Oldum olası tren yolculuklarını seviyoruz. Özellikle Erasmus döneminde o kadar çok tren ile seyahat ettik ki bizim için vazgeçilmezlerden biri oldu. Bildiğiniz üzere Avrupa‘ya kıyasla ülkemizde çok yaygın bir ulaşım şekli değil. Ancak tabiki alternatiflerin olmadığı anlamına da gelmiyor. Özellikle son dönemlerde oldukça popüler olmaya başladı. Geçtiğimiz sene Mart ayında Doğu Ekspresi ile Kars’a seyahat etmiş ve hayran kalmıştık. Bu senede tekrar gitmek istedik ancak son dönemki popülerliği nedeniyle bilet bulmak imkansız hale geldi. Bu bizi durdurmadı tabi. Bizde alternatif olarak uzun zamandır listemizde olan Sofya Ekspresi’ni deneyimlemek istedik. Geçtiğimiz hafta 24-26 Mart tarihleri arasında haftasonu için tren ile Sofya’ya gidip döndük. Sıra bu yolculuğun detaylarını paylaşmaya.

 

29400812_2023144124625484_2642065444420190208_n(1)

 

VİZE GEREKLİ Mİ?

Vize konusu ile giriş yapmak en doğrusu olacak, zira çok yakın bir tarihte gitmeye niyetlendiyseniz vizeniz yok ise yazının kalanını okumak anlamsız olacaktır.  Bu yolculuk için Schengen vizenizin olması gerekiyor. Geçtiğimiz senelerde Yunan adalarına kapıda vize uygulaması başladığında ‘kimlikle bile giriş yapılabiliyormuş’ dedikodusu almış başını gitmişti(bu dedikoduları kim çıkarıyor bilemiyorum:)) Sofya Ekspresi için de vize gerekli mi soruları almıştım. Özetle, evet, vize gerekli.

 

KALKIŞ –VARIŞ BİLGİLERİ

Bu konu başlığını plan yapmanızda önemli bir nokta olduğundan sıralamada biraz yukarı almış bulunuyorum. Öncelikle Sofya Ekspresi kalkış ve varış saatleri nedeniyle  haftasonu izin almadan gidip gelebileceğiniz bir rota. Sitede yer alan kalkış ve varış bilgileri aşağıdaki şekilde.

istanbul sofya

 

sofya istanbul 1

sofya istanbul 2

Tren 22.40 da Halkalı’dan kalkıyor 08:43 de Sofya’ya varıyor. 21:00’de  Sofya’dan kalkıp 06:49 da Halkalı garına varıyor. Tabi bu kağıt üstünde görünen saatler. Kalkış saatlerine uyum sağlanıyor ancak varış saatleri oldukça değişken. Gümrükteki kontrole göre çok farklılaşabiliyor. Bizim yolculuğumuzdan örnek vermek gerekirse tren 22.40 da hareket etti ancak lokal saat ile sabah 10:50 de Sofya’da idik. Aynı şekilde dönüşte sabah Halkalı’ya 07:40 da vardık.

Sirkeci ‘den kalkan servis ile Halkalı’ya ulaşabiliyorsunuz. Otobüs bekleme salonunun hemen önüne geliyor (garın yanındaki otoparka). Aynı şekilde dönüşte de Halkalı’dan Sirkeci Gar’ına servis var. Bu servis bilet fiyatına dahil, ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

 Bir minik not İstanbul dışından gelenlere gelsin: Dönüş yolunda direkt havaalanına gidecekler için  uygun yerlerde durup size indirebiliyor, tabi servise binerken şoföre bilgi vermeniz şartıyla.

Bileti alırken bize verilen bilgiye göre servis 21.30 da kalkacaktı ve gerçekten 21.30 da kalktı:) dönüş servis saati ise tabiki tren varışına bağlı oluyor. Örneğin biz 07.40 ‘daHalkalı’ya vardık ve servis ile Sirkeci’ye varışımız trafik nedeniyle 09:00’u buldu. İstanbul trafiğinden bahsettiğimizden Sirkeci’ye varışınızda değişkenlik gösterebilir.

 28765368_867786930070177_1785559664637771776_n(1)

 

Vagonları Tanıyalım

Öncelikle çok kısa vagonları tanıyalım ki neye ne kadar para vereceğimizi bilelim.

Trende 2 tip vagon var kuşetli ve yataklı.

Kuşetli versiyonunda TCDD ye ait olan 4 yataklı , Bulgar demiryollarına ait olan 6 yataklı. Ben yerinizde olsam bu opsiyonda 4 yataklı olan versiyon üzerinde dururdum. Kuşetlide 4 koltuk kapatılarak 2 yatağa çevriliyor, 2 yatakta üst askılarda yer alıyor.

Bizim de tercih ettiğimiz bir diğer opsiyon yataklı kompartmanlar. Bu versiyonda ise 2 yatak , lavabo, bir masa, mini bir buzdolabı ve bavullarınız için bir raf bulunuyor. 2 koltuk yatağa çevriliyor. Tabiki seçebiliyorsanız bu opsiyon üzerinde durun derim. Doğu Ekspresi’ne göre bu kompartmanlar bir tık daha geniş. Ama dediğim gibi sadece bir tık:) Ayrıca Doğu Eksperi’nde yatak nevresimleri hazırdı, bu trende çarşafları kendiniz sermeniz gerekiyor. Temizlik konusunda hiç bir problem yok. Nevresim ve yastık kılıfları tertemiz ama çok takıntılıysanız kendi yastık kılfınızı getirebilirsiniz. Sonuçta kim ne diyebilir size:)

Her vagonda ortak kullanımlı bir tuvalet var. Yalnız tuvalet Doğu Ekspresi ile kıyaslandığında çok daha iyi durumda. Bunu özellikle belirtmek istedim zira Doğu ekspresinde saatler ilerledikçe ortalık içler acısı oluyordu. Bu trende durum farklı. Yanınızda peçete götürmeyi unutmayın.

Capture

Bilet Fiyatlarına Bakalım

Bu konu ile ilgili bir çok kaynakta bol detaylı birazda kafa karıştırmalı bilgiler mevcut. Karışık yazıldığından değil bilet fiyat hesaplaması karışık olmasından kaynaklanıyor.

Bizim aldığımız biletin fiyatını yazayım hemen;

Yataklı 2 kişi tek yön toplam ücret –> 326 TL

Gidiş dönüş için 2 kişi toplam 652 TL ödedik,

Bilet alırken görevli hiç € dan bahsetmedi. Direkt 326 TL diye belirtti.

Sofya Ekspresi bileti

 

Yataklı vagonda tek kişi seyahat edeceğim derseniz bilet fiyatı 62.72€

Kuşetli vagon tek kişi fiyatı 32.72€

Evet böyle enteresan bilet fiyatları mevcut.

Önemli not: Bileti mümkün erkenden almaya çalışın. Özellikle son dönemde popüler olduğundan bir kaç gün önce bilet almaya karar verirseniz bilet kalmamış olabilir. İnternet satışı bulunmadığından Uluslararası Bilet Gişesi olan bir gardan almanız gerekiyor. Sirkeci’den biletinizi alabilirsiniz. Türk lirası ve kredi kartı ile ödeme yapabiliyorsunuz.

Konfor
Konfor ile ilgili önemli olduğunu düşündüğüm noktalar;

  • Kompartman bir tık daha geniş
  • Kompartman sıcaklığı konusunda endişeniz olmasın
  • Yataklı da 2 adet priz var
  • AMAN DİKKAT! Doğu Ekspresi’nden farklı olarak trende yemek vagonu yok. Yolculuk daha kısa ancak siz yanına su,yemeklik, atıştırmalık birşeyler almayı unutmayın.
  • Yine Doğu Ekspresi’nde gideceğim ancak bu tren yolculuğu daha az sarsıntılı. Ben gidişte inanılmaz rahat ettim, bebekler gibi uyudum, uyandım yine uyudum. Bayağı dinlendim anlayacağınız.
  • Dönüşte ise şansızlık nedeniyle aynı konforu bulamadım maalesef. Kompartmanımızın mobilyasında problem olduğundan gıcırdadı durdu. TCDD’ye ait olan yataklı vagonlarda 10 tane kompartman bulunuyor. Aman görevli yanındaki ilk kompartmanı seçmeyin. Şu an düzeltilmesi için talep açtıklarını iletselerde zaman alacağını düşünüyorum. Tren numarasını almadım ancak seçme şansınız varsa bu aralar yolculuk edeceksiniz görevli odasının yanını vermemesini isteyin:)Bu vagon aynı zamanda  tren levhasının olduğu kompartman. Bizim yolculuğumuzda bu levha demiri kırıldı da… Bir sonraki durağa kadar kafamıza kafamıza patladı o levha…

 

 

Gümrük Kontrol-Duty Free

Vize kontrolünden başlayalım. Kapıkule sınır kapısında trenden inmeniz gerekiyor. Trenden inerek pasaport kontrolü için bekleme salonuna geçiyorsunuz. Burada elinizi çabuk tutarsanız sıra beklemeden çabucak işinizi görebilirsiniz. Ancak sıra dediysemde öyle çılgın bir kuyruk olmuyor, rahat olun. Zaten tren bir müddet burada bekliyor olacak.

sıra

 

Aşağıda resmini gördüğünüz minicik dükkan duty free oluyor. Giderken kontrol olmadı ancak dönerken tren Kapıkule sınır  kapısından hareket ettikten bir müddet sonra, hareket halindeyken  gümrük polisleri gelerek kompartmanları tek tek kontrol ediyor. Dolapların içi, yatakların altı güzelce denetleniyor. Bagajları açmanızı da isteyebiliyorlar.

 

duty free

Kapıkule sınır kapısını geçtikten sonra Bulgar tarafında pasaport kontrolü için trenden inmiyorsunuz. Polisler gelerek paraport ve vize kontrolü yapıyor. Pasaportlar toplanıyor, yaklaşık bir saat içinde kontrol edilmiş pasaportlar geri geliyor.

 

Bence genel olarak oldukça konforlu bir seyahat. Bizim dönüş yolculuğundan yaşadıklarımız tamamen şanssızlık.Hafta sonu gidip gelebileceğiniz çok güzel bir destinasyon, bu güzel tren yolculuğuda cabası.

Gideceklere son bir notum olacak; lütfen özellikle dönüş yolculuğunda biraz daha saygılı olalım. Anlıyorum tren yolculuğunun keyfine varmak isteniyor. Ancak sabaha kadar şarkı söylemek, bağırmak tren yolculuğundan direkt işe gidecekler için azıcık eziyet oluyor…

 

No Comments