Kyoto’dan sonraki durağımız Japonya’da ki son şehrimiz Tokyo. Bir kaç gündür o kadar sakin o kadar doğa ile iç içe şehirler geziyoruzki bakalım Dünya’nın en büyük metropolüne geçiş bizi nasıl etkileyecek…

Tokyo yazısına başlamadan önce Japon kültürü ve ülkede işinize yarayabilecek bir takım faydalı bilgiler üzerine yazdığım yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Tokyo Japonya’nın en popüler şehri, aynı zamanda bildiğiniz üzere başkenti ve Dünya’nın en büyük metropolü. Sadece merkezi 13 milyon olmak üzere yaklaşık 36 milyon insanın en düzenli, en sistemli şekilde nasıl bir arada yaşayabileceğinin örneği burası. Kilometrekareye yaklaşık 6.000 insan düşüyor. Japonya’da ki yaşanılabilir güvenli toprak sıkıntısının üzerine yoğun nüfus birleşince, yıllardır süren göçlerde bu şehre olunca ister istemez kalabalık yaşam kurallarını oluşturmuşlar. Şehre vardığımız Ginza istasyonunda öyle bir kalabalığa denk geldik ki İstanbul’dan gelmiş biri olmama rağmen sudan çıkmış balık sendromunu bir kaç dakika yaşadığımı itiraf etmeliyim. 

40643531_411907909338560_1199454605833705540_n(1)

TOKYO ULAŞIM KONUSU

Ülkemizden başkent Tokyo’ya direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunuyor. Benim ayrıca önerim zaman probleminiz olmadığı durumda Güney Kore’ye nispeten daha uygun fiyatlı biletler bulunabildiğinden ve Güney Kore Japonya arası uçuşlarında uygun fiyatlı olmasından opsiyon olarak Güney Kore’ye uçup buradan Japonya’ya geçmeyi düşünebilirsiniz.

Tokyo Havaalanları;

Tokyo’da Narita ve Haneda olmak üzere iki havaalanı bulunuyor.Her iki havaalanıda uluslararası havaalanı statüsünde ve oldukça başarılı ancak ağırlıklı olarak uluslararası uçuşlarda Narita tercih ediliyor. 

Haneda havaalanı merkeze biraz daha yakın ve iç uçuşlarda daha sık kullanılan havaalanı.Her iki havaalanından da şehir merkezine tren ile ulaşmanız mümkün. 

İki havaalanının hem özellik hem de merkeze ulaşım detaylarının olduğu şöyle bir yazı hazırlık aşamasında bana oldukça faydası olmuştu. Özellikle Japonya’dan Güney Kore’e geçişte hangi havaalanından dönebileceğimizi araştırırken kullanmıştım.

Güney Kore’den Japonya’ya gidiş ve dönüşte kullandığımız havayolları ile ilgilide bir yazı mevcut. Bilgi almak isterseniz şuraya tıklayabilirsiniz.

Kyoto’dan Tokyo’ya Geçiş;

Japonya özellikle ulaşım konusunda size bir çok seçenek sunan bir ülke. Bizim güzergahımızı takip edecek olursanız Kyoto’dan Tokyo’ya geçiş için otobüs ya da tren opsiyonunuz mevcut. Bizim ilk planımız konforlu gece otobüsü ile Tokyo’ya geçmekti. Hem gün kaybetmemiş olacak hem de bütçemizi delmeyecektik. Bu tip otobüslerin bilet fiyatları 3300 Yen civarından başlıyor ,konforlu otobüsleri tercih etmek isterseniz 4500-5500  Yen gibi rakamlara ulaşabiliyor. Benim araştırmalarımda kullanmaya karar kıldığım otobüs şirketinin linkini bırakıyorum. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi 8-9 saatlik bir yolculuk için bence oldukça konforlu. Ancak biz bu noktada planı biraz bozduk. 

japonya rahat otobüs

Japonya’da ki günlerimiz bizi biraz yordu. Tokyo’ya 2 tam günlük çok yoğun bir program planlamıştık ve meşhur hızlı trenler Shinkansenlere binmeden dönmemiz gerektiğini düşünmeye başlamıştık. Shinkansen tren biletleri gerçekten çok pahalı. Ve şu yazıda belirttiğim gibi bu trenlerde geçen JR PASS alıp almama konusunda karar kılmanız gerekiyor. Bizim güzergahımızda bu bileti önermiyordu ve biz yolculuğumuzun en pahalıya mal olacak Kyoto Tokyo geçişini otobüs ile gerçekleştirecektir. Ancak parayı kıyıp 2 saat sonraki trene biletlerimizi aldık. Kişi başı 13.910 Yen. Kyoto Tokyo arası yolculuk Shinkansen ile sadece 2 saat sürüyor!Kesinlikle Japonya’ya gitmişken hızlı trenlere binmeden dönmeyin.

hızlı tren

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM- METRO 

Tokyo’da şehri içinde kullanmanız gereken ulaşım opsiyonunuz tartışmasız metrodur. Biraz merkez dışına çıkacağınız durumlarda da tren opsiyonunu tercih edebilirsiniz.

Tokyo metro haritasına baktığınızda ilk etapta ufak çaplı bir şok geçirebilirsiniz. Asya’nın ilk metrosu olan Tokyo metrosu 1927 yılından beri işliyor. 13 hat ve 285 istasyondan oluşan devasa bir ağ burası. Ancak bir kaç kullanımdan sonra hemen alışıyorsunuz. Öncelikle size hız kazandırması nedeniyle kesinlikle 24,48,72 saatlik geçerli biletlerden satın almanızı tavsiye ederim. Biz 48 saat geçerli olan bilet aldık ücreti 1200 Yen kişi başı. Kartı kesinlikle kaybetmemeniz gerekiyor. Turnikelerden çıkışta bu kartı kullanıyorsunuz. Bu biletlerden satın alırken pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

Gezilecek yerler detayında zaten metro hattı rengi ve durak isimlerini paylaştım. Hat ve durak isimlerini bizim gezdiğimiz güzargaha göre ekledim.

Capture

TOKYO’DA KONAKLAMA

Konaklama seçeneklerinden önce kısaca Tokyo’nun büyüklüğünden bahsetmek gerekir. Aslında hangi bölgede kalırsanız kalın harika bir ulaşım ağı olduğundan problem olmayacaktır. Burada karar vermeniz gereken konu yaşayabileceğiniz olası zaman kaybı. Çünkü Tokyo merkez ile birlikte toplam 24 özel semtten oluşuyor ve gerçekten çok büyük.Bu bakış açısıyla şehirde kalınabilecek en iyi bölgeler Shinkuju, Asakusa ve Ginza bölgeleri. 

Size ilk tavsiyem kesinlikle bir kaç gün üst üste beğendiğiniz otellerin gecelik fiyatlarını sık sık kontrol etmeniz. Örneğin bizim kaldığımız Hotel Musse Ginza Meitetsu otelinde kampanyaya denk gelip otelin neredeyse 1 gecelik fiyatı olan  1300TL ‘ye iki gece konakladık. Bu fiyata kahvaltı dahil değil. Otel şehrin finans merkezi Ginza’da yer alıyor ve metroya oldukça yakın. (Ginza bölgesi başlı başına bir kaç gün rahatlıkla zaman geçirebileceğiniz bir yer). Odalar Tokyo gibi bir şehirde beklentimizden çok daha büyüktü. Hemen altında 7 Eleven, Lawson gibi 7*24 açık marketler vardı. Hatta otelden  7Eleven’a direkt ulaşabileceğiniz ve sadece otel müşterilerinin kullandığı bir geçişte mevcut. Tokyo gibi Dünya’nın en pahalı şehrinde 7eleven gerçekten hayat kurtarıyor.

Daha ucuz bir alternatif  Nine Hours kapsül otel. Bence bu şehirde bu tip bir kapsül otel deneyimi yaşamak istiyorsanız adres burası. 4 farklı bölgede şubesi var, bölgeye göre fiyatlar değişmekle birlikte gecelik ortalama 300 TL düşünebilirsiniz.

tokyo kapsül otel

TOKYO’DA GEZİLECEK YERLER

Shibuya

Tokyo’da ilk durağımız bir çok film sahnesinden tanıdık gelecek olan kavşak. Burası özellikle akşam iç çıkışı saatlerinde inanılmaz bir insan topluluğunun yaya geçitlerini kullanırken oluşturduğu görüntü ile meşhur. Biz hem gündüz hem de gece burayı ziyaret ettik. Hakikatten insan denizi akıyor, çok eğlenceli idi.

Resimlerden gerçek kalabalığı anlamak zor oluyor. O nedenle instagramda paylaştığım veonidun linkinide ekliyorum.

Durak:Shibuya. Biz Ginza bölgesinden geldiğimizde sarı renkli Ginza hattını kullandık. 

Capture

Capture

Tokyu Plaza

Tokyo için plan yaparken bir dergide acayip güzel bir fotoğraf görmüştüm. Bu fotoğrafta onlarca aynadan yansıyan kalabalık bir cadde fotoğrafı vardı.Fotoğrafın çekildiği yeri araştırırken buranın Tokyo Plaza olduğunu buldum. Aslında şehirde bir çok Tokyo Plaza var. Aşağıdaki resmin çekildiği Tokyo Plaza Omotesando Harajuku.

Tokyo Plaza binası tam gün alışveriş yapabileceğiniz kadar büyük. Tabiki biz alışveriş kısmıyla pek ilgilenmedik.

Durak: Yeşil Chiyoda hattı Meije-jingumae durağı

Capture

Takeshita Caddesi

Tokyo Plaza’nın da bulunduğu bu alışveriş bölgesinin yakınında (yürüyek 10 dakika civarı)yine günün her saati çılgın bir kalabalıkla tanınan bölgesine yürüyerek geçiyoruz. Bu bölgede envai çeşit dükkan ve kafeler var. Gökkuşağı renklerinden dondurma, bir ailenin doyabileceği ebatta waffle, çılgın kıyafetleri satın alabileceğiniz butikler, her türlü elektronik eşya, fast food dükkanları ne ararsanız var. Ve tabi bol gürültü. Bu sokakta çok zaman kaybetmeden bir sonraki durağımıza geçiyoruz. Zamanımız az ve Tokyo çok büyük.

Capture

Yoyogi Park

Bir çok ülkede olduğu gibi Tokyo’da da kocaman parklar mevcut. Bu parka özellikle bahar ve yaz aylarında çok tercih edilen bir park. Bizim buraya yolumuzun düşme sebebi şehrin ünlü tapınağı.Biz yürüyerek geçtik bu bölgeye ancak siz farklı bir bölgeden geliyorsanız Chiyoda hattını kullanabilirsiniz.

Capture

Meiji Tapınağı

Şehirdeki en önemli tapınak bir sonraki durağımız. Tapınak aynı zamanda bir önceki açıklamada bahsettiğim gibi kocaman bir park olan Yoyogi Parkının içinde. Tüm seyahatimiz boyunca açık söylemek gerekirse tapınaklara doyduk. Ancak bu kadar güzel bir parkın içinde yürümek çok iyi geldi. 

Tapınak Toky’da ki en önemli dini yapılardan biri. Şehrin en önemli turistlik yerlerinden biri olduğundan her daim kalabalık. Bizim Tokyo’da bulunduğumuz gün inanılmaz bir sıcaklık vardı. Neyseki birçok tapınağın önünde bulunan çeşmeler burada da yardıma geldi. 

Capture

Capture2

Tokyo İmparatorluk Sarayı

İmparatorluk ailesi tarafından günümüzde halen kullanılıyor. Yüzlerce yıldır 1457‘de Feodal Lord Ota Dokan’ın şehrin ilk kalesini inşa ettiği yerde duruyor. Biz akşam saatlerinde burada olduğumuzdan manzaranın keyfini çıkardık.İmparatorluk sarayı sadece köprülerle ulaşılabilen bir gölün ortasında yeralıyor ve  sarayın bulunduğu alanın tamamı metrelerce yükseklikteki duvarlarla sarılmış durumda. Özellikle gün batımında çok güzel bir görüntüsü vardı.

Durak:Takebashi durağı mavi hat

Capture

Tokyo Kulesi

Bugünkü son durağımız Tokyo Kulesi. Aslında ilk planımızda buraya uğramayı düşünmüyorduk ancak baktıkki halen enerjimiz yerinde buraya kadar gelmişken neden görmeyelim dedik. Burası Eyfel Kulesi’nin Tokyo versiyonu. Şekil olarak birebir aynı ancak 33 metre daha yüksek ve tam 4.000 ton ağırlığında. Eğer burayı planınıza alacaksanız kesinlikle akşam gelin. Buranın olayı akşam ışıklandırılması ve eğlence merkezinin açılması ile başlıyor.Kule girişinde kafeler ve kule manzarasına karşı bir çok restoran bulunuyor.

Bir çok faklı hat ile ulaşabilirsiniz. Biz imparatorluk Sarayı’nı gördükten sonra Chiyoda ve sonrasında Hibiya hattına aktarma yaparak Kamiyacho istasyonunda indik. Buradan sonra yokuş yukarı azıcık yürümeniz gerekiyor.

Kuleye Çıkış Ücreti: 900 yen , çocuklar için 500yen

Capture

TOKYO GEZİLECEK YERLER 2.GÜN

Nakamise Alışveriş Caddesi

Bugün erken kalkıp Tokyo’da ki son günümüz için kendimizi yine sokaklara atıyoruz. Bu gece Güney Kore uçağımız var ve biz halen şehre doyamadık. Bugünkü ilk durağımız Nakamise Alışveriş Caddesi. 250 metre boyunca Sensoji tapınağına kadar uzanan sağlı sollu onlarca standdan oluşa bir alışveriş caddesi burası. Burayı bu kadar önemli kılan ise yüzyıllarca kimliğini korumuş olması, 17.yüzyıldan beri alışveriş için kullanılan bir yer burası. Tabi günümüzde alışveriş hususu turistlere devrolmuş durumda.

Durak: Yine Gİnza hattını kullandık ,Asakusa durağı.

Capture

Capture2

Uneo Park

Şehirde yolumuzun düştüğü bir diğer parkta sıra. Şehrin en büyük parklarından biri Uneo Park. Biraz soluklandıktan sonra parkın içerisindeki müzeye geçiyoruz. Şehirde dinlenmek istediğiniz zaman kaçacağınız yerlerden biri burası.

Durak: Sarı renkli Ginza hattı Uneo durağı

Capture

Tokyo Ulusal Müzesi

Tokyo şehrinde görülmesi gereken en kapsamlı müzelerden birinde sıra. Tokyo için tek bir müze hakkınız varsa kesinlikle buradan yana kullanmalısınız. Sadece Japonya değil Çin,Hindistan gibi Asya’daki birbirinden farkı kültürlerden eserler var burada. Hakkıyla gezmek saatlerinizi alır. Sayısız buda heykeli, antika parçalar, takılar , vazolar… binlerce eser var.Ayrıca birden fazla binada sergileniyor eserler.

Giriş: 620 yen

Capture

 

Akihabaro Electronic Town

Japonya’ya gelmişken tabiki elektronik eşyalara göz atacağınızı düşünüyorum. Bu bölgede Japonya ile özdeşleşmiş anime karakterlerinin aslında nasıl bir boyuta ulaştığını göreceksiniz. Binaların hemen heme hepsi bu dergi ve filmlere konu olmuş karakterlerle dolu. Akihabara Electric Town,elektronik denince aklınıza gelen beyaz eşya,fotoğraf makinesi ve akıllı cep telefonları gibi aradığınız herşeyin bulabildiği yer olarak not edin.Ve burası sadece turistler için değil. Japonlarında çılgınca akın ettiği bir yer.

Durak: Sarı renkli Ginza hattı durak adı Suehirocho,biraz yürümeniz gerekecek.

Shinyuku Bölgesi

Tokyo’nun büyüklüğünü  meşhur  bölgelerde zaman geçirdikçe daha iyi anlıyorsunuz. Çünkü Tokyo şehrinde sayısız bölge var ve hepsi kendi içerisinde neredeyse bir gün geçirebileceğiniz kadar büyük ve alternatifli. Shinyuku bölgeside bu meşhur bölgelerden biri. Buraya akşam saatinde gelmek ve o kalabalığı, rengarenk tabelaları görmek şart.

Capture

Kabukicho Bölgesi

Tokyo’da en sevdiğimiz bölgede sıra. Kabukicho bölgesi özellikle akşam saatlerinde çılgın bir yer halini geliyor. Snırım bu şehirde en sevdiğim şeylerden biride akşam neon tabela ışıklarıyla rengarenk olan caddeleri fotoğraflamaktı.  Saatlerimizi bölgede geçirdik diyebilirim. Yemekten, oyuna, alışverişe ne ararsanız var . Özellikle oyun salonlarına bayıldık. İster oturun mario oynayın, ister  VR gözlüğü ile 3 boyutlu oyun alanında zaman geçirin.Böylede geniş bir yelpaza var buradaki oyun salonlarında. Ayrıca gece eğlence mekanı arıyorsanızda buralar geç saatlerde biraz fazla çılgın oluyor. Alkol şişede durduğu gibi durmuyor(kamu spotu:))

 36735961_280970819314446_7000646037912158208_n(1)

Tsukiji Fish Market

Tokyo’da eksik kaldığına üzüldüğüm en önemli yer bu balık pazarı. Buranın en önemli özelliği sabahın erken saatlerinde yapılan açık arttırma. Maalesef öyle elinizi kolunuzu sallayarak giremiyorsunuz zira belirli bir ziyaretçiyi içeri alıyorlar.Böyle br açık arttırmayı yerinde görmek çok güzel bir tevrübe olabilir.

YEME İÇME KONUSU

Malum Tokyo gibi bir şehirde yeme içme konusunda sonsuz seçenek mevcut. Ancak biz şehirde bulunduğumuz üç gecemizde mümkün olduğunca lokal ve uygun fiyatlı şeyler yemeğe çalıştık. Bizim Japonya planımız yıllık bir seyahat planı kapsamında olsaydı emin olun bu kısım için ciddi bir bütçe ayırabilirdik. Ancak iş nedeniyle bir anda ortaya çıkması ve 2.5 hafta gibi bir sürede gerçekleşmesi nedeniyle  kısıtlı bütçe ile en iyisini yapmaya çalışmamız gerekti. 

Öncelikle vardığımız gece ve ara öğünlerimizde mümkün olduğunca 7 Eleven’lara saldırdık:) bir çok 7Eleven da sıcak tavuk kızartması gibi şeyler satıldığını belirteyim, ayrıca hamurlu tatlılar konusunda da çeşit bol. 

Biz aşığı olduğumuz Takoyakiden yine vazgeçmedik.  Kabuhicko bölgesindeki bir mekanda ayaküstü bira ve takoyaki yedik. Sosyalleşme konusunda genel olarak çok başarılı olmadıkları söylenen Japonlar burada o kadar keyifli bir ortam oluşturmuşlardıki sırf bu kalabalığı görünce kesin burada yiyelim dedik. Biralarımız ve takoyakilerimiz için toplam 1700 Yen ödedik.

Capture

Capture2

Tokyo’da ki son gecemizde otelemize yürürken gözümüze kestirdiğimiz minicik bir mekanda Kobe eti yemeye karar verdik. Aslında .. gibi yemekleride söyledik ancak tadımlık Kobe etide yaptıklarından ondan da denedik. O kadar beğendik ki porsiyonu biraz büyüttük. Evet çok pahalı bir et ancak gerçekten böyle bir lezzet olamaz. Porsiyonu pahalı olduğundan alternatif olarak böyle tadımlık menüler bulmanızda mümkün.Yani doymalık almak zorunda değilsiniz:)

Mekan sadece 20.00-00:00 arası çalışıyor. 2 kişi hizmet veriyorlar ve sadece üç masaları olduğundan rezervasyon yapmanız gerekiyor. Biz erkenden gidip 2 saat sonrasına rezervasyon yaptırabildik. Yiyeceklerin tamamına toplam 4560 Yen ödedik.

Capture Yemeklerimiz hazırlanıyor

Capture2Japonya’da ne denediysem ne yediysem aşırı beğendiğimi söylemişmiydim:)

Captureİşte meşhur Kobe eti. Gerçekten aşırı güzel, lezzetini anlatamam size.

Son olarak ne zaman dinlenelim desek, kan şekerimizide beraberinde yükseltmek için şu karamelli donutlara saldırdık. Aşırı lezzetliler…

Capture

Buda son gün havaalanına gitmede uradığımız Starbuckstaki kahvemizi hazırlayan tatlışın  iliştirdiği not:)

Capture

Tokyo rehberi ile Japonya şehir rehberleri bitmiş oluyor. Japonya ile ilgili şehir rehberleri, ulaşımdan konaklamaya faydalı bilgilerin yer aldığı yazılar bir başlık altında yer alıyor. Linkini aşağıya bırakıyorum.

Japonya Seyahatimin notlarının tamamı için tıklayın.

Çocukluğumdan  beri çok merak ettiğim ve  gitmek istediğim bir ülkeyi 30 yaşımda keşfetme imkanı buldum ve her bir gününe şükrediyorum. Okuduğum bloglarda, kitaplarda yer alan o övgüleri sonuna kadar hakeden bambaşka bir memleket burası. Sayfalarca yazı yazdım blogda ancak halen  eksik anlatmışım gibi hissediyorum. İmkanım olsa defalarca giderim bu muhteşem ülkeye ve bir daha gidebilirsem kesinlikle doğasını keşfetmek içinde bir kaç ekstra gün eklemek isterim. Maalesef bizim programımızda bu kısmı es geçmek durumunda kalmıştık. 

İnanılmaz düzeni, gelişmişlik seviyesini, güler yüzlü insanları, tertemiz sokakları, birbirinden özel tapınakları, Nara’da ki geyikleri, o yemekleri… kısacası bu ülkeyi gerçekten çok özleyeceğim.

No Comments