Hadi itiraf edelim son dönemlerde yolu Yunanistan’a düşmemiş kişi kalmadı gibi birşey. Gitmemiş olanlarda zaten yakın gelecek için  plana almış durumda. Özellikle son yıllarda Yunanistan’a yoğun bir ilgi var. Yaz aylarında  bizim şıp diye  geçebileceklerimiz öncelikli olmak üzere adaları ve haftasonu kaçamaklarımız için plajları yoğun radarımızda.

Yunanistan’ın bizlerce bu kadar sevilmesinin nedenleri var tabi. Bence öncelikle bir çok Avrupa ülkelerine göre ucuz .Ve gerçekten iyi olan , popüler olan yerlerde etiketlerde çılgın fiyatları göremiyorsunuz. Belki kapısında bilmem ne beach falan yazmıyor ama nereye gitseniz belirli bir standart oluşmuş. En salaş yere de gitseniz mis gibi karnınızı doyurur, her daim düzgün bir selamlama ile karşılaşırsınız. Yine Avrupa’nın geneline bakıldığında ise vize alma konusu nispeten daha sorunsuz. Kapı vizesi olayıda iyiden iyiye hareketlendirmişti durumu. (Bu konuya aşağıda değineceğiz) Ayrıca haftasonu İstanbul ve Trakyalılar içinde aracına atlayıp kaçış noktası oluyor.

Geçtiğimiz günlerde gelen sorular üzerine  Lesvos’a blogda yer vermediğimi  farkettim. 10 yaşımdan beri neredeyse her yaz Ayvalık’ta olan biri olarak bu kadar yakın olduğum adayı yazmamış olmak benim için bir eksiklikti. Lesvos ile ilgili elimdeki notlarını masaya döktüm ve hızlıca bir Lesvos  rehberine girişmiş bulunmaktayım.

IMG_20170623_175128_293

 

 

Öncelikle Yunanistan ‘da başka yerler de arayanlar için; Atina, Mikonos, Santorini, Kos, Thasos, Selanik, Kavala, İskece, Gümülcine,Dedeağaç notları için tıklamanız yeterli.

 

Önce şu isim karmaşasını çözelim?

Lesvos adını bir çok kişi bilmiyor. Bizim için orası Midilli. Ancak Mytillini şehir merkezinin bulunduğu alan. Bir çoğumuz karşıya atlayıp kendimizi burda bulup geri döndüğümüzden adanın adı Midilli diye kalmış. Ancak kendisi Lesvos ve Yunanlılar bu konuda biraz gergin. Midilli denmesini pek anlam veremiyorlar. Çok da haksız değiller sanki. Ama bizim için orası Midillli, bunu değiştirmek biraz imkansız gibi. Özetle Türkiye sınırlarında Midilli dediğinizde sorun olmaz ancak Yunanistan da Lesvos’u kullanmanız mantıklı olacaktır.

Capture3

 

Bilmesek ölmeyiz, bilsek ne işimize yarar diye düşündüğümüz ama belki bir şekilde işe yarar diyebileceğimiz bilgiler

Lesvos Yunanistan’ın 3.büyük adası. Ve konum olarak Yunanistan ana karasına bayağı bir uzakta. Bizim kollarımız arasında.

Ada yaklaşık 1600 km2 lik bir yüzölçümüne sahip ve dağlık denilebilecek bir yapıda.Nüfusu ortalama 90.000 civarı ancak yüksek sezonda tabiki bu rakam yükselebiliyor.

Not: Şu haritaya bakınca hakikatten adanın başka bir ülkeye ait olması çok garip gelmiyor mu? 

 Capture5

 

 Ne zaman gidilir?

Tabiki bu sorunun cevabı yaz ayları olacaktır ancak sıcağı ve  yoğunluğu düşününce yoğun ayları biraz pas geçip Ekim ortalarına kadar ziyaret etmek mümkün . Kışın pek gitmenize gerek yok görüşündeyim zira kafa dinlemek isterseniz farklı yerlere bakabilirsiniz. Tabi elinizde hazır vize varsa Ayvalık taraflarındayken şöyle bir iki gün takılmak isterseniz  kim tutar sizi.  

DSCF2174

 

Nasıl gidilir? Kapıda vize konusu?

Şu kapıda vize uygulamasının ilk çıktığı dönemlerde çılgın dedikodular vardı. Nüfus cüzdanı ile girilebiliyormuş gibi! Evet gönül isterki bir Gürcistan gibi alalım nüfus cüzdanlarını , tek bir bilete baksın seyahat heyecanımız  ama öyle bir Dünya yok maalesef arkadaşlar. Yunanistan Schengen kapsamında olduğu için vizeniz olmak durumunda. Öyle çantanızı kapıp ben geldim diyemiyorsunuz.

Kapı vizesinin farkı ise seyahatten bir iki gün önce biletinizi aldığınız acentaya, pasaport fotokopisi , doldurmanız gereken form gibi bir kaç belgeyi teslim ediyor oluşunuz. Acenta evrakları siz seyahate başlamadan önce teslim ediyor. Ancak bu demek değilki gittiğinizde vizeniz hazır. Giriş yaparken kapıda vize başvuruları için ayrıca hazırlanan ofis için sıraya giriyorsunuz ve vize başvurunuz incelenip dönüş tarihinize göre vizeyi bu ofiste basıyorlar.Yaz döneminde böyle bir şeye kalkışınca vay halinize zira 2-3 saat beklemeniz olası! Kuzenimin ve eşimin vizesi olmadığı için kapı vizesi için neredeyse 2 saate yakın beklediğimiz olmuştu. Günübirlik bir seyahat düşünüyorsanız kapıda vize olayına girişmeyin derim. Ancak bir kaç günlük bir seyahat ise çılgın evraklarla uğraşacağınıza bir iki basit doküman gerektirdiğinden mantıklı bir seçenek.Çok da kötü birşey değil tabi:)

DSCF2157

Normal Pasaport kontrol kuyruğu

DSCF2158

Kapıda vize uygulaması kapsamındaki sıra

Lesvos’a nasıl gidilir?

Bu konuda bildiğim tek yolu anlatıyor olacağım:) Ayvalık’tan feribot ile geçiş. Turyol, Jalemtur,Jaletur gibi faklı acentaların Ayvalık limanından kalkan feribotları ile adaya ulaşmak mümkün.Yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Seferler sabah ve akşam şeklinde düzenlenmiş. Acentaların kalkış saatleri hemen hemen aynı. Bu da zaten adaya varışta pasaport kontrolünde yoğunluk yaşatıyor. Feribottan inenler çılgınca pasaport kontrol kuyruğuna koşuyor.

Bilet fiyatlar tek yön 20€, gidiş dönüş alırsanız daha ekonomik 30€. Gönül isterdi ki müze karta dahil diyeyim ama:P

Yurtdışı çıkış pulunuzu önceden alırsanız rahat ederseniz. Ayrıca en az 1 saat önce limanda olun.

DSCF2243

 

Nerede konaklanır?

Otel rezervasyonundan  önce bir takım kararlar almamız gerekiyor. Yani az zamanınız var ve adanın merkezi kabul edebileceğimiz Midilli de zaman geçireceksiniz sahildeki oteller fiyat kalite olarak uygun. Bu katagoride iseniz Lesvion Hotel en popüleri. Ancak Midilli ‘ye gelmişken (bak ben de Midilli diyorum, Lesvos ‘a gelmişken) aşağıda detaylarına ineceğim gibi adanın diğer taraflarında kalan kasabalara gitmek gerekir ve buralarda hem butik hem büyük, kapsamlı oteller bulmak mümkün.  Petra için önerim Clara Hotel. Fiyat biraz yüksek, ancak dediğim gibi bu bölgede bütçenize uygun bir otel bulmak zor değil.

 

Gezilecek Yerler –Araç Kiralama

Genel olarak adayı tanımakla başlayalım. Feribotun yanaştığı Midilli limanı yukarıda 5464 kere söylediğim üzere merkez kabul ediliyor ve görülmesi gereken bir çok tarih eser, kilise, hamam , müze vb yapılar bu bölgede. Bunlar neler birazdan detaylara bakacağız ancak tabiki üzerinde bulunduğunuz kara parçası sadece Midilli(Mytilini)’den ibaret değil. Adada  Petra, Plomari, Molivos, Ayasos, Eresos , Skamnia, Kalloni gibi bir çok Dünya tatlısı yerleşim yerleri mevcut ve bu yerlerin arasına serpilmiş şirin mi şirin minicik köyler bulunuyor.

Hal böyleyken tam da bu noktada araç kiralama konusuna el atmak istiyorum. Çünkü merkezin dışına çıkacaksanız adada çok yaygın bir toplu taşıma sistemi olmadığını söylemeliyim. Mesafeler kısa gözüksede otobüsler yaygın değil ve komşumuzda siesta zamanı varki düşman başına,bu saatlerde mümkünse acil bir işiniz olmasın, zira hayat durur,bir su veren bulamazsınız …

Durumun farkındalığına uyandırmak adına, günün en kalabalık anından bir fotoğraf:P

DSCF2319

 

Araç kiralamak kesinlikle Lesvos seyahatiniz için en mantıklı karar olacaktır. Tabiki evrak işlerini göze alabilirseniz kendi aracınızla gelebilirsiniz ancak ben yinede araç kiralamanızı öneririm. Minik bir araç ada yollarına daha uygun olacaktır. Yüksek sezonda adaya gidecekseniz muhakkak ama muhakkak hem otel hemde araç rezervasyonlarınız önceden halledin. Tabiki adaya vardığınızda araç kiralamanız mümkün  ama yukarıda bahsettiğim gibi feribotlar hemen hemen aynı anda adaya vardığından açıkta kalma ihtimalinizde aklınızın bir köşesinde bulunsun.

 

Gelelim iki saattir sadede gelemediğim üzere görülmesi gereken yapılara;

Adaya varıp passaport işlerini hallettikten sonra yapılacak ilk iş hemen Midilli sokaklarında kaybolmak.Eğer adanın diğer bölgelerine de yol alacaksanız burada görülmesi gerekenler listeniz çok zamanınızı almayacaktır. Ara sokakları adımlarken göreceğiniz camiler, hamamlar ile inanılmaz bir Osmanlı etkisi göreceksiniz. İyi bir tabela yönlendirme sistemi var. Herhangi bir caddeden daldığınızda hemen tarihi yapıların izini sürüyor olacaksınız.

 

Eski cami; Oldukça yıpranmış durumda olan bu yapıdan geriye bir kaç sağlam kolon ve kubbenin kemerleri kalmış durumda . Restorasyon ve güvenlik nedeniyle içine girmek mümkün değil.

DSCF2189

 

Eski Çarşı;Göreceğiniz bir çok tarihi yapıya göre nispeten daha korunmuş olan 19.yüzyıldan kalma bu eski çarşı günümüzde zaman zaman sergilerin yapıldığı , küçük bir fuar alanı olarak kullanılıyor.

DSCF2195

Hamamlar; Merkezde bir kaç tarihi Osmanlı hamamlarını görebilirsiniz. Bu arada adada aktif olarak kullanılan bir çok hamam var.

DSCF2201

 

Midilli Kalesi;Bizans döneminde temelleri atılan kalede zamanla farklı ilaveler yapılarak büyütülmüş. 1677 yılında Osmanlılar tarafından kuzeydeki alt bölüm eklenmiş. 1912 yılında türklerin ayrılmasından sonra bir dönem kışla olarak kullanılan kale günümüzde bu tarihten sonra orjinalliğini kaybettiren inşaat çalışmalarına maruz kalmış maalesef.

Kale Yukarı Hisar, Orta Hisar,Aşağı Hisar bölümlerinden oluşuyor.

Gateluzzilerin ev sembolünün yer aldığı taş ve Bizanslıların kartalı ile Bizans Paleologos ailesinin 4 ‘B’ işaretini taşıyan, ‘Kraliçe Hisarı’ olarak da bilinen merkezi batı kulesi, Kule Cami, ‘Orta Kapı’ Osmanlı Kapısı, Barut Deposu, Tekke, Osmanlı Medresesi, Hamam, Çeşme ve Havuz kalede görülecek yapılar.

DSCF2237

 

DSCF2303

 

 

Kiliseler; adada bir çok farklı kilise ve manastır mevcut ancak az zamanınız var ise bu ikisi olmazsa olmaz;

Agios Therapon Kilisesi;

Lesvos un en meşhur kilisesi. Hani şu denizden çekilen ada resminin başrolündeki büyük kubbeli kızıl bina. Sahil şeridinde yer alıyor. 1935 yılında Lesvoslu mimar Argiris Adalis tarafından inşa edilmiş.

DSCF2160

Agios Ioannis Therapondas Kilisesi

Şehrin en büyük kilisesi. Kilisenin yapısı haç leklinde. Liman bölgesinde yer alıyor. 1860 yılında inşa edilmiş. Kilisede Bizans dönemine air, İsa ve Ayos Ionnis Theologs ikonlarını yer almakta.

DSCF2253

Ermou Caddesi; birçok güzel mekanın sıralandığı adanın en hareketli caddesi.

Capture6

Birazda adanın diğer yerlerinden bahsedelim. Daha evvel belirttiğim gibi adada  Petra, Plomari, Molivos, Ayasos, Eresos , Skamnia, Kalloni gibi bir çok farklı yerleşim beldeleri var. Ama adada çok vaktiniz yok ve bir kaç yere gitmek istiyorsanız bunlar kesinlikle adanın en popüleri ama ada ruhunu da hissedeceğiniz Molivos ve Petra. Anaxos’ a da uğranmalı.Molivos oldukça renkli, canlı. Petra da buraya sadece beş dakika mesafede şirin bir kasaba.Adayı turlarken bir çok küçük yerde mola vermelisiniz.

En iyi plajlar; Adanın en güzel plajları güney sahilinde. Dolayısıyla Plomari, Tarti, Agios İsidoros,Melinta ve Vatera  hedefiniz olmalı.

Kısa kısa:

  • Günübirlik ya da sadece haftasonları gelenler yoğunlukta olduğundan vaktiniz var ise akşam gidip sabah dönmek şeklinde plan yaparsanız gerek feribot ,gerekse pasaport kontrolü esnasındaki muhtemel kalabalıktan kurtulmuş olursunuz.
  • Yüksek sezonda ve özellikle Türkiye de ki bayramlara denk gelen dönemde yukarıda belirttiğim gibi (okumayı üşenip sayfayı sona kaydıranlar için ) otel ve araba rezervasyonu kesinlikle önceden yapın, ortada kalma ihtimaliniz var.
  • Komşunun  biralarını tatmadan dönmeyin.
  • Bazı dönemler feribot biletlerinde online alımlarda 5€ gibi indirimler oluyor. Gitmeden önce kontrol etmeyi unutmayın.
  • İster adaya gidin, ister başkente Yunanistan’a gittimi komşunun çılgınca sevdiği frappesini içmeden dönmüyoruz.

DSCF2292

 

DSCF2287

Capture2

No Comments