Vizesiz gidilebilecek en güzel lokasyonlardan birindeydim 2 hafta önce. Meğer ne kadar çok Moskova’ ya gitmek isteyen varmış.Bu şehre karşı fazlasıyla önyargı olduğunuda gördüm buna bende dahildim. Gitmeden önce araştırma yaparken birçok şey okudum. Bazıları doğru bazıları yanlış,en azından ben denk gelmedim. Madem öyle istedim ki ayağımın tozuyla kısa kısa aldığım notları paylaşayım . Moskova da nelere dikkat etmek gerekiyormuş, neler varmış bir fikrimiz olsun.

*Vize: Moskova’ ya vizesiz gidildiğini duymayan kalmamıştır heralde. Ülkeye giriş yaparken pasaport büyüklüğünde bir kağıda bilgilerinizi doldurup giriş damgası vurarak size geri veriyorlar. Bunu kaybetmemeniz ve yanınızda taşımanız önemli. Seyahatiniz esnasında herhangi bir güvenlik görevlisi talep ettiğinde bu kağıdı göstermeniz gerekiyor.Ülkeye girişte pek sorgu sual olmadı. Ülkeden çıkış yaparken kağıda çıkış damgasını vurarak geri alıyorlar. Bu nedenle kaybetmemeniz önemli.

*Para: Malumunuz Rusya’nın para birimi Ruble.Giderken eser miktarda Euro da aldık yanımıza ancak dönerkenki duty free alışverişimiz dışında hiç kullanmadık.  Gitmeden önce Türkiye de Ruble yaptırmanızı tavsiye ederim, özellikle çarşı pazar gezmelerimizde Kırgız yada Türkmen vatandaşları Türkçeleriyle parayı kontrol etmemiz gerektiğini çok fazla sahte para durumu olduğu konusunda uyardı. (Paranın arkasındaki şeridi kontrol edeceğiz) Bence maceraya gerek yok Türkiye’den ruble alıp gidin. 1 Ruble kaç TL, 1 TL kaç Ruble/ Seyahat ettiğimiz hafta kur olaylarına baktığımızda 1Ruble=0,043 TL idi,  100 Ruble yaklaşık 4,5 TL gibi kaba hesap yaparak gezdik,

*Ulaşım: Bu konu ile ilgili ayrı bir yazı olacak, Moskova metrosu ile aramda duygusal bir bağ oluştu. Şu durağın güzelliğine bakar mısınız! Çektiğim en güzel fotoğraflardan biri oldu benim için;

11373924_1629614380627232_280072361_n

İşte defterimdeki notlar;

-Gideceğiniz bir çok kafe ve restorantlarda kız ve erkek tuvaletleri ortak. Ayrımı yapabilmek adına resimli yada yazılı tabelalar aramayın

-Malumunuz metrolar tıkır tıkır işliyor, treni kaçırdığınızda bir sonraki 1 dakika içinde geliyor olacak . O nedenle risk almayın. Öte yandan  kapıların açılıp kapanma süreleri çok kısa.Kapılar hızla kapandığından ve günümüzdeki  gibi kapının açılmasını sağlayan yanda yada üstünde bir buton olmadığından, çantanızı kaptırırsanız manuel kuvvet ve el birliğiyle yüklenerek açabiliyorsunuz. Evet, maalesef başımıza geldi. Aklınızda olsun

-Aktarma yapılan metro istasyonlarında bağlantılar şahane olmakla birlikte azıcık uzun. Bol bol yüreyeceksiniz maalesef

-Metro duraklarında indiğinizde hafiften bir çevrenize bakın, şahane durakları mevcut Moskova metrosunun

-Metro biletlerini alacağınız noktalarda satış yapan birçok kişi orta yaşın üstünde, yüksek ihtimal ingilizce bilenlerine denk gelmeyeceksiniz. Bu noktada el hareketleriyle anlatırsanız hemen biletinizi satın alabilirsiniz. Gişede bilet fiyatları asılı. Dolayısıyla bu konudada problem yaşamazsınız. Konuyu ulaşım rehberinde derinleştireceğim

– Boşnakça bilmenin faydasını çok gördüm,  hemen hemen her yerde Boşnakça anlaşabildim

-Metro istasyonlarında her daim görevli bulmak mümkün. Genç olanlar azıcık ingilizce biliyor, yardımcı olacaktır. Malum Rusya ingilizcenin çok kullanılmaması konusunda ünlü. Bu anlamda söylenen kadar var. Efsane gerçek . Hakikatten ingilizce çok az kullanılıyor, bilenlerde çat pat konuşuyor. Tabi tüm ülke ingilizce konuşsun diye bir beklentimiz yok, ancak turistik mekanlardaki lokantalar,hediyelik eşyacılar, butikler, alışveriş merkezlerinde beklentiniz azıcık artıyor. Ancak derdimi Boşnakça ve el hareketleriyle anlattım.İngilizce konusunda havaalanı problem yaşamayacağınız yegane yer.

-Metrolarda ve caddelerde çok fazla çöp kutusu bulunmuyor,çantanızda ufak bir poşet olsun

-Bağlantılı aktarma duraklarında isimle arama yapmak yerine yerdeki metro numara ve renklerini takip edin. Kiril alfabesi öyle hemen çözülmüyor:) Durakları saymakta oldukça faydalı:)

-Bazı kelimeler ortak. Çay ve Tuvalet derseniz direkt anlıyorlar:) Aklımda kalan bir kelimede Kacca , kasa demek:)

-Moskova’ nın geniş bulvarlarında şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Ancak dar bir sokak ve sıfır trafik dahi olsa karşıdan karşıya geçerken mutlaka ama mutlaka yaya geçidi , yaya geçidi yok ise alt gecidi kullanın. Her bir köşede polis var, izleniyorsunuz emin olun:) Moskovalarda boşuna ceza ödemeyin.

-Polislerin birçoğu ingilizce anlıyor ancak öyle bir cevap veriyorlarki soruyu sorduğunuza pişman oluyorsunuz.

-Özellikle müzelerde çalışan yaşlı nufüs azıcık gergin. Maksim Gorgi müzesinde resim çekmek için 100 ruble(yaklaşık 4,5TL)ödenmesi gerekiyormuş. Girerken bizden bir ücret talep etmediler, kapıda yer alan ufak uyarıyıda biz görmedik. Görevli bayan öyle bir azarladıki bizi, resim için söylendiğini anlayana kadar dedik ki kesin biz müzenin sonunu hazırlayan bir felakete imza attık. Ayrıca Rusça bilmediğimiz içinde bir turist olarak suçluyduk!Resim için söylediğini anlayınca neyse parası veririz dedik ama yinede öyle çok atarlanmamak lazım malum:) tatlıya bağladık, ufak ufak sıvıştık.

-Açık mavi kapaklı olan sular bizim alışkın olduğumuz gazsız modeller, bilginize,

– Birçok yerde önce Türkçe konuşmayı deneyin,şaşıracaksınız, biz şaşırdık. Türkçe çok yaygın,

-Tolstoy Evi’ ni ziyaret etmek isterseniz biraz ara bir yolda, Yandex binasının arkası şeklinde aklınızda kalsın Park Kultury durağında inince sol tarafa ilerlediğinizde Yandex binası dikkatinizi çekecektir.Çok daha kolay bulabilirsiniz.

-Kızıl Meydan’dan Kremlin’e doğru ilerlerken sağınızda hediyelik eşyacılar olacak, Türkçe pazarlık yapabilirsiniz. Sahipleri çoğunlukla Kırgızistan , Özbekistan vb ülkelerden göç eden kişiler .

-GUM alışveriş merkezinde standlarda satılan azıcık büyük olan top dondurmadan muhakkak yiyin, fiyatı 60 ruble

-Şehirde nedenini anlayamacağınız bir şekilde belirli alanlarda girişler yasak, öyle resim çekeceğim diyerek rahatlıkla gezebileceğinizi düşünmeyin, Kremlin içinde sadece kaldırım kullanmanız gereken yerler var, caddeler boş olsada yürümek yasak, anında uyarı alırsınız. Aynı şekilde Lenin anıtının bahçesinde de resim çekmek için belirli alanlar var, içeri doğru ilerlerseniz yine polisler tarafından uyarılacaksınız. Kapıdan girişte resim çekmek için duraksayamıyorsunuz, ilerlemeniz konusunda hemen bir uyarı daha alabilirsiniz.Bu konuda hassaslar.

-Aynı şekilde Lenin’in mumyasının bulunduğu anıtta kesinlikle konuşmak yasak!

-Kiril alfabesine kısa sürede alışmak zor olacak. Bu nedenle metro durak isimlerini size kolaylık sağlayacak kısaltmalarla aklınızda tutun.Okunuşu ile yazılışı arasında ciddi farklar olduğundan biz yazıldığı hali ile kısaltmalar türettik kendimizce.Örneğin  inmemiz gereken durağa Latin alfabesine çevirerek Naptı^n durağı olarak isimlendirdik, hemde CEME den sonra:)

NAPTI’N:Okunuşu ;Partizanskaya – Yazılışı ise ПAPTиЗаHCKая

CEME: Okunuşu Izmaylovskaya – Yazılışı ise П3Maй лObckAR

-Her ne kadar ziyaretimiz Ağustos ayı sonunda ve 27 derecelerde seyreden sıcaklıkta geçmiş olsada, gündüz ile gece arasında hissedilir bir sıcaklık düşüşü oluyor . Aklınızda bulunsun. Birde ansızın çok şiddetli yağmur olabiliyor, yağmurluk ve şemsiyenizin yanınızda bulunması önemli. Hava durumu konusunda accuweather.com saati saatine ilettiği doğru tahminlerle 4 gün boyunca hayatımıza büyük kolaylık kattı

-Cumartesi ve Pazar günleri Kızıl Meydan girişlerinin tamamı polis kontrolünde dolayısıyla oldukça uzun sıralar oluyor ve dedektörden geçerek ,çanta kontrolleri ile alınıyor. Metrolarda da bol bol polis göreceksiniz. Sorun yok ,merak etmeyin. Günlük bir rutin. Güvenlik konusunda turist olarak hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.Ancak bu kadar polis olması genel olarak bir problem olduğunun göstergesi. Rusya terör saldırıları ile ilgili ciddi boyutlarda hassas bir ülke. Moskova da bunu fazlasıyla hissediyorsunuz.

 

Defterimdeki kısa kısa notlar bunlar.

Moskova ile ilgili ulaşım, gezilecek görülecek yerler, kahve durakları, alışveriş noktaları  yazılarım devam edecek,

Şimdiden keyifli okumalar,

Umarım yakın zamanda gezecek olanlara yardımcı olabilirim,

Sevgiler,

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Comments