Bu seneki 744. Düzenlenen Şeb-i Arus (Vuslat Anma) Törenleri ile ilgili hatırlatma yapmak isterken Konya seyahatimin en önemli parçası olan Vuslat törenlerini bloğa eklemediğimi farkettim.

 

Öncelikle Konya da gezilecek görülecek yerler, nerede konaklanır gibi detaylar için sizi şu yazıya, Konya ‘da ne yenir ne içilir diyenleride bu yazıya yönlendireyim.Kalanlar için Konya’ya başlı başına gelmenize neden olacak Sema gösterilerinin yer aldığı Şeb-i Arus etkinliklerinden bahsedeceğim.

 

Ekran-Alıntısı

 

Her sene 7-17 Aralık tarihinde Hz. Mevlana’yı anma törenleri düzenlenmekte. Özellikle Konya seyahatimi bu etkinlik dönemine denk getirmek istedim. Bu nedenle Aralık ayında bu şehirdeydim.

 

Şeb-i Arus kelimesi Düğün Gecesi anlamına geliyor. Hz.Mevlana ölüm gününü aslında Allah’ a kavuşma olarak betimler. Bu nedenle ölüm günü onun için Yaradana kavuşma olduğundan bu şekilde anılır. Mevlana’nın ölüm günü aslen 17 Aralıktır. Her sene daha önce belirttiğim gibi 7-17 Aralık tarihinde 10 gün boyunca uluslararası bir dizi etkinlikle Mevlana anılır. Bu nedenle ilgili dönemde şehre bir çok ülkeden ziyaretçilerde geliyor.Törenler hem Türkçe hem İngilizce olarak yapılıyor.

Öncelikle Mevlevilik ve Sema ile ilgili bir kaç bilgiyi de not olarak bırakmak isterim.

 

 • Sema kelimesi aslen gök,evren anlamına geliyor ,Mevlevilikte ise ‘Sema’ evrenin sesini işitmek’ olarak tanımlanıyor.Sema hareketi Allah’ın yarattıklarının sesini duymak ve buna cevap vermektir.
 • Sema hareketi kainatın oluşumunu,insanın dirilişini, kulluğunu idrak edip Kamil insana doğru yönelişini sembolize ediyor.
 • Sema yapanlara semazen deniyor. Dergah’a gelip bu yola giren kişiye Can deniliyor ve bu kişiler 1001 günlük bir eğitimden geçiyor
 • Semazenler eğitim esnasında bir çivi yardımıyla sol ayağını sabitleyerek dönüş eğitimini alıyor.Bu süre 5 ayı bulabiliyor.
 • Semazenlerin giydiği beyaz kıyafet ölümü, Siyah hırka mezarı,kahverengi ‘sikke’leri ise mezar taşını sembolize ediyor.

 

20151212_213512

20151212_213559

20151212_213604

20151212_213653

Capture2

 

Capture

 • Sema esnasında semazenlerin kırmızı renkli bir postu selamladıklarını göreceksiniz. Bu post Hz.Muhammad’i ve Mevlana’nın makamını temsil eder.Sema gösterileri esnasında bu posta oturan kişi Mevlevi tarikatının şeyhi yani Makam’ı temsil eden kişidir ve Postnişin olarak tanımlanır.
 • Semazenler Sema’ya kalkmadan önce Postnişin’den onay bekler. Bu esnada kolları kapalı, sol ayağı sağ ayağı üzerinde bekler. Bu görüntü Arapça Elif harfine ve 1 rakamına benzer bu da Allah’ın tekliğini betimler
 • Semazenler dönerken hem kendi etraflarında hem de sahne etrafında dönerler bu dönüş Dünya’nın kendi etrafında ve gezegen olarak güneş etrafındaki dönüşünü betimliyor.
 • Semazenler sema yaparken kollarını sağ el yukarıya sol el aşağıya dönük olarak açarlar. Bu hareket Hakk’tan alıp, halka dağıtmak anlamındadır. Sema esnasında Ölmeden Ölmek fikri esastır. Allah’tan maddi birşey alınmaz , sadece bilgi alınıp kula bilgi aktarılır.
 • Kaynaklara göre bugün yapılan Sema 1460 lardan beri aynı şekilde yapılıyor.
 • Sema Gösterisi 2007 yılından beri Unesco korunması gereken soyut kültürel miras listesinde yer alıyor.

 

Türkiye de yaşıyor olup bu kadar muazzam bir tecrübeyi es geçmemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Biletinizi internet üzerinden buradan satın alabilirsiniz. Bir kişi için maksimum 10 bilete rezervasyon yapabiliyorsunuz. Bilet fiyatı 30 TL ve ana gösteriler Spor ve Kongre Merkezi’nde  düzenleniyor. Önceki yıllarda etkinlik Mevlana Müzesi’nde gerçekleşiyormuş.Vuslat törenleri ise kapasite nedeniyle Spor ve Kongre Merkezi’nde düzenleniyor. Ancak Konya ‘ya geldiğinizde yıl boyunca Mevlana Müzesi’nde  gerçekleştirilen sema gösterilerini izleyebilirsiniz.

Sema gösterileri seyrederken ilk 5 dakikadan sonra flaşla çekim yapılması yasak. Lütfen ama lütfen bu kurala dikkat edin.Zaten sema öncesinde kurallardan bahsediliyor. Ancak yine de ayrıca yazmak istiyorum.Cep telefonlarınızı sessize alın ya da kapatın. Gösteri boyunca sessiz olmaya özen gösterin. Mümkün ise lütfen sema bitmeden salondan ayrılmayın.Ayrıca sema Mevlevilerin ibadet biçimi olduğundan  sonunda alkışlanmaması konusunuda aklınızda olsun. Son olarak salona mümkün olduğunca erken saatte gelmeye çalışın, taksi bulmak zor olabiliyor.

Etkinlik takvimi için aşağıdaki linkten detaylı bilgi alabilirsiniz.

https://ebilet.konyakultur.gov.tr/index.php?route=modules/notifications&notification_id=1

 

No Comments