Geçtiğimiz hafta eğitim için yolum Nürnberg’e düşmüştü. Daha hava alanına indiğim anda kendini hissettiren grip üç gün boyunca yakamı bırakmadı. Neyse ki yeterli vitamin takviyesi ile eğitim tamamlandıktan sonraki şehre ayırdığım zamanımın hakkını verebildim.

Sözü uzatmadan hemen notlara geçiyorum.Karşınızda Nürnberg Gezi Rehberi;

 

IMG_0791

 

 

Nasıl Gidilir?

Atatürk Havalimanı’ndan THY ile, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus ile aktarmasız uçuşlar mevcut. Uçuş süresi 2 sa 50 dakika civarında, ortalama 3 saat olarak not edin.Antalya ve İzmir şehirlerinden de Sun Express ve Onur Air firmalarının uçuşları mevcut.

 

Ne kadar süre ayırmalı?-Ne zaman gitmeli?

Hani şöyle ucuz bilete denk geldiğinizde gidilir mi acaba bi hafta sonu  dediğiniz şehirler var ya, işte Nürnberg onlardan biri. İki gün şehir için ideal. Özellikle Pegasus kampanyalarından hafta sonuna bir bilet kapılmalı,

Almanya da kışın havanın soğuk olduğunu unutmamak gerekir. Kısa süre için yapacağım yurt dışı seyahatlerinde uçak bileti çok önemli bir kalem , kışın ucuz bilet bulma şansınız daha yüksek olduğundan bu dönemi kovalayanlardanım. Ancak dondurucu soğuklar olmadığından buraya kışın gelinir mi kararı sizin, bünyenize göre karar verilecek. Sonuçta kışında bu güzel köprülerle  romantik bir şehir sizi bekliyor olacak.

Ancak bence şehri ziyaret edileceği en güzel mevsim ilkbahar ve sonbahar, bisiklet kiralanıp gezilebilecek en güzel şehirlerden biri. Görülecek yerler birbirine oldukça yakın ve köprülerin birbirine bağladığı adacıklar ilkbahar ve yaz aylarında çok daha güzel bir hal alıyor.

Haftasonu iki günlük bir süre yeterli olacaktır.

Havaalanından şehre ulaşım;

Pek çok Alman şehrinde olduğu gibi bu konuda da işimiz çok kolay. Metro ile şehrin her yerine ulaşabiliyoruz. Havaalanından U2 hattını kullanarak (Röthenbach yönü,zaten son durak Flughafen(havaalanı) olduğundan karıştırma imkanınız yok) 15 dakika içerisinde (Hauptbahhnof )şehir merkezi istasyonuna varabilirsiniz. Bilet 3€ ve 90 dakika boyunca diğer aktarmalarda da kullanabilirsiniz.

 

Nerede kalmalı?

Hem şehrin biraz dışında hemde şehir merkezinde konakladığım için ayrıca bir başlıkta yazmak istedim. Eğitimin düzenlendiği otel Hilton Nürnberg idi, şehrin biraz dışında olan bu otel aslında futbol oteli olarak tanımlanıyor. Nürnberg futbol kulübü ile yanyanalar, hatta kahvaltınızı aldığınız bahçe kulübün antrenman sahasına bakıyor. Yeşillikler içerisinde, biraz şehir dışı problem olmaz yeşil olsun, oksijen olsun, doğayla iç içe olayım derseniz tavsiye edilir.  Nasıl ulaşırım derseniz, merkez istasyondan S2 hattına aktarma yapmalısınız. Altdorf yönünü kullanarak Frankenstadion durağında indiğinizde Hans Klabe Starasse çıkışını kullanıp hemen sağa dönün, otel 600 metre ilerde sağda yer alacak.

Şehir merkezinde ise konakladığım otelin adı Hotel Central. Hem lokasyon hemde imkanları açısından kesinlikle tavsiye ederim. Otelin altında bir akşam yemeğimi de yediğim  çok ünlü bir İtalyan lokantası var ‘İl rossini’ ve lokaller tarafından da çok seviliyor.Eğitimde tanıştığım Nürnberg’li bir arkadaşım bu lokantayı tercih etmemi söylemişti. Geç saate kadar burada zaman geçirdim. Euro 2016 nedeniyle tıklım tıklımdı ve çok keyifli  bir topluluk vardı. Ayrıca birazdan bahsedeceğim üzere birçok görülmesi gereken yerlere ve müzelere yürüme mesafesinde. Sadece tek kişilik odaları biraz küçük gelebilir bunu da notlara ekleyeyim. Nasıl ulaşırım derseniz; Merkez istasyondan König caddesi boyunca merkeze doğru ilerlediğiniz Fleisch köprüsünü geçtikten sonra meydanın bitiminde solda yer alan Augustiner caddesi üzerinde yer alıyor. Bavul ile bu yolu yürümek istemezseniz hava alanından merkeze ulaşmak için kullandığınız metro ile Hauptbahnof da U2 hattından U1 hattına geçerek Lorenz Kirche durağında inerseniz bir iki dakika içerisinde otele ulaşabilirsiniz.

IMG_0786

Evet faydalı bilgiler köşemizi bitirdiğimize göre hemen şehri gezmeye başlayabiliriz.

Öncelikle görülmesi gereken bir çok müze ve tarihi binalar Eski kent bölgesinde yoğunlaşmış durumda. Şehri ikiye bölen Pegnitz nehri eski kent bölgesini de tam olarak ikiye ayırıyor. Otelimin de bulunduğu eski şehir-St Sebald yakasından keşfe başlıyorum. Keşif sırama göre adım adım Nürnberg turumuza başlayalım.

 

Oyuncak Müzesi;

ilk durak otelime sadece 1 dakika mesafede yer alan Oyuncak Müzesi.Bir şehre gitmeden önce muhakkak oyuncak müzesinin olup olmadığına bakarım. Bu müzeleri gezmek inanılmaz keyifli. Nürnberg de ki bu oyuncak müzesi toplam 4 kattan oluşuyor. İlk ziyaretçilerden biri benim, birde küçük bir ana okulu öğrencilerinden oluşan grup var:) Zamanımı verimli kullanmaya çalıştığımdan biraz daha tempolu müzeyi gezdiğim halde bir saati aştığımı görüyorum. Kesinlikle görmeden dönmemeniz gereken bir müze.

Adres:Toy Museum (Museum Lydia Bayer) Karlstraße 13-15

Salı-Cuma 10-17

Cumartesi-Pazar 10-18

Giriş:5€

Not: Bilet alırken şehir merkezindeki 5 müzede geçerli olan günlük bir bilet satılıyor, fiyatı 7,5€. Dürer’in evinde de geçerli olduğundan not alın derim.2,5€ cepte:)

Ekran Alıntısı

Weissgerbergasse;

Müze çıkışında hemen yakında bulunan  Nürnberg’in en ünlü sokağını adımlıyorum. Henüz saat 12 ‘yi bulmadığından turistler ve lokaller akın etmemiş durumda. Gün içerisinde oldukça hareketleniyor bu cadde aklınızda bulunsun. Nürnberg’e özgü çok güzel rengarenk sıralanmış evleri görebilirsiniz. Benim gibi erken yol alan birkaç turist grubuna kaynak yapıp biraz tarihini dinliyorum. Sokak üzerinde yer alan birçok güzel kafe ve lokanta bulunmakta.

IMG_0732

IMG_0734

 

Kettensteg;

Nürnberg  Pegnitz nehri üzerinde bulunan birçok güzel köprüye sahip. Bunlardan biri ise hemen Weissgerbergasse çıkışında karşıya geçerek nehre doğru devam ettiğinizde göreceğiniz bu güzel asma köprü. Sabah spor yapan insanların güzergahında. Bu köprüden manzara inanılmaz güzel. Bu şehir çok romantik. Köprünün girişindeki bu şirin kafede günün ilerleyen saatinde bir bira alıp oturulası.Not edin derim.

 

IMG_0737

IMG_0743

IMG_0745

 

 

Bergbrand;

Köprüyü gördükten sonra geldiğim güzergahtan tekrar karşıya geçip şehrin en iyi kahvecilerinden birinde kahve molamı veriyorum. Dekorasyonu çok güzel, çalışanları o kadar sempatik ki, kasadaki bayan hiç kasılmadan gülerek resmime dahil oluyor. Benim tercihimi Chai Tea Latte. Ambalajına vurulduğum Ursprung kahve çekirdeklerinden de bir tane kapıp Nürnberg ganimetlerime ekliyorum.

Bu arada yakın zamanda hem satın alınabilecek kahve çeşitlerini artıracaklarını hem de dükkana özgü kahve bardakları satmayı planladıklarını öğreniyorum.Belki siz gittiğinizde satışta olurlar.

Adres: Weissgerbergasse, 38, cadde bitiminde sağda yer alıyor, bahçesindeki rengarenk puflardan dikkatinizi çekecektir.

 

IMG_0748

 

IMG_0752

 

Dürer ‘in Evi

Kahve molamıda verdikten sonra ünlü ressamın evine doğru yola çıkıyorum. Hafif yokuşlu yolu tırmanıp eve ulaşmam 10 dakikamı alıyor. Giriş 5€ ancak ben Oyuncak Müzesi’nde satın aldığım biletimi kullanıyorum. Adımı atar atmaz inanılmaz etkileniyorum. 600 yıllık bir binada adımladığımı bilmek heyecanımı artırıyor. Albrecht Dürer  1509 yılından itibaren yaklaşık 20 yıl bu evde yaşamış. Sesli rehber oldukça detaylı bir bilgilendirme yapıyor. Ellerindeki verilerin ışığında varsayımlarla yaşadığı odaları ve nasıl kullanılmış olabileceğini anlatıyor. Bir oda ise hali hazırda öğrenciler tarafından atölye olarak kullanılıyor, çalışmalarını görmeniz mümkün.

Özel havalandırma sistemine sahip olan bir odasında ise eserlerinin dönemsel olarak ortaya çıkışını ve farklılıklarını anlatıyor. Çatı katında ise adım adım her yıla ait eserlerini görmek mümkün. Dürer’in orijinal eserinden birini ise Ulusal Müze de görebilirsiniz. O konuya geleceğim. Bu evi görmeden şehirden ayrılmayın derim.

Adres;Albrecht-Dürer-Straße 39

Pazartesi hariç 10-17 arası açık. Bazı dönemler ise Pazartesi günleri de açık. Dönemsel değişiklikleri kontrol etmek için adresi buraya bıraktım.

13414178_823060181163401_293012667_n

 

 

Nürnberg Kalesi

Dürer’in evine ulaşırken başlayan yokuşa bir kaç sokak daha ekleniyor. Yine 10 dakika içerisinde Nürnberg Kalesi’ne ulaşıyorum. Kalenin surlarından müthiş bir şehir manzarası sizi bekler.Bu kısma giriş ücretsiz. Manzara bedava:) Bu arada yazının detaylarında bir türlü bahsedemediğim bir konuya değinme vakti. Şehri gezdiğim gün 32 derecelik bir hava sıcaklığı ile Almanya da rekorlar kırılıyordu. Yokuş çıkarken sıcaklık dayanılmaz bir hal alıverdi. Şehre dönerken insanların iş yerlerinden erken çıktığını fark ettim. Malum kendileri için alışılmışın dışında bir hava sıcaklığı.Sıradan bir Perşembe günü değilde festivalin birinde bir hafta sonuymuş gibi kalabalıklaştı her yer.

IMG_0768

IMG_0769

 

 Eski Kent Merkezi;(Altstadt)

Kaleden merkeze doğru inip eski kent merkezini keşfe çıkıyorum. Lokallerin buluşma yeri ve her daim kalabalık olan bu meydan yazının başında bahsettiğim otele de sadece 2 dakika mesafede.Bu bölgede bol bol kafe,lokanta ve  kilise görmeniz mümkün. St.Sebald yakasında Belediye Binası,Sank Sebaldus Kilisesi, Frauen Kilisesi, çiçek ve meyve tezgahlarıyla rengarenk meydan görecekleriniz arasında, eski kent merkezinin karşı yakası St.Lorenz kısmına ise birçok ünlü köprüden geçerek ulaşabilirsiniz. Bu kısımda ise Lorenz Kilisesi en ünlü olanı.

 

 

IMG_0839

Ekran Alıntısı

 

 

Nürnberg Köprüleri

Köprüler demişken, ayrı bir paragraf açmamak çok zor.Fleisch, Kaiser, Museum,Heu,Max köprüleri bunlardan bir kaçı. Bu köprüler hem çok fotoğrafik hemde lokaller tarafından oldukça güzel sosyal aktivite alanına çevrilmiş durumda.Bir çok köprü ve bağlandığı adacıklar her daim kalabalık.Köprülerin birbirine bağladığı adacıklar galeriler, müzeler ve marketlere ev sahipliği yapıyor, şirinliğe gel.

 

 Kutsal Ruh Hastanesi

Fleisch Brücke(Köprü) üzerinde iken solunuza bakmayı unutmayın. 14.yüzyılda yapılan Orta Çağda’ki en büyük hastanelerden birini göreceksiniz. Veba salgını esnasında bir hayırsever tarafından yaptırılmış.Yüzlerce yıldır bakıma muhtaç insanlara ve çocuklara kucak açan bu yapı günümüzde müze ve restorana dönüştürülmüş durumda.

 

13414252_1728299320780559_884246827_n

 

Ulusal Müze(Germanisches National Museum)

Uzun süredir bu kadar kapsamlı ve güzel bir müze gezmemiştim.Bir kaç defa görevlilerden yönümü bulmak için destek istedim. En az üç saat ayırmanız gereken devasa bir müzeden bahsediyorum. Almanya tarihinde önemli yeri olan sanatçılarının eserlerinin de sergilendiği müze toplam 3 kattan ve 10’un üzerinde sergi alanından oluşuyor. Orta Çağ döneminden, bahçe kültürüne, müzik enstrümanlarından dekorasyon tarihine, kıyafet ve aksesuar sergisinden, 20.yüzyıla kadar her döneme ait inanılmaz geniş bir yelpazede tarihi adım adım gözler önüne sermişler. Ayrıca girişte edinebileceğiniz broşürde her katın en popüler parçası sayfanın sol tarafında listelenmiş durumda. Zaman planlaması yaparken önceliklendirebilirsiniz. Öte yandan Dürer ve Rembrandt gibi ressamların eserlerini görmeniz mümkün. Albrecht Dürer’in 1511/13 yıllarına ait CHARLEMAGNE tablosu 1.katta görülebilir. Yine aynı katta 1800 yıllarına ait ve birebir olarak canlandırılan eczane görülmesi gerekenler arasında. Müzeyi terk etmeden önce bünyesindeki oyuncak müzesini de gezmeyi unutmayın.

Adres:Kartäusergasse 1

Pazartesi hariç her gün 10-18 arası açık, Çaşamba günleri ise 21:00!e kadar açık

Giriş: 8€, öğrenci kimliğiniz var ise 5€, günlük biletim burada geçerli değil

IMG_0818

 

Not: Vaktiniz var ise Ulusal Müze çıkışında hemen yakının da yer alan Deutsche Bahn müzesini gezebilirsiniz. Ben gidemedim ancak bir sonraki sefere gidilecekler listemde yer alıyor. Benim içinde gezersiniz.

Handwerkerhof

Nürnberg’e gelince uğranması gereken bir diğer şirin mekan. Bavyera kültüründen izler bulabileceğiniz bu alanda geleneksel kurabiyeler, el yapımı ürünler bulabilirsiniz. Ayrıca şirin mi şirin lokantalarında zaman geçirmek çok keyifli.

Adres;Am Königstor, 90402 Nürnberg

Nisan ay- itibariyle Pazar günleri hariç 10-18 arası açık,

Giriş; Ücretsiz

IMG_0833

IMG_0834

 

 Nazi Partisi Dokümantasyon Merkezi

Şehrin nispeten dışında yer alan bu yapı Hitler’in Almanyası’nın İkinci Dünya Savaşı’na nasıl sürüklendiği adım adım  belgeler,videolar ,görsellerile gözler önüne seriyor. Hitler’in  doğuşu , gücü ve çöküşü çok başarılı bir şekilde anlatılmış. Bir buçuk milyon insanın toplandığı kongre alanı görecekleriniz arasında. Çok detaylı yazmak istemiyorum.Bu merkezi gezdikten sonra toparlanmak biraz zaman alacak, hemen arkasında yer alan parkta biraz nefes almak gerekecek.

Adres;Bayernstraße 110 ,

36 numaralı otobüs ile ulaşabilirsiniz.

Giriş: 5€

Haftaiçi 09-18, haftasonu ise 10-18 arası açık

 

Biraz Alışveriş?

Nürnberg ‘de alışveriş için caddelerimiz belli Karolinen Strasse,Konig Strasse,Kaiser Strasse.

Bu caddelerde her türlü ünlü markaları bulabilirsiniz. Benim favorim ise  Nanu-Nana, Tiger benzeri bu mağazada envai çeşit ürün bulabilirsiniz. Ben  birkaç seyahat temalı defter, bez çanta ve bir iki kalem kapıyorum. Dükkanın hemen karşısındaki (maalesef adını not etmemişim) caddenin ortasındaki ikinci el  kitapçıdan iki tane Almanca roman satın alıyorum. (0,50€ ‘e kitap aldım arkadaşlar) Kitap demişken Thalia Kitapevi de gezilesi(Karolinen caddesi üzerinde). Hediyelik eşya için ise Konig caddesi  üzerindeki Die Geschenkewelt dükkanına uğrayın derim.

Benim şehir ile ilgili notlarım bu kadar. Aklınıza takılan her türlü soru için yorum bırakabilir yada mail atabilirsiniz. Şimdiden keyifli seyahatler.

 

No Comments