplatz

Residenzplatz’ dan Salzburg Katedrali’ne açılan bir kemerden bahsetmiştim. Bu kemeri geçince ulaştığınız yer Domplatz. Özetle Domplatz, Kapitelplatz ve Residenzplatz bu kompleksi çevrelemiş oluyor. Bu meydanda turistlerin birşeyi çekmek için sıralandığını görebilirsiniz. Hemen açıklayayım; Salzburg katedrali önünde yer alan Meryen Ana heykelini tam karşınıza alınca katedralin duvarında yer alan tacın Meryem Ana’nın başına denk geldiğini görüyorsunuz.Fotoğraflamaya çalışılan şey bu.

Oyuncak Müzesi

Eğer bir şehirde oyuncak müzesi varsa onu kaçırmamaya çalışanlardanım. İlgiliniz var ise Salzburg’da bir de oyuncak müzesi bulunuyor. Salzburg karta dahil ve müze Pazartesi günü kapalı.

 

Bitirmeden gelen notlar

  • Pazartesi günü müzelerin bir çoğunun kapalı olduğunu unutmayın. Ben unuttum ve Modern Sanat Müzesi’ne gidemedim. Hem sergilerinin başarılı hem de manzarasının şahane olduğu notlarımın arasındaydı
  • Ben Salzbug’u gezip Münih’e geri döndüm ancak vaktiniz var ise Hangar 7′ yi es geçmeyin derim. Havaalanına yakın olduğundan geldiğinizde yada dönerken plana alınabilir. Redbull’un kurucusuna ait araba, uçak , helikopter gibi bir çok şey sergileniyormuş.
  • Sternbrau geleneksel yemekler yiyebileceğiniz oldukça güzel bir mekan. Ayrıca mekanın bulunduğu yerin hemen önünde geniş bir avluda lokallerinde çok sevdiği Stöckl Biergarten var. Kesinlikle gitmeniz gereken bir diğer biracı ise tam 1621 yılından beri var olan Augustiner Braustübl. Yalnız gitmeden önce açılış saatini kontrol edin. 15:00 den önce açılmıyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

  • Şehirde es geçmemeniz gereken en güzel aktivite nehir kenarında bir tur atmak olacak. Özellikle bahsettiğim biracıdan dönüş yolunda şahane manzara var.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1 Comment