Bizi  Güney Kore’ye getiren şehir Ulsan. Burası ülkenin en büyük sanayi merkezi. Dünya’nın en büyük tersanelerinden biri Hyundai tersaneside burada bulunuyor. Aslında Çin’de bir kaç sene önce açılan tersaneden önce yanılmıyorsan burası Dünya’nın en büyük tersanesiymiş. Gökhan’ın işi nedeniyle Güney Kore’deyiz. Bu tersanede yapılması gereken teslim öncesi testler var.

Seul’den sonraki durağımız Ulsan ve bir kaç gün bu şehirde olacağız. Şehir oldukça küçük ve Güney Kore gezi rehberlerinde muhakkak görülmesi gerekenler listesinde ilk sıralarda değil malum ancak  tabiki bu şehirde de yapacak birşeyler buldum, mümkün olduğunca şehri keşfetmeye çalıştım.

Ulsan yazının başında belirttiğim gibi sanayi şehri, dolayısıyla bir çok kentten tren bağlantısı var. 2 kişi 452 TL ödeyerek tren ile Ulsan’a geldik. Yolculuk yaklaşık 2 buçuk saat sürüyor.Aynı tren ile Busan’a devam edebiliyorsunuz.

Capture

 

Ulsan’da Shilla Stay otelinde konakladık. Çalışanların bir çoğunun ingilizceleri genel olarak ülkedeki ingilizce seviyesine göre iyiydi. Kahvaltı açık büfe ve yeterli idi benim için yumurta önemli kriter:) Otel merkezde olduğu için çevresinde çok sayıda kafe, lokanta ve market var. Akşam birşeyler almak için bu marketler çok işe yarıyor. Zaten otel şehrin en işlek caddelerinden birinde yer alıyor. Bu cadde boyunca sayısız otel var.Akşam saatleri herhangi bir uzakdoğu şehrinde göreceğimiz olmazsa olmaz neon tabelalı fotoğraf böyle bir caddede çekiliyor.

 

35256843_2086972087980341_1995489166325972992_n(1)

Ulsan’da ulaştığımız tüm yerlere taksi ya da otobüs ile gittik, tek kullanımlı biletler kullandık. Taksi şoförlerinin ingilizcesi bu kadar yabancı iş insanlarının olduğu bir bölgeye göre gerçekten kötü. Ancak biz gideceğimiz yerleri harita üzerinde göstererek emin oluyorduk. Karşı taraf bizi anladığında inanılmaz mutlu oluyorlar ve az ingilizceleri ile inene kadar bizimle konuşmaya çalışıyorlardı Bu ülkede en sevdiğim şeylerden biri de bu oldu. Evet ingilizce bilmiyorlar ama herkes yardımcı olmaya çalışıyor Hatta Seul’de ingilizce bilmeyeler  çeviri programını açarak bize yardımcı olmaya çalışmışlardı.

 

Ulsan tam bir sanayi şehri. Zaten 5 yıllık kalkınma planlarında bu şehrin sanayi şehri olması kararlaştırılmış ve hızla bu konuda yatırımlara başlanmış. Şehrin özeti büyük caddeler, neon tabelalar ve alışveriş merkezleri.

Ulsan Müzesi 

Müzede Ulsan şehrinin tarihi ve nasıl bu kadar büyük bir sanayi şehrine dönüştüğü anlatılıyor. Mitsubishi, Hyundai gibi devlerin buradaki hikayeleri bölüm bölüm anlatılmış. Şehrin tarihinin anlatıldığı kısımda sosyal ve ekonomik olarak ülkenin geçtiği aşamalar ve Ulsan’ın 5 yıllık kalkınma planlarında sanayi şehri seçilmesi ile öneminin nasıl değiştiğini adım adım işlemişler. İki makine mühendisi böyle bir müzeye girince haliyle uzun zaman geçirdik. Müzede bir çok bölüm sadece açıklamalar değil interaktif kısımlarda içeriyor. Motorların çalışma şekilleri, Hyundai tersanesinin maketi içerisinde bir geminin imalat aşamaları, otomotiv fabrikalarından kesitler … neler neler. Eğer buraya yolunuz düşecek olursa kesinlikle şehri terketmeden zaman ayırıp uğrayın. Giriş ücretsiz.

Capture Capture2

Capture3

Ulsan Park

Bir iki gündür muson yağmurları etkisini göstermişti, dolayısıyla güneşi gördüğümüzde kimse bizi durduramaz:) Bakın arkadaşlar parklar önemli. Yemin ediyorum şu seyahatlerimde en çok kıskandığım şeylerden biri şehrin göbeğindeki kocaman parklar oluyor. Ulsan’ın da tabiki kocaman yemyeşil,aşırı güzel  bir parkı var. İçinde spor ve oyun alanları, göller, bisiklet yolları mevcut. Spor kulüplerinin belirli saatlerde antremanlarını yapabildiği yerlerde ayrılmış. Biz bisiklet kiralayıp bugün bu güzelliğin ve zamanın tadını çıkardık. 1 saat bisiklet kiralama ücreti kişi başı 3000 won

35948730_2138506296360776_226603419429765120_n(1)

Capture

Capture

Burada geçirdiğimiz günlerde bol bol Kobe steak denedik. Hyundai plaza ise alışveriş yapmak isterseniz uğrayacağınız ilk yer. Zaten o kadar büyük ki alışveriş niyetiniz varsa saatlerinizi burada harcamanız muhtemel. Ben Kore seyahati boyunca alışveriş hakkımı Seul’de yapacağım kozmetik alışverişime sakladım.

Son olarak Ulsan’da iken günü birlik Busan’a gidip göndük. Busan’da tüm Kore Japonya tatilimiz boyunca ıslanmadığımız kadar ıslandığımız, eeeey muson yağmurları -tamam sen büyüksün dediğimiz, yağmurluğun şemsiyenin işe yaramadığı, pasaportumuzu son anda kurtardığımız(sanırım yağmurun şiddetini yeterince anlatabildim) o güzel günümüzüde buraya ekledim. Yağmur vardı ama biz durmadık tabiki. Asya ve Uzak doğuda gittiğimiz ülkeler Tayland,Kamboçya, Japonya, Güney Kore. Ve tamamında muson yağmurları döneminde gezdik:)

Busan  notlarını merak ettiyseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 

2 Comments