Güney Kore Japonya arası uçuşlarımız arasını T’way ve Peach havayolları ile gerçekleştirdik. Bu iki ülke arasında en yaygın kullanılan havayolu şirketlerinden. Bu nedenle her ikisi içinde kısaca bilgilendirme yapmak istedim.

tway

 

Öncelikle her iki havayollarıda oldukça başarılı ancak bazı konulara değinmek gerekiyor.

Benim tecrübelerimden yola çıkarak T’way çalışanlarının ingilizce konusunda Peach kadar başarılı olmadığını söylemeliyim.

Her iki havayolunda da araştırken karşılaşacağınız ilk fiyat sadece kabin bagajı hakkının dahil olduğu fiyatlardır, eğer bavulunuz varsa ekstra bagaj ücreti ödemek durumundasınız.

T’way de ek bagaj 15 kg kabin bagajı 10 kg dır.

Peach de ise ek bagaj 20 kg kabin bagajı 10 kg dır.

Biz ek bagaj hakkı aldığımızdan sırt çantamızın kilosunu kontrol etmediler. Ancak tek bagajınız var ise kilo kontrolü yapılır diye düşünüyorum. Kabin bagajı ölçülerini aşmamaya dikkat edin. Her iki havayolu şirketide kabin bagajı için 2 tane parça almanıza ve bunların toplam kilosunun 10 kg ‘ı aşmamasına dikkat ediyorlar. Örneğin bir sırt çantanız var bir de elinizde poşet ya da kendi minik çantanız. İkisinide aynı anda tartıp kilo kontrolü yapılabilir.

Her iki havayolu şirketinde de ek bagaj hakkı satın aldığınızda en düşük paket olmadığınızdan herhangi bir durumda uçuştan önce bilet değişiklik hakkı veriyor. Bizim Kore’de ki işimizin tarihi değişince bileti de değiştirmek durumunda kaldık ve iki kişi için 300 TL gibi bir ücret ödeyerek tway’den aldığımız biletlerimizi değiştirdik.

T’way havayolları biletinizi alırken ücretli olarak koltuk seçimi hakkı veriyor, ücret ödemek istemezseniz ne çıkarsa bahtınıza durumu söz konusu. Biz çok erkenden havaalanında olduğumuz için ön sıralardan koltuk verdiler.

Peach havayolları ise özellikle kabin bagajı ekleyip bir üst katagoride bilet aldığınız için size özel koltuklar hariç (acil çıkış koridorunda yer alanlar gibi) ücretsiz olarak koltuk seçim hakkı veriyor.

 

Önemli olan ve kesinlikle atlamamanız gereken iki durum var.

  1. Her iki havayoluda 50 dakika önce check- in’i sonlandırıyor dolayısıyla en az 2 saat önce havaalanında olun, sezonda ise daha önce bile gelmek faydalı olabilir. Her ne kadar uçuş sırası yaklaştıkça yolcuları öne alsalarda bu konuda çok hassas olduklarını söylemem gerek.
  2. Her iki havayollarıda QR kodu bulunan biletinizin çıktısının yanınızda olmasını istiyorlar. Mailden göstermek yeterli değil maalesef. Çıktıları yanınıza almayı unutmayın.

Her iki havayollarında ikram yok, yemek içmek için birşeyler satın almanız gerekiyor. Ancak  t’way havayolları uçuş esnasında bir bardak su ikram ediyor:)

Bu biraz havaalanı yoğunluğuna da bağlı biliyorum ama her iki havayolununda bagaj teslim süresi gayet iyiydi.

Özetle her iki havayollarından da memnun kaldık. Ancak bilet fiyatları yakın ise hem bagaj  avantajı hem de ingilizce konusunda bir tık daha iyi oldukları için Peach havayollarını tercih edebilirsiniz.

No Comments