Ülkemizdeki  OHAL ilanı nedeniyle seyahatlerde bir takım dikkat etmemiz gereken konular olacak.

Açıkçası işyerimde  yurtdışından gelecek katılımcıların olduğu toplantılar ötelendi,bir takım ziyaretler iptal edildi.Ancak bizler için hali hazırda ödenmiş uçak biletleri ve iptal seçeneğine uygun olmayan otel rezervasyonlarını düşündüğümüzde  bu opsiyon zor gözüküyor. O halde bu dönemde durum nedir , bir göz atalım. Ayrıca  seyahat acentalarından gelen güncel bilgileride sizinle paylaşayım.

 

20160802_075318

 

 

Öncelikle Pasaport durumlarına bakalım;

Bordo Pasaport; Bir çoğumuzun sahip olduğu Bordo pasaport ile başlayalım.Süreç aynen devam ediyor. Ancak havaalanına giderken dönüş bileti, konaklama, gidiş sebebinizi kanıtlar belge(varsa davet mektubu vb.)belgelerin çıktılarını yanında bulundurmanız gerekli, detaylı sorgulamalar olabiliyor.Çalıştığınız işyeri kimlik kartınız da yanınızda olsa iyi olur,

KKTC uçuşları; Devlet memuru olmayanlarda durum aynı şekilde devam, ancak SGK/Bağkur ‘dan alınan belge yanınızda olmalı. Ve çalıştığınız kurumdan olan resimli kimlik kartı yanınızda bulundurmanız faydalı olur,

 Yeşil -Gri Pasaport; Eşlerinden veya ailesinden ötürü bu pasaporta sahip kişiler, devlet memuru olan eşi ve ailelerinin çalıştığı kurum ve kuruluşlardan yurt dışına çıkmalarında bir sakınca olmadığı yönünde belge almaları gerekmekte. Emekli olanlar içinde yine emekli oldukları kurumdan belge temin etmeli.

 

Dikkat etmemiz gerekenler,

Sadece seyahat ederken değil her daim kimliklerimizi yanımızda bulunduruyoruz.

Artan güvenli önlemleri nedeniyle , havaalanına gidiş sürenizi yurt dışı uçuşlarda 3-4 saat, yurtiçi uçuşlarda ise 2 saat önceye çekmekte fayda var.

Mümkün olduğunda online -check in ve kabin bagajı ile seyahat ederek özellikle bagaj teslimlerdeki uzun sıralarda beklemenin önüne geçebilirsiniz.

Seyahatimiz boyunca konaklayacağımız otellerin rezervasyon çıktıları, dönüş uçak bileti rezervasyonunuz varsa davet mektubu çıktısı vb. kısacası gidip, görüp, geri döneceğinizi kanıtlar belgelerinizi çıktı halinde yanınızda bulundurun.

Yaşanabilecek herhangi bir değişiklik nedeniyle,kullanacağınız havayolu şirketinin internet sitesini ve maillerinizi sık sık kontrol etmekte fayda var.

Vize alımlarında ise mümkün olduğunca erken başvurularda bulunmaya özen gösterin.

 

No Comments