Bu turun en heyecan verici durağı romantizmin adası Santorini’deyiz.

Her resmini gördüğünüzde manzaranın sizi alıp götürdüğü, orada olmak istediğiniz, masmavi denizi, muhteşem gün batımı, 2 katlı beyaz evleri, çatıları maviye boyanmış kubbeleriyle yüzlerce kilisesi, dar sokakları, butik sanat galerileri, şarapları ile Yunanistan’ın en güzel adalarından biri burası. Belkide en güzeli,

DSCF1733 (Medium)

 

santorini

 

Öncelikle ada ilk gördüğünüzde biraz şaşırtabilir sizi, çünkü karpostallarda görülen o muhteşem manzarının mimarı yerleşim yerleri, adanın gerçekten çok küçük bir bölümü,

Ada 3600 yıl önce büyük volkanik bir patlama ile bu şeklini almış diyebiliriz, o kadar büyük bir patlamadaki toz bulutları ve dev tsunami dalgaları Girit adasında kurulu olan Minos uygarlığını yeryüzünden silmiş. Hatta Atlantis’in bu patlamayla yok olduğuna inananların sayısı hiçte az değil. Patlama ile yuvarlak olarak düşünebileceğiniz bu adanın büyük bir kısmı havaya uçmuş ve yay şeklinde bir alan kalmış, patlamadan dolayı oluşan 11 km uzunluğundaki bu alan deniz suları ile dolmuş,aslında biz adanın bu patlamadan geriye kalan dış kenarlarını geziyoruz,yani kraterin çevreleyen yamaçlardayız. Bu bile etkileyici değil mi?

Gemiden baktığınızda göreceksiniz ki Santorini aslında yamaçlara konuçlanan köylerden oluşur. Krater görünüm mistik bir hava katar adaya, Gün batımını bu krater görünümünde izlemek çok keyifli ve romantik, Her yıl 1 milyon turist geliyor bu adaya, bir çok çift balayı için tercih ediyor, dünyanın balayı için tercih edilen en popüler adalarından biri, özellikle de gün batımında nikah ise oldukça ünlü. Bir önemli nokta ise  Dünyada en çok fotoğraf çekilen adaymış burası:)Şaşırmadık

 

sf

Adada gemimizin yanaşabileceği bir liman yok , gemi demirleyemiyor, burada derinlik 400 metre ila 1300 metre arası(başka bir etkileyici nokta) bu nedenle geminiz  açıkta sürekli motorlarını çalıştırarak akşam dönüşünüze kadar sizi bekliyor, geminizden adanıza küçük botlar ile geçiyorsunuz. Hilal şeklinden dolayı bu adanın büyük bir çoğunluğunda  gezerken geminizide görebiliyorsunuz.

İskelede sizi adanın merkezi Fira ya 270 metre yüksekliğe çıkaracak bir teleferik mevcut. Çok sıra yok ise tercih edebilirsiniz, ücretler makul, biz aşağıya inerken tercih ettik, benim yükseklik korkum olduğundan muhteşem manzarının keyfini teleferik alçaldıkça çıkarabildim.Teleferiğe binmek istemezseniz merdivenler alternatif seçenek. Ancak birçok blog da , internet sitelerinde görebileceğiniz üzere (bende burada tekrarlayacağım) eşeklerle ulaşım sağlandığından bu merdivenler pek güvenli değilmiş ve dışkılar nedeniyle  koku ciddi problemmiş, ayrıca kondisyonunuz yerinde değilse çok sıcak bir havada dik ve geniş olan bu  581 merdiveni çıkmak çok zor olacaktır.

DSCF1771 (Medium)

 

 

DSCF1774 (Medium)

 

Biz Santorini ye gelmişken yüzmeden olmaz diyenlerdendik, tur satın almak zorunda değilsiniz, kendinizde adayı keşfedebilir ve plajlarında yüzebilirsiniz. Ancak Ada için tek bir günümüz olduğundan ve yüzme sonrası yorgun olabileceğimiz ihtimalini göz önünde bulundurarak turu tercih ettik. Havanın sıcaklığını da unutmamak gerekiyor tabi.Plaj ile yerleşim alanındaki transferi otobüsle yaparak zaman kazanmış olacaktık. alternatif olarak taksi tutabilir , otobüsleri kullanabilirsiniz, ancak taşıtların adadaki sayısal azlığını unutmamanızı tavsiye ederim, sıra beklemekle zaman kaybetmeyin. ATV de kiralayabilirsiniz. Ancak bununla da ilgili çok hoş şeyler okumadım. Tek gün için tercih etmeyin derim, ancak bir kaç gün ayırabilirseniz tercih edilebilir.

Limandan adanın diğer tarafında yer alan plajlara ulaşmak için yılan gibi yolları tırmanmanız gerekiyor, İlk durak Santorinin en  güzel plajlarından biri OIA koyunda bulunan Perissa. Burası soğuk suyu sevmeyen benim gibiler için gerçekten bir cennet, suyu benim için bile ılıktı . Volkanik bir adanın sularında olduğunuzu rahatlıkla hissediyorsunuz, suya girdiğinizde 4-5 adım sonra  boyunuzu geçecek kadar derinleşiyor. Denizin içindede bir uçurum varmış gibi. Bu plaj siyah volkanik kumlardan oluşuyor, ancak kumlar oldukça büyük, taş diyebiliriz bunlara.Sıcaklıkla birlikte iyice kavuruyor sizi ,ayrıca kumdan daha yapışkanlar . Yinede denizi beni benden aldı. Santorini ye gelmişken muhakkak denize girin, Santorini ye gelipte yüzmeden dönmeyin.

DSCF1679 (Medium)

 

DSCF1680 (Medium)

 

Ayrıca araştırmaların sırasında bazı tekne turları olduğunu gördüm, bu tekne turlarında hala tüten volkan görülebiliyormuş, sülfürün kokusunu dahi hissedebiliyormuşsunuz .Güzel bir deneyim olabilir, bizim turumuzda Santorini için sadece 1 gün olduğundan maalesef aktif volkanla ilgili sadece bilgi almakla yetindim,

Yüzme molamızdan sonra otobüs ile adanın en büyük iki yerleşim yeri olan Fira ve Oia keşfetmek için yola çıktık,

Transfer sırasında rehberimiz özellikle volkan patlaması,etkileri, medeniyetleri yokedişi ile ilgili bilgiler verdi, volkan katmanlarını, lavların akış çizgilerini o kadar rahat görebiliyorsunuzki, etkilenmemek imkansız. Gerek adanın yapısı, gerekse toprağın renk cümbüşü, katmanları, denizin sıcaklığı, plajdaki kum yapısı volkanik bir adada olduğunuzu tekrar tekrar farkettiriyor size.

DSCF1702 (Medium)

Bu adanın sevdiğim en güzel özelliklerinden biri ada ay şeklinde olduğundan iç denizi gittiğiniz her yerden görebiliyor olmanız

Ve sıra geldi muhteşem resimlerin çekildiği Fira ya,

Gerçekten görülmesi gereken bir ada Santorini. Büyük kilisesi, butik sanat galerileri, sokakları ,  mavi ile beyazın ferahlatan görüntüsü,dar sokakların açıldığı meydanlar, muhteşem bir manzara…Sayamayacağınız kadar çok kilise var bu adada, hatta oturduğumuz bir kafede yine rehberimizin gösterdiği adanın az açığında ufak bir adada bile kilise vardı. Bu ufak adaya büyük bir fırtınada bir balıkçı sığınmış , her yer yıkıldığı halde orası sağlam kalmış. Bu nedenle kiliseye çevrilmiş.

 

DSCF1709 (Medium)

 

DSCF1750 (Medium)

 

DSCF1769 (Medium)

DSCF1763 (Medium)

Bu kliseleri beyaz, çatılarınıda maviye boyuyorlar. O muhteşem manzara böyle oluşuyor. Santorini ; tatilde ziyarete gelen o kalabalıktan biri olmaktan ziyade,  sanat galerinin birinin sahibi olup , ömrümü o güzel manzarayla resim yaparak geçirme isteği uyandırdı bende.

 

santorini4

santorini

 

Ayrıca doğal çerçeveleri de doldurmak istiyor insan;

DSCF1755 (Large)

 

 

 

 

 

 

 

 

santorini

 

 

santorini        santorini

 

IMG_1876 (Medium)

santorini

Fira’ yı gezmek oldukça kolay, büyük kilise meydanından başlayarak , köyün uç bölgesine kadar yürüyerek ara sokakları takip ederek hemen hemen her güzelliğinin tadını çıkarmış oluyorsunuz. Gezdikten sonra biraz mola verip soğuk bir içecekle serinlettik kendimizi, tabiki Frappe içilmeli, olmazsa olmazlardandır bu, atlamayalım dedik.

DSC02894 (Medium)

 

Fira dan adaya özgü şaraplardan almayı ihmal etmedik, hala bir şişesini saklıyoruz, yine adaya özgü fıstıklardanda almanız şiddetle tevsiye edilir, Biz Türkiye ye dönene kadar neredeyse yarısını bitirmiştik bu fıstıkların, üzeri bal ve susamla kaplanmış, nefisti,

Akabinde  Oia da bu muhteşem manzarada yemek yedik. Hepsi birbirinden lezizdi, bu sofraya 4 kişi olarak 100€ ödedik (şaraplar dahil), ancak  özel indirimliydi elbette. Bu restoran da gün batımını izledik, dünyada gün batımının en güzel  izlenen noktalarından birisiymiş Santorini,kesinlikle katılıyorum. Ancak tabi ki özel bir restoranda gün batımı keyfi yapmak zorunda değilsiniz, adada binlerce turist rahatlıkla bu anın keyfini çıkarabiliyor. Bunun için yeterinde uygun alanlar mevcut.

santorini

 

20130712_202112 (Medium)  20130712_202937 (Medium)

Dönüş yolunda yazının başında bahsettiğim teleferiği kullandık.

Akşam gemimizin güvertesinde Santorini manzarasında kokteyl partisi  vardı, bizde şarabımızı alıp Santorini’yi izledik, Yetti mi derseniz yetmedi.

Gemimiz yavaş yavaş hareket etti ömrünüzde en az 1 kere gidin , görün, muhakkak. Santorini romantik, büyüleyici bir ada,

Not: Sanırım Yunanlıların pazarlama kaabiliyetleri ve doğal güzelliklerine sahip çıkmaları konusundaki ayrıca bir parantez açmak gerekir. Bu yönden gerçekten tebriği hakediyorlar. Düşünsenize Santorini volkanik bir ada, her yer yamaç , uçurum, dik yokuşlardan oluşuyor,büyük bir volkanik patlama yaşanmış burada, belirli ürün dışında ekim yapmak zor, toprak su tutmuyor, yani kendi haline bırakılabilecek bir ada olmaya aday iken, yapılan yerleşim yerleri ve bu yerleşim yerlerinin mimarisine verilen özen , kendi yapısında bulunan krater ve aktif volkanin turistlerin ilgilisi çekebilecek şekilde pazarlanması ve tabiki başarılı reklamları ile, bu güzel ada Santorini, muhteşem manzarısı ile yüzüstü bırakılmamış.İyikide bırakılmamış.

Sonraki durak: Atina

 

No Comments