Seyahatlerdeki en önemli masraf kalemi kesinlikle uçak biletleridir. Bu kadar çok seyahat edebilmek için  bir takım püf noktaları hayatınızda uyarlamak gerekiyor. Hiç para harcamadan , bedavaya gezebilirsiniz gibi çılgın ithamlarım yok. Tabi ki para gerekli ancak çok para gerekli değil:) Seyahati ucuza getirmenin diğer püf noktalarına en kısa sürede blogda yer vereceğim ancak şimdilik bu önemli konuya yoğunlaşalım.

Belirttiğim gibi işin püf noktası uçak biletinizi ucuza getirmektir. Özellikle sizde bir beyaz yakalıysanız tek şansınız bayramlar ve kullanacağınız sayılı izinlerinizi beklemek değildir. Cuma günü yarım günlük bir izin ile haftasonunu çok güzel bir şehirde geçirebilirsiniz. Ancak bu kaçışlar için ucuz uçak bileti olmazsa olmaz. Yoksa uçak bileti fiyatını üç güne böldüğünüzde çokda mantıklı bir iş yapayacağınızı anlamış olursunuz.Şimdi gelelim bu ucuz biletleri nasıl bulacağımıza , nelere dikkat etmemiz gerektiği konusuna.

ucuz uçak bileti

 

Şimdi neler yapabiliriz bir bakalım;

 

 • Evet muhakkak öncelikli görmek istediğiniz yerler listeniz olsun ama rotanız bir şekilde esnek olsun, yani ucuz bilet nereye hop siz oraya.
 • Çalışanlar için zor biliyorum ama haftasonu ve bayramlar harici günlerde uçak biletleri çok daha ucuz olur. Bu nedenle gün konusunda da esnek olursanız ucuz bilet bulmanız çok daha kolay olacaktır.
 • Ben Anadolu yakasında oturduğum için çoğu zaman Sabiha Gökçen Havaalanı’nı kullanıyorum. Bir çok ucuz havayolu şirketi Atatürk Havaalanı yerine Sabiha Gökçen Havaalanı’nı kullanmakta. Sizde sadece bilet aramalarınızda muhakkak buradan kalkışlı uçuşlara göz atın. Müthiş ucuz biletler bulabileceğinizin farkında olun. Hatta bu konu tüm şehirlerde geçerli. Herhangi bir şehre gidiş  ya da şehirden uçuş aratırken tüm havaalanlarını seçip aratın.

12237282_723568761106551_2141398447_n

 • Yolculuk saatleriniz esnek olsun. Örneğin Moskova’ya 250 TL ye gidiş geliş uçak bileti bulmuştum.Gece saat 02:00 de kalkış ve dönüş uçuşu yine sabaha karşı idi. Bu tip geç uçuşları ya da sabaha karşı uçuşları dert etmeyin. Hatta bunun avantajlı yanlarını görün. Gece uçtuğunuzda konaklamaya para vermeyeceksiniz. Dönüş uçuşunuz geç saatte ise o günün tamamını şehri keşfederek harcayabilecek ve hiç zaman kaybetmemiş olacaksınız. Uçakta uyuyup direkt ofise geldiğiniz durumlarda izin kullanmak zorunda olmayacaksınız.

 

 • Erken kalkan yol alır. Biletinizi son dakikaya bırakmayın. Ne kadar erkenden biletinizi alırsanız o kadar ucuza uçarsınız. Bu konuda yapılan bir çok araştırma var.En iyi bilet aramaya başlama zamanı uçulması planlanan tarihten  27 hafta öncesi. Bizler için inanılmaz bir zaman gibi ( kim öle kim kala bakış açısı:))ama özellikle Avrupa’da bu durum çok yaygın. Bugünden önümüzeki yılın yaz planlarını yapmış,tüm organizasyonu ayarlamış insanlar tanıyorum ben. Açıkçası ben  bu konuda kendimi epeyce geliştirdim. Ucuz bilet yakalarsam bugünden önümüzdeki yıl için rahatlıkla bilet alıyorum. Son olarak biletleme için ise 1 ayın altına düşmemeye çalışın. Özellikle son 2-3 hafta kala bilet fiyatları çok yükselir.

 

 • Tatil günlerinizi kullanırken mümkün ise biletleriniz için esnek olun. Birçok uçak arama motorunda gün gün uçak bileti fiyatlarını görebilirsiniz .Skycanner, aerobilet, turna benim en sık kullandığım siteler. Bu sitelerde bilet aldıkça puan kazanmak durumuda söz konusu.

 

 •  Özellikle son dönemlerde Aerobilet ‘den faydalandığım indirim kampanyalarından çok memnunum. Belirli saat aralığında geçerli indirimler oluyor. Örneğin Yurtdışı 50TL, yurtiçi 25 TL indirimleri oluyor. Zaman zaman 3-4 kişilik biletlemelerde değişen indirim oranları uyguluyor.Bileti alırken kampanyada yazılı kodu kullanmanız yeterli.

aerobilet

 • Bu bahsettiğim konuyla bağlantılı olarak uçak bileti arama motorlarının mobil uygulamalarını muhakkak cep telefonunuza indirin. Kampanyalardan haberdar olun. Kampanyalar sekmesine sık sık göz atın.

 

 • Çok basit ancak faydalı bir öneri. Hemen hemen tüm hava yolu şirketlerinin mail üyelikleri vardır. Yapılacak kampanyalardan herkesten önce haberdar olmak için üye olun. Genellikle yapılan kampanyalarda koltuk adedi sınırlaması olduğundan önceden haberdar olmak çok faydalı oluyor.

 

 • Blogları araştırın,düzenli takibe alın.Türkiye yol aşıkları ile dolu. Birçok güzel ve güncel bloglar var. Ucuz bir bilet yakalar ya da bir kampanyadan haberdar olursam hemen blogda paylaşıyorum. Bunu yapan birçok blogger var. Böylece güncel kampanyaları kaçırmamış olursunuz.

ucak bileti nextdestination

 • Puan ya da TL kazandıran mil üyelikleri yaptırın. Bu üyelikler size uçuş başına puanlar ya da para biriktirmenizi ve farklı bir biletleme yaparken bu milleri ya da para puanları kullanmanızı sağlar. Bir kaç örnek vereyim hemen.Örneğin; Ekim ayında THY da biriken millerimizi kullanarak aldığımız biletlerle gidiyoruz. Normalde 1200-1500 TL civarı olan Kazablanka direkt uçuşu için  20.000 mil(kişi başı) kullanarak 500TL ödedik. Bence bu konuda özellikle Pegasus çok başarılı. Biletler ucuz olduğundan birde direkt Pegasus plus hesabınızda olan parayı düşüp bileti alabiliyorsunuz. Bazen sadece Pegasus Plus üyelerine özel indirimler yapıyor. Sık sık mailinizi kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bu şekilde Pegasus’tan çok bilet aldım. 2 tanesi benim için halen unutamadığım biletler. Birincisi Doğu Ekspresi yolculuğumun başlangıç noktası olan Ankara’ya giderken Pegasus Plus hesabımda bulunan 40TL parayı kullanarak 1.47 TL’ye aldığım uçak biletim. İkincisi ise 10 TL ye Denizli’ye aldığım gidiş dönüş biletim.O kampanyanın detaylarınıda şu yazıda hemen paylaşmıştım.(dedim ya kampanya buldumu hemen paylaşırım:))

10 TL

 

 • Yukarıdaki maddede değindiğim üzere üyelikler yaptırdıysanız maillerinizi gün aşırı kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin.Tüm özel kampanyalar, gelecek kampanyaların duyuruları, bazen doğum gününüz gibi spesifik günler için kişiye özel indirimler vb envai çeşit bilgilendirmeler için mail kontrolü şart.

 

 • Aktarmalı uçuşlar direkt uçuş yapan firmada çılgın bir kampanya yok ise çoğu zaman çok daha ucuzdur.Bazen uzun bazen ise aktarma saatleri 2-3 saat oluyor. Dolayısıyla siz bir yemek yiyip hava alanında bacaklarınızı dinlendirip kan dolaşımınızı rayına oturtana  kadar diğer uçuş gelmiş olur. Belki uzun aktarma olan yerlerde yeni bir şehir bile keşfedebilirsiniz. Sözün özü aktarmalı uçuşlara da şans verin.

 

 • Gideceğiniz şehre yüksek sezon harici gitmek.Yüksek sezonda herkes aynı zaman aralığına yığıldığından bilet fiyatları yükseldikçe yükselir. Arz talep meselesi.  Örneğin kışın İtalya bileti,  yağmurlu döneminde Asya ‘da bir çok ülke için uçak biletleri yüksek sezona göre ucuzdur.

 

 • Az bagaj ile uçun, kullanışlı hafif eşyalar edinin. Bir çok havayolu şirketinin derdi de bizim gibi aynı. Maaliyetleri minimuma indirmek. Bu nedenle bagajsız(sadece kabin bagajı) , yemek dahil olmayan vb. bir çok farklı seçenekli bilet sunmakta. Türkiye’de Pegasus bilinen en güzel örneği. Yurtdışı uçuşlarda 8kg lık kabin bagajı ve yemek dahil olmayan bilet en uygun fiyatlı bilet oluyor. Zaten özellikle haftasonu için gidiyorsanız koca bir bavula ne gerek var.Özellikle yurtdışında bu durum çok daha yaygın. Ryan air, Easyjet,WOW air, Air Asia gibi bir çok havayolu şirketinde arama yaptığınızda karşılaştığınız fiyata bagaj, yemek dahil değil. Hatta örneğin WOW air de sadece online check –in ücretsiz.Yani havaalanında check in yaptığınızda ücret ödemeniz gerekiyor. Online check-in yapıp çıktıyı yanınıza almanız bagaj teslimine bu çıktı ile gitmeniz gerekiyor. Yoksa 50€ gibi ciddi bir ceza ile check-in işlemi yapıyorlar. Bu nedenle aldığınız biletin hangi şartları içerdiğine dikkat edin:)

AZ BAGAJ İLE UCUN

 • Açıkçası benim en sık kullandığım bilet arama motoru skyscanner. Her ne kadar bir çok yeni uçak bileti arama motorları çıkmış olsada bir kaç özelliği ve kolay kullanımı ile halen en sevdiğim uygulama.Bu uygulamada en çok kullandığım ve bana ucuz uçak bileti bulduran bir iki püf noktadan bahsedeğim.

**Her yöne seçeneği 

Örneğin belirli bir tarih aralığında bir yerlere gitmek gibi bir planınız var, bir kaç günlük boşluk yakaladınız ama neresi olsun karar veremiyorsunuz. Ucuz uçak bileti nereye ise orası olması güzel bir seçenek olmaz mı:) Bu noktada varış destinasyonuna her yere seçeneğini girip ilgili tarihleri girdiğinizde o günlerde yapılacak uçuşların en ucuzlarını skyscanner sıralayarak önünüze getiriyor.

 

skyscanner her yere

 

 **Alarm Oluşturma

Bir yere gitmek istiyorum ancak bilet fiyatı ödemek istediğim miktarın biraz üstünde. Bu gibi durumlarda ilgili uçuş için alarm oluşturuyorum. Bilet fiyatı düştüğünde size mail yoluyla bilgi veren Skyscanner’ın güzel bir uygulaması.

No Comments