Sofya’ya nasıl gidilir, nerede kalınır, görülmesi gereken yerleri bitirdiğimize göre sırada iki gün boyunca gittiğimiz mekanlardan bahsetme zamanı.

Sofya Ekspresi ile ilgili detaylı bir yazısını burada bulabilirsiniz.

Sofya gezi rehberini burada bulabilirsiniz.

 

Açıkçası gitmeden önce bir çok farklı sitede ve sosyal medya üzerinden yaptığım araştırmalarda hep aynı mekanlar çıktı karşıma. Mümkün olduğunca bu mekanlardan uzak durayım daha farklı yerlere bakayım dedim ancak anladımki bir kaç tanesi gerçekten de Sofya’nın en iyileri. Uğramadan geçmemek gerekiyor. İki günlük seyahatimin özellikle ikinci günü mümkün olduğunca ara sokaklarda kaybolup karşıma çıkan ve merak uyandıran minik kafeleri dolaşmayı tercih ettim. Bakalım iki günde nereleri karıştırmış, hangi mekanlara ayak basmışız. Karşısınızda iki günlük Sofya seyahatimdeki mekan önerilerim.

 

Domashna Banitsa Bakery

İlk işimiz tabiki kahvaltı ve buraya özgü Banitsa / banichka böreği denemek idi. Biz bunun için oldukça küçük mahalle arasında bir börekçi bulduk. Burayı lokal bir seyahat bloğunda okumuş, not etmiştim. Tıpkı bizim kır pidesi satan mahalle arası dükkanlar gibi küçücük bir börekçi düşünün. Borisova Gradina Parkı metrosundan çıktığınızda park sağınızda kalacak şekilde Kartal Köprüsü’nden karşıya geçip usanmadan resimdeki tabelayı görene kadar yürümeniz gerekiyor, börekçi sağınızda kalacak. Mekanın sahibi dünya tatlısı teyzemiz tek kelime ingilizce bilmiyor. Ama amaç belli olduğundan anlaşmak zor olmadı. Börekçimizde iki tane masa var. Biz hemen birine çöküverdik. 2 koca porsiyon böreğe 3.7 Leva yani 9,25 TL ödedik. Bu mekanda kredi kartı geçmiyor, yanınızda nakit leva bulundurmayı unutmayın.

Adres :  30, Tsar Ivan Asen II Str., Sofia, Bulgaria,

1

2

 

 

Mekitsa Coffee

Hazır kahvaltı ile başlamışken bulgarların kahvaltıda tercih ettikleri bir diğer hamur işi olan mekitsa ile devam edelim. Adınıda bu hamur işinden alan Mekitsa kafe oldukça küçük ve renkli bir mekan. Alçak tavanlı üst katında bir kaç masa ve sandalye bulunuyor Bu küçük dükkan hızlı kahvaltı için ideal.

Mekitsa bildiğiniz kızartılmış hamur. Bana oldukça tanıdık geldi. Annemin bize sık sık yaptığı ve bizim de kendisine bayıldığımız boşnaklara özgü  bir hamur işinin biraz daha büyüyü. Buradaki fark ise üzerine eklediğiniz ürünler. Üzerine ekleyeceğiniz bu ürünler arasında tatlı ya da tuzlu opsiyonu seçmek size kalmış. Biz kaşarlı ve ahududu reçelli olan versiyonlarını denedik. Bence yolunuz buralara düşmüşken uğrayıp bir deneyim derim. Kahvaltıda hamur işi yemek istemezseniz gezerken mideniz acıkmaya başladığı bir anda açlığınızı bastırmak için uğrayıp yolunuza devam edebilirsiniz.

Resimde görmüş olduğunuz bu iki Mekitsa için ek malzemeler dahil 5,6 Leva ödedik. Sadece Mekitsa almak isterseniz(tuzlu) ücreti 1,80 Leva.

 3

0e

1

2

 

Rainbow Factory (Fabrika Daga)

Nereye baksam şehrin en iyi kahveci listesinin yıldızı olan bu mekan ile devam ediyoruz. Rainbow Factory nam-ı diğer Fabrika Daga aynı zamanda geçen yıl şehrin en iyi kahvaltı&brunch mekanıda seçilmiş. Burası sadece kahveleriyle değil çeşit çeşit kahvaltı ve tatlılarıyla da meşhur. Mekan şehrin Ulusal Tarih Müzesi’nin hemen arkasında sakin bir sokakta yer alıyor. Küçücük ama bir o kadar şirin bir yer.

Konsept şöyle–> Öncelikle amacınız sandviç yemek ise içerisine konulacak ürünleri siz seçebiliyorsunuz. Ama gönlünüzden geçen biraz daha detaylı bir kahvaltı etmek ise vitrinde yer alan bir kaç farklı tabak önerisi arasından birini seçebilirsiniz. Bu tabaklarda gözede hitap eden oldukça doyurucu alternatifler.

Yanına taze demlenmiş kahve alabilirsiniz burası aslen bir kahveci. Chemex, makina, french press gibi bir çok farklı kahve demleme seçenekleri mevcut. Maalesef yer bulmak biraz zor çünkü oturabileceğiniz alanlarda oldukça kısıtlı, ancak çok sıra beklemediğimizi söyleyebilirim. Servis nispeten hızlı olduğundan ve mekandakilerden uzun süre masaları gasp etmediğinden hemen yer bulmanız mümkün oluyor.

Fikir vermesi adına oldukça doyurucu olan bu iki tabak ve kahvelerimize yaklaşık 19 Leva ödedik.

 1

4

 

Plus Tova

Dekorasyonu ve ortamı ile en sevdiğimiz kafeye geldi sıra. Burası sakin bir sokakta yer alıyor. El yapımı taptaze tatlılar, kahve çeşitleri ve isterseniz (özellikle kış aylarında iseniz) viski, şarap vb. içecekte bulabileceğiniz bir kafe. Uzun zamandır bu kadar sakin bir kafe görmemiştim. Geniş koltuklara yayılabilir, çalışmak isterseniz geniş masalarda bulunuyor. Aynı zamanda şaşırmayacağınız üzere kafede tasarım ürünler ve kitapta satılıyor. Ücretsiz Sofya haritasıda alabilirsiniz.

Adres:Marin Drinov 30

Her gün 10.00-20.00 arası hizmet veriyor.

Kredi kartı geçmiyor. Yanınızda nakit leva bulundurmanız gerekli

 tova2tova 1

tova 3

tova 4

Percolate Coffee

Percolate; Sofya’nın en iyi kahvecilerinden biri. +Tova’nın yakınında yer alıyor. Mekanda dekarasyonun etkisi, baristasının ve mekan sahibinin sıcacık enerjisi ile acaip tatlı bir ortam oluşmuş.Özellikle çalışmanız gerekiyorsa kesinlikle bu kahveciyi öneririm. Küba , Brazilya gibi Dünya’nın farklı yerlerinden gelen 5 farklı kahve çekirdekleri mevcut. İsterseniz kahve çekirdeği satın alabiliyorsunuz. Kahveler 2,5 Levadan başlıyor.

Adres: Professor Asen Zlatarov caddesi üzerinde.Bu arada bu cadde üzerinde bol bol farklı güzel mekanlar var. Bu caddeyi not edin derim.

  1

 

Made in Blue

Geldik Sofya’nın en meşhur mekanına. Gerçekten uzun zamandır gördüğümüz en farklı konseptli kafe idi. Açıkçası binayı görüp bahçeden içeri girdiğinizde yanlış mı geldik acaba izlenimine kapılıyorsunuz. Made in Blue  üç katlı eski bir binanın restore edilmesi ile kafeye çevrilmiş. Ancak dekorasyonu esnasında bu eski görünümü bozmamaya çalışmışlar.

Made in Blue nispeten daha sağlıklı yiyeceklere ulaşabileceğiniz bir mekan. Yani avokadolu salatalar, tavuklar çekerse canınız doğru adrestesiniz. Zaten neleri denediğimizden bahsedeceğim. Fiyatlar Sofya geneline göre bir tık daha yüksek. Bir tık derken İstanbul’dan hallice ancak 2 günlük Sofya gezimizde en yüksek hesap ödediğimiz mekan burası idi.

Örneğin biz dana etli humus , avokado salatalı tavuk(bilin bakalım bu hangimizin yemeği:)),  içkiler ile birlikte 47 leva  ödedik.Kredi kartı geçiyor.

Akşam saatlerinde gidiyorsanız rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Gündüz saatlerinde pek sorun olmuyor.

made in blue

made in blue 2

 

3

 

100 Beers

Made in Blue sokağında yer alan bu mekan bira sevenlerin cenneti. Envai çeşit  lokal biraları dışında Dünya’nın dört bir tarafından bira bulmanız mümkün.  Mekanda oturacağınız bir masa yok ancak ayaküstü tadım yapabileceğiniz bir barı bulunuyor.

beers

1001 Beers

Hazır konu başlığı hafiften biraya evrilmişken bu küçük dükkandan da bahsetmek istedim. Bizim bira bardağı konusunda ciddi bir takıntımız oluştu diyebilirim.Gittiğimiz şehirlerde böyle bira bardağı satan yerleri denk gelirsek es geçmiyoruz.  NDK’nın hemen yanındaki ana cadde üzerinde yer alan bu dükkanda envai çeşit bira ve biraz bardağı bulabilirsiniz. Biz 19 levaya Delirium ve Leffe bardakları kaptık.

5

Happy Bar&Grill

Yolculuktan önce son akşam yemeğimizi oldukça kalabalık bir cadde üzerindeki bu mekanda yedik. Açıkçası çok yorgun olduğumuzdan pek mekan arayışına girmemiştik. İlk gün buranın önünden geçmiş ve gözümüze kestirmiştik. akşam saatleri oldukça kalabalık oluyor. Et,tavuk, bira ve tatlı şeklinde klasik bir menü tercih ettik. Çok mükemmel diyemeyeceğim ancak genel olarak  akşam yemeği için tercih edilebilir bir mekan. Etleri , servisi ve ücret/kalite dengesini beğendim. Tüm menümüz için 2 kişi toplam 46 Leva ödedik.

1

2

 

 

  • Farklı ürünler arayanlar için PEEP,ROIS,Decanter’e uğrayabilirsiniz. Son olarak defterime not aldığım ancak gidemediğim diğer mekanlarıda alternatif olarak buraya bırakayım. Gidenler haber etsin.
  • MOMA çok tavsiye edilen bir yerdi, ben rezervasyon yaptırmıştım ancak daha sonradan iptal ettim. Kafeler listenize Cafe Ma Baker ve Mental Syndicate Espresso Atelier de alabilirsiniz.

 

No Comments