Peygamberler şehri deniyor Şanlıurfa’ya. Sekiz peygambere ev sahipliği yapmış,Hz.İbrahim’in doğduğu , Hz.Eyyüb’ün yaşadığı, tarihi ve kültür mozaiği ile görülmeyi hakeden şehir. Aynı zamanda Kurtuluş Savaşı mücadelesinin en önemli şehirlerinden. 1984 yılında ‘şanlı’ ünvanını almış. Gaziantep’ten Urfa’ya geçerek 1 gün şehir merkezinde görülecek yerlere, 1 günüde Urfa çevresindeki Harran ve Göbeklitepe’ye ayırdım. Yazının detayında bahsettiğim yerler için bir gün yeterli oluyor. Ancak pek hakkını verdiğimizi söyleyemem.

Sadece Urfa değil bu bölgenin hakkını vermek istiyorsanız iki günlük seyahatler yetersiz kalacaktır.

 

1

2

Ulaşım

Bu seyahatte Gaziantep’ten kiraladığımız araç ile Şanlıurfa’ya geldik. Şanlıurfa Havaalanı ile merkez arası yaklaşık 45 dakikalık bir mesafede.  Sadece Şanlıurfa merkezi gezecekseniz araç kiralamanıza gerek yok. 12 TL lik bir ücret ile otobüsle merkeze geçebilirsiniz.Olmazsa olmaz görülmesi gereken noktalar yürüme mesafesinde. Ancak bizim gibi Göbeklitepe ve Harran’a da gececekseniz araç kiralamak çok daha konforlu ve pratik olacaktır. Göbeklitepe ve Harran birbirine zıt noktalarda dolayısıyla arabasız aynı gün içersinde gezebilmek pek mümkün olmayacaktır.

Konaklama

Urfa seyahati bayrama denk gelince organize etmekte en çok zorlandığım konu konaklama oldu. Şanlıurfa’ya bilet aldıktan sonra kontrol ettiğinizde göreceksiniz ki şehirde çok fazla otel seçeneğiniz yok. Benim seyahatimde oteli seçmeyi bırakın istediğim tarih için boş otel bulamamıştım. Neyseki seyahatten iki gün önce Manici Otel’de 1 tane 3 kişilik oda açıldı. Normalde fiyatları yüksek değil ama 23 Nisan dönemi 3 kişi için kahvaltı dahil gecelik 1000 TL civarı bir ücret ödedik. Otantik bir otel, Fas’ta konakladığım otellere benziyor.Ama biraz eski açıkçası. Kahvaltısı açık büfe ve idare eder diyeceğim zira Gaziantep’teki o serpme kahvaltılardan sonra standart açık büfeler beni kesmezdi.

Konumu oldukça merkezi, tarihi yapılara yürüme mesafesinde hemen Balıklı Göl’ün arkasında yer alıyor. Çalışanlar oldukça güleryüzlü ve yardımsever.  Ücretsiz otoparkı var. Bence buralara kadar gelmişken bu tip otantik otellerde kalınmalı. Şehrazat Konağı,Elçi Konağı,Türkmen Konağı bu konsepteki diğer otel alternatifleri.

 

Capture

Capture2

Capture3Odamızdan manzaramız

Son olarak Sıra Gecesi içinde tavsiye edilen otellerden biri Manici.  Şanlıurfa genelinde alkollü sıra gecesi hizmeti olan tek otel burası. Kişi başı 110 TL ücreti var. Kesinlikle erkenden rezervasyon yaptırın.

sira geces'

GEZİLECEK YERLER 

BALIKLI GÖL(HALİL-ÜL RAHMAN)

İlk durağımız otelimize en yakın nokta olan Balıklı Göl. Şanlıurfa’nın en meşhur yeri burası. Rivayete göre Hz.İbrahim’in ateşe atıldığı yer burası imiş. Buradaki ateş suya, odunlar balığa dönüşmüş.Aslında burası 150 metreye 30 metre bir havuz. İçerisindeki balıklarda kutsal sayıldığından yenmiyor ve öldüklerinde de gömülüyorlarmış.

Bayram döneminde gittiğim için normal zamanda bile çok kalabalık olan Balıklı Göl o günde tıklım tıklımdı.

Capture ekle

 Capture

RİZVANİYE CAMİİ VE MEDRESESİ

Balıklı Göl’ün hemen yanında görülen cami Rizvaniye Camii. 1736 yılında Rakka Valisi Rıdvan Ahmet Paşa tarafından yaptırılmış. Bahçesi Balıklı Göl’e açılıyor. Kalabalıktan ötürü maalesef camiyi hızlıca gezip avlusundaki ufak dükkanlara uğrayıp bir sonraki görülmesi gereken noktaya yürüdüm.

 Capture cami

AYN ZELİHA GÖLÜ

Tıpkı Balıklı göl gibi burasıda küçük bir havuz. Göl hakkında iki rivayet var. Rivayete göre Nemrut’un kızı Zeliha Hz. İbrahim’in dinine inandığını söyleyince babası tarafından ateşe verilmiş, Zeliha’nın öldüğü yerde bir göl oluşmuş. Diğer rivayet ise Zeliha’nın göz yaşlarından oluşmuş. Arapçada göz yaşı anlamına gelen Ayn Zeliha adı verilmiş. Benim bu bölgede en beğendiğim huzur veren yer burası oldu açıkçası. İsterseniz burada kısa bir tekne turuda yapabiliyorsunuz.

 58660035_2287185438276509_3332840055430303569_n(1)

 

Capture6

MEVLİD-İ HALİL CAMİ – Hz.İBRAHİM MAĞARASI

Balıklı Göl’e yürüme mesafesinde olan bir diğer önemli yerde sıra. Bu camiyi bu kadar önemli kılan ise avlusunda bulunan Hz. İbrahim’în doğruğu mağaranın yer alması. Mağaranın kadın ve erkek için iki ayrı girişi var. Sanırım özellikle kutsal mekanlarda nasıl davranılması gerekildiği konusunda özel bir eğitim verilmeli ülkemizde. Aşırı kalabalık olunca kimsenin kimseye sabrı ve saygısı kalmıyor. İçeride küçücük bir alanda dua edip hızlıca çıkılması gerekirken bir çok kişi aslında orayı görmek isteyenlerin hakkını gasp ettiğini idrak edemeyip namaz kılmaya çalışıyorlar. İçerideki kokuyu tarif edemem size. Öte yandan mağarada yer alan çeşmeden o kalabalığın arasından şişe şişe su taşınıyor. Gidip gördüğünüzde ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Capture4

Capture6

 

 

Capture5

 

ŞANLIURFA KALESİ

Maalesef biz kaleye çıkamadık ancak Şanlıurfa’ya şöyle tepeden bakmak isterseniz kaleyi listenize alabilirsiniz. Müze karta ücretsiz.

 

ŞANLIURFA ARKEOLOJİ VE MOZAİK MÜZESİ

Şanlıurfa’ya geldiğinizde en es geçmemeniz gereken yer Şanlıurfa Arkeoloji ve mozaik müzesi. Özellikle Göbeklitepe için apayrı bir bölüm oluşturulmuş. Kazı çalışmalarında elde edilen bir çok eser müzenin Göbeklitepe için ayrılan alanında sergileniyor. Müzenin genelinde Taş Devri’nde itibaren  bir çok tarihi  eser sergileniyor. Hızlıca gezmeniz bile vakit alacaktır. Planlamanızı buna göre yapın. Bu arada binanın dış görünüşünüde çok beğendiğimi eklemem gerekiyor.Giriş 8TL, müze karta ücretsiz. 

Capture

Capture3

Capture4

Capture11

Hz. EYÜP SABIR MAKAMI

Hz. Eyüp’ün hastalandığında 7 yıl boyunca çile çektiği yer. Hz.Eyüp’ün sırtını dayadığı sabır taşı bir kaç merdivenle inilen ufak bir mağarada görülebiliyor. Buraya kadın ve erkekleri gruplar halinde sırayla alıyorlar. Yine tahmin edeceğiniz üzere kalabalık olduğundan ve sabır makamını görmeye gelen insanların beklemeye sabrı olmadığından buradada çok hoş anılarım olmadı. Bu kadar maneviyatı yüksek olan iki yeri maalesef hızlıca görüp çıkmakla yetindin. Hz. Eyüp’ün hastalığı esnasında tedavi olduğu su kuyusuda hemen bahsettiğim sabır taşının bir kaç metre ilerisinde.Burası biraz daha şehir dışında kaldığından Harran ‘a giderken uğradık.

 

Şanlıurfa’da yemek için Cevahir Han restoranına  gittik. Burayı sıra gecesi içinde tavsiye ediyorlar. Bahçesindeki geniş alanda düzenleniyor sıra gecesi. Yine erkenden rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Burada yöresel lezzetleri denemek adına karışık bir tabağı tercih ettim. Aşağıda resimde gördükleriniz içli köfte, ceviz lahmacun, semsek, ağzı açık,ağzı yumuk.

Capture

 

 

 

Gaziantep notları için tıklayın

Göbeklitepe notları için tıklayın

No Comments