Ve sonunda insanlık için küçük benim için büyük bir an. Nihayet planı yaptım, biletileri aldım. Bu Cuma yani 25 Ağustos’ta Asya’ya gidiyoruz.Resmen azmin zaferi:P Her sene önümüzdeki yılın planlarında Asya’ya artık kesin gideceğiz diyip diyip yıl kapanırken bir bakıyorum  o plan olmamış. Bu sene Kurban Bayramı’nda 2 günlük izin ile 10 günlük bir tatil süresi oluşunca artık bunu kullanayım istedim.

 

Açık söylemek gerekirse Asya’ya olurda bir gün gidersem kafamdaki tatil süresi kesinlikle 15 günden aşağı değildi. Ancak yapacak bir şey yok, 10 güne çok şey sığdırıp dönmeye çalışacağız.

Bildiğiniz gibi bayram dönemlerinde uçak biletleri herkes aynı tarihlere yığıldığı için çoğunlukla çok pahalı oluyor. Ancak THY ‘ın bence fena sayılmayacak bir kampanyasından bayram dönemi tek kişi gidiş dönüş uçak biletini 2000TL’ye aldım. Zaten genel olarak Bangkok aktarmalı uçak bileti fiyatLarıda 1600-1800TL civarı. Uçağımız 25Ağustos Cuma 20:10 da kalkıyor ve 26 Ağustos Cumartesi günü 09:25 de varıyor. Dönüş uçağımız bayramın son günü 4 Eylül’de 21:30 da kalkıp   05 Eylül Salı günü sabaha karşı 04:00da  İstanbu’a varıyor. Uçuş saatleri o kadar iyiki tam 10 günü dolu dolu kullanabiliyoruz. Sabaha karşı vardıktan sonra o gün ofise gideceğiz. Aslında böyle seyahat dönüşleri sabaha karşı İstanbul’a dönüp ofise gitmişliğimiz  çok oldu ancak bu kadar uzun bir yolculuk sonrası ilk olacak. En uzunu aktarmalı uçuşlarla (7-8 saat civarı) İzlanda sonrası ofise dönmüşlüğümüz var. Bakalım bu nasıl olacak:)

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Gelelim plana;

Rotamızda 3 gün Kamboçya,7 gün Tayland var. Tayland da  3 gün Phuket, 3 gün Bangkok, 1 gün Ayutthaya olarak planladık. 3 gün tamamını Bangkok’ta geçirmeyi planlamıyoruz. 1 gün içinde çevredeki alternatiflerin birini planlayacağız. Bu kısım biraz esnek. Kamboçya da ise 3 gün Siem Reap’tayız.Açıkçası bu seyahatte Kuzey Tayland’a gidememek beni üzecek ancak bir daha gitmem için nedenim olsun değil mi.

  • Vardığımız gün Cumartesi Bangkok Şehri’ni şöyle bir turlama, adaptasyon süreci ve konaklama Bangkok’ta
  • Pazar Günü Siem Reap’a uçuyoruz. Kamboçya da 3 tam günümüz var. Aslında amacım önce Bangkok’u tamamlayıp lokasyon değişikliğiydi ancak Pazar sabahı bilet fiyatı çok uygun olunca plan buna göre şekilllendi. Zaten maaliyetlerde ayrıca bahsedeceğim ancak burada da kısaca belirteyim bilet fiyatı 20 kg bagaj eklenmiş hali 76$/kişi başı.

Şehir rehberlerinde kimlerle yazıştık, günlük turların tutarları nedir vb gibi konuları detaylandıracağım . Burada kısaca özetleyeyim. Bir rehberle anlaştık,tuk tuk ile gezeceğiz. İlk gün Siem Reap şehri ve akşam Angkor Wat gün batımı. Pazartesi ve Salı günü Angkor Wat ve çevre tapınaklar ziyareti, Tonle Sap ve gün doğumu şeklinde bir  tur planladık.

  • Çarşamba sabahı Phuket’e uçuyoruz. Yine Air asia ile biletimiz kişi başı 76$. Phuket ile ilgili bir çok blog okudum, araştırma yaptım. Genel anlamda çok uzun vaktiniz yoksa günü birlik ada turları ile Phuket’in o şahane adalarını gezebiliyorsunuz. Yemeklisi, yemeksizi, konaklamalı olanı, gün doğumu turu , sürat botlu olanı, özel yat olanı… Yani anlayacağınız sonsuz bir seçenek denizi. Günübirlik çok ek özelliği olmayan basit turlar genel olarak 1200-1500 baht arası. Yani yaklaşık 120 TL-150TL civarı kişi başı. Phuket kısmında güzel bir paket tur ile anlaştım. Dönüşte tecrübelerime göre yorumlarımı ekleyeceğim. Bu kısımda beklentim büyük. Otellere transferler, Phuket turu, mavi yolculuk diye geçen Phi Phi adası gece konaklaması herşey dahil bir pakette anlaştık. Dediğim gibi dönüşte fiyat kalite performansından bahsedeceğim.
  • Cumartesi sabahı erkenden Bangkok’a dönüş yapıyoruz. O günün planı belli değil. Bakılacak:)
  • Pazar 1 günü Ayutthaya’ya ayırdık
  • Son gün ise Bangkok’a varış yaptığımız ilk günden eksik kalan yerler gezilecek.Akşam dönüş uçağı var.

Son bir kontrol yapıp bavullar kapatıldı, gerekli evraklar çıktı alındı, gidilecek yerler haritalarda işaretlendi. Yepyeni bir keşfe hazırız.

 

Bir çok şey okudum, duydum. Çok sevip defalarca gidenide var ,yok bir daha ayak basmam diyenide. Bangkok’un kokusundan, Kamboçya da ki pis ortamdan bahseden , şekerim oralara gidene kadar şuraya git diyende, Asya’ya ilk adım atılacak en uygun yer orası diyende var. Tüm ön yargıları kapının arkasında bırakıp yola düşüyoruz. Benim içimde inanılmaz bir heyecan var. Bambaşka bir kültür, farklı bir inanç, değişik lezzetler ve görmediğim bir doğa beni bekliyor. Bize şanş dileyin. Yol boyunca bizi takip etmek isterseniz bekleriz.

İnstagram

Facebook

No Comments