Noel Pazarları rotamızda ilk durak Strazburg. Basel Havaalanı’ndan kiraladığımız araç ile direkt olarak Strazburg’a geçtik. Bu rota ile ilgili ulaşımdan, araç kiralamaya, rota planlamamıza kadar tüm detaylı bilgiler için sizi şu yazıya alabilirim.

Basel Havaalanı ile Strazburg arası yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Ancak o gün şansımıza inanılmaz bir trafik vardı. Yol ilerledikçe trafik arttı, tahminimizden çok daha geç vardık şehre. Aracı Europcar firmasından kiraladık ve 3 gün için 100€ gibi bir ücret ödedik. Detay yazısında araç kiralarken dikkat etmeniz gereken hususlardan, sigorta vb. gibi detaylardan bahsettim.

Gelelim araç kiralamayıp toplu taşıma kullanılacak olanlara. Bu arada bu kısmı tabi ki bizim gibi Basel’e gelip rotayı Strazburg’dan başlatacaklar için yazıyorum. THY’nin Strazburg’a direkt uçuşu olduğunu da buraya ekleyeyim.Basel’den Strazburg’a toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz yapmanız gereken Basel Havaalanı’ndaki Fransa çıkışını kullanıp 11 numaralı otobüs ile St. Louis Tren İstasyonu’na geçmek. Bu tren istasyonundan direkt Strazburg için tren bileti alabilirsiniz. Biletler 25€ civarı. Biz döndükten hemen sonra Fransa’da grev başladı ve toplu taşımalarda ciddi aksaklıklar olduğunu söyleyenler vardı. O hafta araç kiralama ücretleri ciddi şekilde artmış. Zaten grevden bağımsız olarak bu rota ile ilgili size önerim konaklamadan, araç kiralamaya her konuda elinizi çabuk tutmanız, ne kadar erken o kadar iyi. Yoksa zaten genel olarak pahalı bir rota olduğu için konaklama ve ulaşım için yüksek tutarlar ödemek zorunda kalabilirsiniz.  Özellikle Strasburg pahalı bir şehir, dolayısıyla erken rezervasyon hayat kurtarır. Son olarak ulaşım ile ilgili güzel bir haber verip rehbere devam edelim, Şehir içinde görülmesi gereken yerlerin tamamı yürüme mesafesindeki bir alana yayılmış durumda.

Konaklama

Yukarıda bahsettiğim gibi bu şehirde konaklama gerçekten pahalı. Bileti alır almaz hemen şehirdeki opsiyonlara baktım ve fiyatları görünce inanamadım. Özellikle az süre kaldığı için merkezdeki konaklama opsiyonlarının fiyatları çok yüksekti. Nasıl olsa arabamız var diye merkeze epey uzak bir yere ücretsiz iptal opsiyonu da olduğu için rezervasyon yaptırdım. Neyseki 2 gün önce booking sitesinde kontrol ederken K Hotel’de 1 odalık yer açıldığını gördüm ve hemen rezervasyon yaptırdım. Otel merkeze oldukça yakın. Ancak araç şart.  1 gece için 2 kişi 650TL ödedik. Cumartesi gecesi olduğu için fiyatlar gerçekten genel olarak çok yüksek idi.  Fiyata kahvaltı dahil değil. Otel çalışanları çok yardımseverdi. Otel tertemizdi. Öte yandan tüm bu seyahat boyunca en rahat yatak ve yastıklar bu oteldeydi. Biz çok memnun kaldık. Eğer yer bulabilseydik Hotel Origami’yi tercih edecektik. Fiyat, konum, performans olarak en iyi otellerden biriydi.

  1

Strazburg hakkında

Temel hususları anlattığımıza göre gezilecek yerlere geçmeden önce biraz şehirden bahsedeyim size.

Fransa’nın en kalabalık şehirlerinden biri bu şehir ve eski şehir merkezi 1988 yılından beri UNESCO koruması altında. Tarih boyunca defalarca Fransa ve Almanya arasında el değiştiriyor. Burası Alsace, Lorraine ve Champagne-Ardenne bölgelerinin birleşmesi ile oluşan Grand-Est bölgesinin başkenti.

Strazburg iki farklı ülkenin kültürlerinin kaynaştığı rengarenk bir şehir. Binaları görünce Almanya, yemeği yerken Fransa’da hissedebilirsiniz. Hatta bu kurabiye evleri sanırım Fransa’da görebileceğiniz tek yer bu rota olabilir. Her iki dilinde konuşulduğu bir şehir(bölge)burası. Tarihine sahip çıkmış ama bir o kadar da modern bir şehir Strazburg. Noel döneminin yaşandığı en güzel şehirlerden zaten bu özelliğini de Almanya’dan almış gibi Strazburg kanallar arasında gezebileceğiniz, rengarenk kurabiye evleri ve etkileyici katedrali ile iyi ki gitmişim diyeceğiniz şehirlerden biri, özellikle de bu dönemde.

 

Gezilecek yerler

Arabamızı Petite Venice’de yer alan Parcus otoparkına bırakıp hemen şehre atıyoruz kendimizi. Bu arada öncesinde epey bir ücretsiz otopark arıyoruz ama bizim gibi herkes kendini merkeze attığından daha fazla zaman kaybetmek istemedik. Cumartesi günü olduğu için her yer inanılmaz kalabalıktı. Otopark için 2.60 € ödedik. Gün yeni yeni kararıyordu ve biz bir çok yeri görmek istiyorduk. Ertesi gün fotoğraf çekmek için hızlıca turlayacağımızdan bugünün kıymetini bilip hakkıyla gezmek istiyorduk. Otoparktan çıkıp ilk durağımız olan Barrage Vauban’a yöneldik. Ancak öncesinde polis kontrolünden geçtik, daha sonra fark edeceğimiz üzere şehir merkezine bağlanan tüm yol ve köprülerde polis kontrol noktaları oluşturulmuş. Özellikle ertesi günün sabahı Noel pazarı alanına girmek için bu kontrollerden birinde uzunca bir süre beklediğimizi belirtmeliyim.

Gezilecek Yerler

Barrage Vauban

İlk durak Vauban Barajı. Baraj 1686-1690 yılları arasında inşa edilmiş. İsmini askeri mühendis Vauban’dan almış. 13 kemerli, 120 metre uzunluğunda bir baraj burası. Ancak bizim bildiğimiz barajlardan farklı. Burası aslında bir askeri taktik sonucu inşa edilmiş. Barajın amacı olası bir saldırıda nehir seviyesini yükselterek tehdit altındaki alanı sular altında bırakmakmış. Hatta 1870 yılında Fransa Prusya Savaşı esnasında kullanılmış.

1

Ponts Couverts

Barajdan ilerlediğiniz anda vardığınız köprü itibariyle artık Ponts Couvets’desiniz. Burası dört kule ve üç köprüden oluşan bir savunma mekanizması aslında. 13.yy da inşa edilmiş. Zamanında çatılar ile kapalıymış. Zaten Ponts Couverts kapalı köprüler demek.  Tabi günümüzde turistlerin uğrak yeri. Bu köprülerden Strazburg’a ait çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

  1. Fotoğraf noktamız; Vauban barajından PontCouvert’e geçerken ilk köprüde hemen solunuzda yer alan renkli evlerin bulunduğu nehir çevresi. Aşağıya ekliyorum.

75565776_2636556763103625_2490430524067235921_n(1)

  1. Fotoğraf noktamız ise Maison des Ponts Couverts. Köprünün ortasına doğru ilerlediğinizde Stazburg’un en meşhur evlerinden birini göreceksiniz. Maalesef sadece öğleden sonra o da şansınız yaver giderse kapısı açık oluyor.

2

 

Petite France

Sanırım tartışmasız Strazburg’a giden herkesin en beğendiği yer burasıdır. Burası küçük küçük kanalların çevrelediği, Arnavut kaldırımlı, rengarenk kurabiye evlerin olduğu bir mahalle aslında.

1988 ‘den beri UNESCO koruması altında. Şehrin eski kent merkezi olarak geçiyor bölge ve adını bir hastaneden alıyor. Frengi hastalığı Fransız hastalığı olarak biliniyormuş ve 15.yy da burada Frengi hastalığını tedavi eden bir hastane bulunuyormuş, ismi bu dönemden geliyor.

Ponts Couverst’den nehir boyunca ilerleyip sola dönüyoruz ve Pont Sanit-Martin Köprüsü’ne varıyoruz. Bu arada bu köprülerinin bir çoğu  hareket ediyor, gezinti teknelerinin geçişi için açılıp kapanabiliyor, biz bir tanesine denk geldik. Pavillon Regent’ten karşı kıyıya geçtikten sonra heen sağa dönüyoruz. Burada yine şehrin en ikonik kurabiye evlerinden biri olan Maison des Tannuers’i görüyoruz. Evin solundan yine çok güzel bir manzara bulunuyor. Burasını da 3.fotoğraf noktamız olarak belirleyebiliriz.

 

2

 

3ı

4

Gutenberg Meydanı

Petite France’dan sonra Gutenberg Meydanı’na gidiyoruz. Meydanda matbaanın mucidi Gutenberg’in bir heykeli bulunuyor. Bizim bulunduğumuz dönemde meydanda bir Noel pazarı kurulmuştu. Kısa bir yemek molası vermiştik.

 

Gutenberg Meydanı’ndan katedrale geçerken köşedeki ayıcıklarla süslü  Bollinger binası gözünüzden kaçmasın

Notre Dame Katedrali Strazburg

Petite France’dan şehrin merkezinde yer alan katedrale geçiyoruz. 400 yılda tamamlanan bir katedral burası. Gördüğümüz en etkileyici katedralden biri. Özellikle akşam saatlerinde geldiğimiz için muhteşem ışıldıyordu.142 metre yüksekliği var. Eğer ilgilinizi çekerse katedralin bir gözlem platformu var ancak 332 basamağı göze almanız gerekiyor. Katedralin içindeki en önemli eser 16.yy.dan kalma Astronomik saat.  Katedrale giriş 5€ .

Katedarilin hemen yanında bir Noel pazarı bulunuyor ancak yemek konusunda inanılmaz zayıf idi, resmen hayal kırıklığına uğradım.

Maison Kammerzel

Katedralin bulunduğu meydanda köşede kesinlikle gözden kaçırmamanız gereken koyu renkli bir kurabiye ev var. Şehrin en eski binalarından, cephesinde farklı uygarlıklardan esinlenilen detaylar mevcut.

6

Strasborg’un ünlü süslü evlerinin olduğu caddeyi ayrıca yazmak istedim. Katedrali gezdikten sonra burayı es geçip zaman kaybetmenizi istemem aşağıdaki fotoğrafta da ekledim. Katedrali karşınıza aldığınızda sağa dönüp devam ederseniz şehrin en renkli caddesi Rue du Maroquin’e adım atmış olacaksınız. Ayrıca bir çok ünlü restoran yine bu cadde üzerinde yer alıyor.

Rohan Sarayı

Biz gitmedik ancak eğer vaktiniz var ise uğramanız gereken bu sarayı eklemek istedim. Fransa’nın soylu ailelerinden Rohan ailesine aitmiş, zamanında Napolyon da konaklamış. İçerisinde Musee des Arts Decoratifs, Musee des Beaux-Arts ve Musee Archeologique olmak üzere 3 farklı müze bulunuyor.

Kleber Meydanı

Yılın ilk kar yağışına denk geldiğimiz bir diğer meydanda sıra. Meydanda 30 metrelik dev bir yılbaşı ağacı bulunuyor. Meydanda küçük bir buz pateni pisti bulunuyor. Meydandan şehrin ünlü alışveriş caddesi Rue des Grandes Arcades’e ulaşabilirsiniz.

Müzeler

Çok kısıtlı bir vaktimiz olduğu ve bu seyahatin odağı farklı olduğu için biz müzelere zaman ayıramadık ancak plan yapanlar için önemli müzeleri ekleyeyim.

  • şehirde bir çağdaş modern sanat eserlerinin sergilendiği MAMCS müzesi bulunuyor.
  • Alsace tarihi ve kültürü hakkında daha fazla bilgi almak için Musee Alsacien
  • Orta Çağ sanat eserleri için The Ouevre Notre-Dame Museum

 

 Noel Pazarları

Strazburg’un Noel pazarları yemek konusunda maalesef bizde hayal kırıklığı yarattı. Ancak şehir süslemeler konusunda en iyilerinden biriydi. Noel pazarlarında denediklerimizi ve fiyatlarını fikir vermesi adına ekleyelim.Strazburg’da sıcak şaraplar 4€ , bardakta 1€ depozito var. Ayrıca peynirli bretzel, bagel vb. yemek ise 4-6€ arası.

No Comments