Henüz okumadıysanız Güney Kore ile ilgili bir takım faydalı bilgiler ve gezi rehberlerini okumanızı tavsiye ederim.

Bu yazı ile birlikte Güney Kore yolculuğumuzda bir seviye daha atlamış olacağız. Seul görüp görebileceğiniz en kaotik ,en ilginç şehirlerden biri. (ilk sırada benim için Tokyo var). İlk kez böyle bir çılgınlığın ortasına düşünce haliyle ne oluyor burada diye merak edip hafiften kendinizi bu çılgınlığa kaptırmak istiyorsunuz.

Kore’de ki kozmetiğin gelmiş olduğu nokta malum. Özellikle son yıllarda K-Beauty ürünleri Avrupa’yı ve pek tabi ülkemizi istila etmiş durumda. Kağıt maskeler, aleo veralı jel kremler, şirinlik abidesi ambalajlarda kremler vb.  Zaten güzellik konusunda bu kadar takıntılı bir toplumun kozmetikte bu kadar ileride yer almasına şaşırmamak lazım. Kendini kanıtlayan dünyaca ünlü markaların memleketinde yer alınca bende bol bol mağazalara girip biraz keşfe çıktım. Pikaçu temalı kağıt maskeler, meyve aromalı ve şekilli el kremleri, pratik cımbızlar, asla kurutmayan karbon maskeler, köpüren maskeler,kremler neler neler…

Ekran Alıntısı

Ülkede bulunduğumuz dönemde inanılmaz bir indirim haftasına denk gelmiştik. Bahsettiğim indirim Türkiye’de 50-60 TL civarına satılan Dr. Jart maskelerini 1-2$ arasında satılan çeşitte bir indirim. Öyle bir çılgınlık. Bir mağazada turistin komple bir sırayı sepete attığını gördüm, şok içerisinde kaldım. Sonra bir düşündüm alıp Türkiye’de mevcut fiyatının yarısına satsam epey kardayım diye

Neyse konuyu dağıtmayalım ve gelelim Seul’de iseniz muhakkak girmeniz gereken kozmetik dükkanlarına ve sepetinize atmanız gereken ürünlere. Bu arada bu yazıyı seyahatimin üzerinden epey bir vakit geçtikten sonra yazıyorum. Belirttiğim ürünlerin hemen hemen hepsini kullandım çoğu bitti bile. Dolayısıyla kendi tecrübelerimi yazıyor olacağım, güvenebilirsiniz.

 

Karşınıza en çok çıkacak dükkanlardan başlayalım. Olive young, Watsons, Aritaum iki adımda bir karşınıza çıkacaklar. Kozmetik alışverişinde en sevdiğim konsept tester bolluğu ve çoklu paketlerdeki inanılmaz fiyatlar oldu. İnanın bana hiç alışveriş yapmasanız bile bavulunuzda bir çok ürün ile dönerseniz. Öncelikle girdiğiniz her mağazada girişte elinize bir kağıt maske yine dükkanın kalitesine göre içinde envai çeşit deneme ürünü olan bir poşet tutuşturuyorlar. Hele alışveriş yaparsanız bunlara ek olarak denemeniz için yine pek çok ürün atıyorlar alışveriş torbanıza..  Bulunduğumuz dönemde kağıt maskelerde ve aşağıda değineceğim ‘Jeju Aloe Gel’ ürünlerinde inanılmaz bir paket indirimi vardı. 60 adetlik paketlerde tanesi 1$’ın altına denk geliyordu maskelerin.

Gelelim en çeşhur ve en es geçmemeniz gereken markalara;

Skinfood: Türkiye’de Kore güzellik ürünleri arasında sanırım en meşhur marka bu. Seul’de de hemen hemen her yerde karşınıza çıkacak kafeler bölümünde değineceğim üzere aşırı tatlı bir konsept mağazası da bulunan bu marka Kore’de de pek bir güveniliyor ,pek bir seviliyor. ‘Black Sugar Mask’ markanın en sevileni ve en çok satan ürünü. Rice Mask Wash off muhakkak almanız gerekenlerde. Ben şöyle yaptım konsept mağazasındaki indirimli paketlerden aldım. Bu pakette Black sugar maskesinin çilekli ve ballı olan versiyonları, temizleyici ve göz çevresi serumu vardı. Yanında yine bol bol deneme ürünü verdiler.  Ürün o kadar bereketli ki neredeyse 1 yıl oldu halen bitmedi, ikinci ürüne geçemedim bile. Ayrıca beyazlatıcı ürünler burada çok yaygın. Ben bu markanın hafif peeling etkili pirinç içerikli yıkama maskesinden aldım. Ancak diğer ürün kadar bir fayda aldığımı söyleyemem.

Öte yandan yukarıda bahsettiğim gibi başka mağazalarında denk geldiğim kağıt maskelerinden uygun fiyatlı olanlardan bol bol stokladım.

11ı

Innisfree: Bu marka gitmeden önce özellikle not aldıklarımdan değildi. Ancak satış temsilcisi cilt analizimi yaptıktan sonra bana yeni kil maskelerini önerdi, çok iyi bir kampanya vardı. O kadar memnun kaldım ki bu zamana kadar karşıma çıkan en iyi nemlendirme özellikli kil maskesi. Açıkçası ben kil maskelerinden sonra özellikle ek nemlendirme maskesi yapmak zorunda kalıyorum. Bu markanın çift etkili kil maskesi efsane.

The Face Shop: karşınıza bolca çıkacak bu markada yine ülkede sevilen markalardan. En meşhur ürünü JEJU aleo veralı ürünü, ben bir de chia toniğini almıştım. Jel krem özellikle yazın after sun niyetine kullanabilirsiniz ama toniğinden ben pek bir etki göremedim.

Nature Republic: Bir diğer sevilen Kore markasında sıra. Bu marka doğal içerikleri ile diğerlerinden farklılaşıyor. Ben bu markadan herhangi bir ürün almadım. Ama göz atılmaya değer ürünleri var.

Tony Moly: Bu markanın ürünleri ülkemizde satılıyor zaten. Özellikle panda şeklindeki ambalajlı kremlerden hatırlayacaksınız. Ben muz şeklindeki el kreminden aldım. Zaten daha mağazadayken instagramdan bir çok kişi bu kremi yazdı, kokusu gerçekten efsane.

Too Cool for School: İtiraf edeyim mağaza konseptini en sevdiğim marka bu oldu. Yumurta beyazı içeriği ile Egg Cream maskelerinden yine toplu bir paketinde oldukça iyi bir fiyat olduğundan stokladım. Burada kendimi biraz frenlemek zorunda kaldım açıkçası. Maskesi bu arada gerçekten çok iyi.

Dr.Jart: Yıllardır ülkemizde bilinen bir marka idi. Fiyatları genel ortalamanın üzerinde,bence bir tık daha pahalı. Ancak buradaki o çılgın indirimden 1-2$ arasında bir çok çeşidini aldım, hatta döndüğümde çekilişe bu maskelerden eklemiştim talebiniz üzerine. Aldığım denediğim ve beğendiğim maskeleri aşağıda. Hemen hemen tüm maskelerini deneme fırsatım oldu. Bu maskelerin şu an Türkiye’de ki indirimsiz fiyatları 59-89 TL arasında değişiyor. Yani bu kadar ucuz olunca stoklamamam mümkün değildi

dr.jart masks

Missha: Bu markanın BB kremleri çok seviliyormuş. Ben bir tanesini yine inanılmaz indiimide olunca aldım. Açıkçası hala kullanamadım, elimdeki biter bitmez kullanıp,buraları güncellerim.

 

Kozmetik konusunu bitirdiysek, bir diğer çılgınlığa geçelim. Şehirde gidilmesi gereken mekanları araştırırken gördüm ki Korelilerin çılgınlığı buraya da yansımış. Kedi, köpek, rakun, hatta koyunlu kafeler var. Bu kafeler böyle numunelikte değil üstelik, oldukça yaygın. Kafelerde siz bir şeyler içerken aynı zamanda kedi ve köpekleri sevebiliyorsunuz. Evlerinde kedi köpek besleme imkanı olmayan insanlar için bir cennet.

İlginç konseptli kafeler başlığında benim kesinlikle eş geçemem bunu görmem lazım dediğim bir kafe ile başlayalım. Thanks Nature Cafe. Bu kafede ise koyunlar yaşıyor. Kafenin konsepti tamamen koyunlar üzerine kurulmuş. Posterler,tablolar,objeler tamamen koyun temalı. Kafenin girişindeki bahçede yaşıyorlar ancak kapı açık, istedikleri zaman kafede yanınıza geliyorlar. Sizinle birlikte takılıyorlar. Ortam ilginçte o koyunlar orada mutlu mu bilemiyorum tabi. Kedi, köpek biraz daha kabul edilebilir sanki. Sahibi koyunların yavru iken buraya getirildiklerini söyledi. Alıştıkları ortam bu ancak yine de koyun bu koyun. Bilemiyorum umarım bu kafeler sadece kedi ve köpek ile sınırlı kalır ileride.

1

2ı

3

Bir diğer uğradığım kafe Poop Cafe, bu kafe dünyaca ünlü ve sanırım tüm kafelerin içinde en kalabalık olan yer burası idi. Muhtemelen internette bir yerlerde denk gelmişsiniz. Tuhaflıkta  zirve diyebilirim kendisi için

Adından da anlaşılacağı üzere buranın konsepti kaka.  Yemekten, servis malzemelerine her şeyin kaka ve tuvalet temalı olması söz konusu. Kaka emojili peçeteler, pisuvar şeklinde bardakta krema ikramı, yine kaka şeklinde çikolatalı kek vb. Yani bir tuhaf ortam. İğrenecek bir durumda yok hani baya gülümsetiyor. Bence bir uğranabilir. Sonuçta Seul’desiniz neler görmedik ki bu mu bize çılgın gelecek.)

4

Son olarak tam olarak bu başlık altına uymasada Skinfood markasının Gangam  bölgesindeki mağazasını da listenize ekleyebilirsiniz. Alt kat alışveriş üst kat ise şirinlik abidesi bir kafeye sahip. Burada içecek molası vermiştik, bu esnada isterseniz deneme ürünlerini de inceleme fırsatınız var.

8ı

9

 

No Comments