Bu hafta memleketimiz Bosna topraklarındayız. Piyangodan çıkan bir gezi oldu açıkcası Bosna gezisi. Her zaman yaptığım gibi skyscanner sitesinde bilet tararken tesadüfen kaçırılmayacak bir fırsat gördüm, hemen tüm aile bireyleriyle hızlı bir görüşme ile biletleri aldım. Bosna, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Bir haftasonunuzu ayırmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Uçak biletlerini takip ederseniz oldukça uygun fiyatlar ile gidelibilirsiniz. Bu ülkeye, gidiş- dönüş için kişi başı 236 TL ye mal oldu biletlerimiz.

Gezilecek yerler? Nerede kalalım? Arşivde gezilecek notlarda neler var? Zamanında hangi notlar alınmış Bosna ya gidildiğinde yapılacaklar olarak. Hepsini kontrol edip hemen programı oluşturdum.

Programımız şöyle; Öncelikle havaalanında araba kiralanacak ,Mostar ‘a yol alınacak. Burada görülmesi gereken yerlerin listesi hazır. Konaklama Mostar da. Tarihi kent alanına yakın bir yer olmalı mümkünse otoparkı olmalı, akşam yemeğinde muhakkak cevapcici var, ardından mis gibi bir kahve,yemekten sonra hatıralık almak için çok kısa alışveriş molası akabinde Sarajevo birasıda Mostar ‘ın ışıklandırılmış enfes manzarasında bize eşlik edecek. Ertesi gün yani Cumartesi yıllar önce NEO Geographig dergisinde görüp aşık olduğum Buna nehrinin çıkış noktası olan Blagaj daki mağarayı görüp,yanıbaşındaki 600 yıllık tekkeyi ziyaret etmek. Bu mağara dünyanın görülmesi gereken en güzel 20 mağarası listesindeydi. Mostar’a sadece 20 dakika gösteriyor Blagaj ı,ancak çok zamanımız olmayacak, buradan da Saraybosna’ya yol almak gerek, mümkün olabildiğince görülecek yerler listesini Cumartesi tamamlamak.Saraybosna da muhakkak şehrin manzarısını görecek daha tepede yer alan bir hostel olmalı, sabahını ayrı akşamını ayrı izlemeliyim Sarajbosnanın, Pazar günü sabah son bir Başçarşı gezisi(malum annemle babamda bu turda ayrıca bir alışveriş saati ayırmak gerekir) akabindede Umut Tüneli ziyareti var uçağa kadar yetişmeli her yer diyorum ve başlıyoruz

 

Öncelikle ilk önerim 5 kişiyseniz muhakkak araba kiralayın, araba kişi başı günlük 8 € ya denk gelmiş oldu(benzin hariç). Yalnız biz daha güvenilir olsun diye sixt den kiraladığımız halde çoook yavaş bir hizmet vardı, azıcık zaman kaybettirdi maalesef. Genellikle Sixt in hizmetinde memnun kaldığımdan çokta yermeyeceğim bu yazıda:) 14:00 gibi yola koyulduk Mostar’a doğru, yoldaki enfes manzaraya ayrıca bir parantez açmak gerekiyor, harika bir doğal güzellik mevcut, mest olduk. Bosna da herhangi bir navigasyona ihtiyacınız yok bence, Hava alanında çıkışta Mostar tabelasını görüp takip ettik, Mostar köprüsünün dibine kadar götürdü bizi tabelalar:)Sadece hostelimiz köprünün diğer yakasındaymış bunu öğrenmek için sorduk birkaç kişiye. Yolculuk 2 buçuk saati geçiyor bu arada belirteyim. Ayrıca  Saraybosna şehir garından  yarım saatte kalkan otobüsler var.  Araba kiralanmayacaksa bu otobüslerle geçmeniz mümkün.

 

Bosna gezisi Boşnakçamı geliştirmem için büyük bir fırsattı. Her ne kadar annem ve babam ana dili gibi Boşnakça konuşsada ‘Bana bırakın’ diyorum, fırsat bu fırsat. Aile fertleri çantaları yerleştirene kadar, biz hostel görevlisiyle konuşuyoruz. Bu arada önce ingilizce konuşuyoruz, İngilizceside mükemmel, zaten yıllarca tur rehberliği yapmış kendisi.Sonra annemle babam da bu topraklardan, Boşnakça konuşabiliriz diyince, bir hoşuna gidiyor anlatamam. Şehir haritası üzerinden görülecek yerleri tek tek işaretliyor,hatta önceliklendiriyor. Numaralandırmya başlıyor. Mostar köprüsünü en güzel nerden fotoğraflarız önerisinde bulunuyor. Muhakkak ordan başlayın diyor.Türk olduğunuz için sizden 2 € alırlar.Normalde 5 € ymuş. Ön bahçesinide turistlere parayla açıyorlar ama Türklere bedeva diyor:) Akabindede yemek için Şadrvan  restorantını öneriyor, hostelin kartınıda veriyor , bu kart ile gidenlere ikramları olacak diyede ekliyor. İlk defa bir şehirde kendi planımın dışına çıkıyorum, aslında gezeceğimiz yerler aynıda sıralama tamamen değişiyor.

Çok kısa hosteldende bahsetmek isterim, adı Villa Glabus ;5 kişi için 3 oda kiraladık, 2 tane 2 kişilik, bir tane tek kişilik, toplam 79€ ödedik ! Ayrıca hostel tüm gün gezilecek turistlik yerlere 10 dakika, hostel temizdi, otantik eşyalarla bezemişler dört bir yanı.

villa glabus 4

 

villa glabus 1

villa glabus 5

 

villa glabus 2

 

Bu Stap (yayık gibide düşünebilirsiniz) ise görmek iyice duygulandırdı bizi çünkü bir benzeri rahmetli babaannemden kalma ve evimizde hala saklanmakta.

 

villa glabus6

Hostelde dil konusunda problem yaşamazsınız ingilizceleri mükemmel, hostelin sahibi savaş sırasında aldığı kurşun nedeniyle topallıyor maalesef. Savaşın izlerini yol boyunca sağlı sollu uzanan mezarlıklarla, cepheleri delik deşik olmuş evlerle hissetmiştik, ancak şehre varır varmaz ilk tanıştığımız insanlarlada bu izleri görmek burktu bizi.

Koski Mehmet Paşa Cami:

Hostelden çıkıp paralel uzanan M.Tita caddesini geçip, sol taraftaki eski Mostar merkezine yöneliyoruz, Stari Grad(eski şehir) demek. İlk durak Koski Mehmet Paşa cami, yani minaresinden en iyi Mostar köprüsü resimlere çekebileceğiniz yer! Ben söylemiyorum, girişteki afişte de böyle yazıyor. Eski şehire girişte ilerlediğinizde 10 metre sonra sağınızda bir avlu girişi göreceksiniz,Cami avlusu burası. Bu cami Osmanlı vezir-i azamlarından Sokullu Mehmet Paşa’nın ruznamecisi ve timar deftarlarından Koski Mehmet Paşa tarafından 1618 tarihinde yaptırılmış. T.C. Diyanet İşleri başkanlığı, Tokyo camii vakfı işbirliği ile caminin 1992-1994 savaşında yıkılan minaresi yeniden yaptırılmış, caminin içi ve dışı tamamen retore edilmiş, İbadete açılış tarihi 31 Ağustos 2001.

 

cami5

cami1

cami2

 

cami4

 

cami3

 

Akabinde minareye tırmanıyoruz,burada bir not. Hepimiz ufak çaplı bir kriz geçiriyorduk, bu kadar yüksek olduğunu öngöremiyorsunuz dışarıdayken, çok dar ve devamlı dönerek tırmanıyorsunuz malumunuz, kondisyonumuzu baya zorladı.  Ancak manzarayı görünce fazlasıyla değdi. Sadece Mostar köprüsü değil, tüm şehrin manzarası görülmeye değer. Mostar köprüsü ve çevresindeki alan gerçekten film setindeymiş havası yaratıyor. Savaşa rağmen sonraki resterasyonlarla çok iyi korumuşlar bu bütünlüğü. Savaş sırasında birçok kişi evlerini terketmek zorunda kalmış, hazır sahipleri yok, evler yıkılmak üzere diye savaştan sonra binaları dikmemişler. Hostelde bize verilen tavsiyeyekatılıyorum buradan başlayın Mostar’ı gezmeye,

cami7

cami8

cami9

 

cami10

 

cami10 (Medium)

mostar

DSC_0638 (Medium)

Yunus Emre Kültür Merkezi

Avlunun içinde Yunus Emre kültür merkezi var, muhakkak zaman ayırıp gezin. Burada öğrencilere ücretsiz Türkçe dersleri veriliyor.  Kitaplıklar dopdolu. Dil bilgisi, roman, hikayeler, alıştırma kitapları var, ufakta bir not defter alıyorum kendimce bağış yapabilmek adına, ücretsiz diyor, hatıra kalsın bizden size, ayrılırken de Türkçe uğurluyorlar . Burası gerçekten çok gururlandırıyor bizi.

yunus emre1

yunus emre3

yunus emre4

yunus emre 2

yunus emre5

 

Avludan çıkarken üzerinde Mostar yazısı olan bu güzel lavanta keselerinden almayı unutmayın

 

lavanta mostar

 

mostar magnet

 

Mostar Köprüsü

Avlu çıkışından sağa yönelerek Eski şehirde çevremizdeki dükkanları inceleyerek Mostar köprüsüne doğru yol alıyoruz, hediyelik eşyacıların çokluğundan ziyade sanat galerine bayıldım ben, her iki adımda bir resim galerisi var.

Sonunda Mostar Köprüsü gözümüzün önünde… Büyülüyor bizi. Bu alandan gece gündüz kaç kere resim çekindik, öylece izledik bilemiyorum, hemen köprüye ilerliyoruz. Köprünün üzerinde kaymayı engellemek için çıkıntılar yapılmış. Dik ve kaygan taşlardan oluşan bu köprüde çıkıntılar olmasa yürüyebilmek çok zor.

Gençler bu köprüden atlayarak sevdikleri kızlara cesaretlerini kanıtlıyorlarmış, Günümüzde ise para karşılığı  genç delikanlılar hala atlıyorlar köprüden. Gerçekten cesurlar.

Mostar köprüsü Mimar Sinan’ın öğrencisi olarak yetişen Mimar Hayreddin tarafından 9 senede tamamlanmış.

Savaşta şuan üzerinde 33 mt. yüksekliğinde bir haç bulunan Hum Dağı’nın tepesinden köprü top ateşine tutuldu ancak 13 isabetli top ateşine dahi dayanabildi bu köprü. 93 yılında 9 Kasımda köprü Buna nehri sularına gömüldü. Aliya İzzetbegoviç tarafından kurulan bir vakıf aracılığıyla, 1997 yılında UNESCO ve Dünya Bankası’nın desteğiyle Mostar köprüsünün özgün haline uygun olarak yeniden inşası çalışmalarına başlandı. Sulara gömülen köprü; kalıntılarından yeniden geriye döndürüldü.

mostar 1

 

mostar gece

mostar3

 

Köprünün yapımında; resimde görüldüğü üzere birçok ülkenin desteği var. Hırvatistanda listede! Türk firması ER_BU köprünün restorasyonunu yapılmış. 23 Temmuz 2004 yılında ise açılışı gerçekleşmiş.  Köprünün yapımında yıkılırken nehre dökülen beyaz kireç taşları ile çevredeki taşocaklarına yaptırılan aynı taşlar kullanılmış.Mostar köprüsü ve Mostar şehri  ”Dünya Kültür Mirası Listesi’ndedir.

mostar vakıf

 

Köprüden geçtiğinizde sizi  kafeler karşılayacak, biz hostelin önerisiyle ‘şadrvan’ da yedik. Bu yemeklere, içeceklere, Türk kahvesine 5 kişi için toplam 45€ verdik, gezdiğim en ucuz Avrupa kenti olarak ilk sıraya yükselttim Bosnayı. İkramlarımıza afiyetle yudumladık,  bir miktar bardağa döküp, üzerine suyu doldurun, meyvesuyu gibi bir içecek hazır oluyor, Mostardan Saraybosna’ ya dönerken bu içecekten 1 şişe satın aldık. Çıkışta Bosna kıyafetli güzelliklerle resim çekinmeyi ihmal etmedim, Yemeğimizden sonra,merdivenleri takip ederek nehrin kıyısına indik ve Mostar köprüsü manzara keyfi yaptık.

 

DSC_0765 (Medium)

DSC_0777 (Medium)

DSC_0778 (Medium)

DSC_0790 (Medium)

 

DSC_0797 (Medium)

 

DSC_0852 (Medium)

DSC_0853 (Medium)

Kriva Çuprija(Eğri Köprü)

Buradan sonraki durağınız muhakkak Kriva Çuprija Olsun, nedense burası ayrı bir yer aldı bende, küçük bir köprü, Ve adından anlaşiılacağı üzere eğri köprü olarak geçiyor, burasıda Unesco dünya mirası listesinde. Huzurlu yerler listemde önemli bir yer edindi burası. Mostar’ a gelirseniz , köprünün yanıbaşındaki Hotel Kriva Cuprija da kalmanızı tevsiye ederim. Bu güzelliğin tadını çıkarın.

eğri köprü2

eğri köprü3

eğri köprü4

 

eğri köprü1

Bu noktadan sonra köprünün diğer yakasına geçip Mostar’ın  Başçarşısı Karagöz Bey cami ile gezimize devam ettik, Cami savaşta ciddi zarar görmüş.

cami1

cami2

cami3

 

cami4

 

Ve maalesef yollarda savaşın izleri;

mostar4

 

DSC_0957 (Medium)

mostar5

Daha sonra gezdiğimiz noktalar ise Müslüm Bey konağı. Burası Osmanlıdan kalma en güzel eserlerden biri. Maalesef bu konaklar artık yok denilecek kadar az.

konak

Mostarda akşam yemeği için tavsiye edeceğim restaurant Babilon , 5 farklı terası var Mostar köprüsü manzaralı, Ancak öğleden sonra yediğimiz yemek bize yettiğinden biz Sarajevo biralarımızı içtik burda, bira kişi başı 7KM. bosnada para birimi KM (Konvertibıl Mark) kullanılıyor, € ya çevirmek için 2 ye bölmeniz yeterli,

babilon

SARAJEVO

 

Muhakkak görülmesi gereken bir şehir Mostar, şehrin önemli yerlerini 1 gün içerisinde rahatlıkla görebilirsiniz, ancak ben 1 hafta kalmayı dilerdim bu büyüleyici şehirde… Belkide bir dahaki sefere…

 

Sonraki durak Blagaj

No Comments