‘Bu şato bana bir yerlerden tanıdık geliyor’diye düşünüyor olabilirsiniz. Burası Neuschwanstein Şatosu. Size bir yerlerden tanıdık gelmesinin sebebi ise Walt Disney’in masallarda kullandığı şatosunun ilham kaynağı olması. Dolayısıyla resme baktığınız anda acaba daha önce nerede gördüm diye düşünebilirsiniz. Neuschwanstein Şatosu yani Yeni Kuğu taşı diye çevirebileceğimiz bu şato Almanya’nın Avusturya sınırına yakın bir bölgesinde Füssen’in Schwangau köyünde yer alıyor.

 20170715_145545

Nasıl gidilir?

Öncelikle ben şato ziyaretimi Munih’te bulunduğum bir zamana denk getirdim. Münih havaalanından araba kiralayıp ulaştım kaleye. Munih ile şato arası yaklaşık iki saat sürüyor. Güzargah boyunda takip edeceğiniz yol Almanya’nın meşhur ‘Romantik Yolu’. Güzargah boyunca bol bol ‘Romantische Strasse’ tabelalarını göreceksiniz:) Çiftler için ideal güzergah. Yol boyunca yeşile doyacağınızı garanti edebilirim. Ayrıca yine yol boyunca inanılmaz şirin kafeler, butik oteller var.

 

20170715_152813

Araç kiralayamayacaklar ise tren ile buraya ulaşabilirler. Munih ana tren istasyonunda tren ile Füssen’e gelmeniz gerekiyor. Buradan da otobüs ile Schwangau’ya gidebilirsiniz.Otobüs süresi de 5-10 dakikayı geçmeyecektir.

Ne zaman gidilir?

Eğer denk getirebilirseniz yeşile doyabileceğiniz inanılmaz güzel manzaraları maruz kalacağınız ilkbahar yaz aylarında gelmekte fayda var. Ancak şatoyu karların içerisinde görmüş olanlardan aldığım geri bildirim inanılmaz güzel gözüktüğü yönünde. Yazın ziyaret etmiş biri olarak oyumu yaz aylarından yana kullanacağım sanırım. Zaten muhtemelen kalkıp sadece kaleyi görmek için Almanya’ya geleceğinizi sanmıyorum. Yani bence öyle yapmayın:) Bu nedenle benim yaptığım gibi  çevredeki bir kaç güzergah ya da şehirle birleştirmekte fayda var. Örneğin bu kaleyi görüp Salzburg’a devam ettim. Bir iki günde Salzburg ve çevresindeki göller bölgesinde zaman geçirdim.

20170715_141414

 

Neuschwanstein Şatosu

Şato bölgesine ulaştığınızda aracınızı parkedebileceğiniz oldukça fazla otopark var. Zaten bu bölge oldukça turistlik olduğundan hem tur otobüsleri hemde otomobiller için bol bol park alanı ayrılmış durumda. (Fikir vermesi adına 2,5-3 saat için 6 € luk otopark ücreti ödedim.)

Araçtan kurtulduğunuzda ya da buraya vardığınızda zaman kaybetmeden bilet sırasına yönelin. Hatta mükünse önceden internetten bilet için rezervasyon yapın. Şatoya çıkabilir manzaranın tadını çıkarabilirsiniz ancak içeri girmek isterseniz şatoya rehbersiz giriş mümkün değil. Belirli saatlerde grup numaranıza göre giriş yapabiliyorsunuz. Öyle istediğiniz saatte varıp kaleye giriş yapmanız mümkün değil maalesef. Erken yol alıp 11:00 civarı kalede bulunduğumuz halde 15:00 den önce girişin mümkün olmadığı yazısını gördük. Ancak yine de bir boşluk oluşan 13:20 de ki tura yer bulabildik. Bu arada her saatin bir numarası oluyor. Girişe geldiğinizde bu numaranın yanmasını bekliyorsunuz. Aynı grup alınıp rehber özetle ‘Hoşgeldiniz’ içerikli bir konuşma yapıyor. Bundan sonrası girişte size verilen audio guide da. Rehber sıra sıra odalara yönlendiriyor bu arada kaleye ait bilgileri  dinliyorsunuz. Turun süresi çok uzun değil. Sanırım yarım saat civarındaydı. İçeride resim çekmek yasak.

20170715_143737

Bu bölgede Hohenschwangau adından bir kale daha var. Neuschwanstein Şatosu tepede yer alırken bu şato bileti satın alacağınız noktaya daha yakın olan vadide yer almakta. Sadece Neuschwanstein kalesini gezmek isterseniz bilet 13€, her ikisini gezmek isterseniz ise küçük bir indiriminiz oluyor ve 23€ ödüyorsunuz.

20170715_141437

Şatoya ulaşmakiçin bir iki alternatifiniz var. En güzeli tabiki yürüyüş yolundan tırmanmak. Her ne kadar tabelada yaklaşık 40 dakika sürdüğü  yazılı olsada yavaş temponuzla dahi maksimum yarım saatte çıkabilirsiniz. Evet biraz yokuş ama yemyeşil ağaçların arasında  bir yol olduğu için bence fazlaca değiyor. Diğer alternatifler ise belirli aralıklarda kalkan otobüsler . Bu otobüsler için tek yön bilet fiyatı 1€ ya da  at arabalarını da kullanabilirsiniz. Yalnız sıra olduğunu da unutmadan ekleyeyim.

 

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Şato’nun  Hakiyesi ve  Benim Teorim;

Biraz şatodan ve hikayesinden bahsedecek olursak. Burası ile ilgili aklımda kalan kesinlikle Kral Ludwig ve onun 41 yaşındaki esrarengiz ölümü oldu. Şato Bavyera kralı II. Ludwig emri ile kendisi henüz 18 yaşında iken yapımına başlanmış . Rehberden dinlediğim kadarıyla kralımız pek bir naif, hassas, utangaç biri imiş. Kral yapımı boyunca Marienbrücke köprüsüne gelip bol bol şatoyu izlermiş.Şato yapımı 17 yıl sürmüş ancak talihsizlik bu ki II.Ludwig  şatoda sadece 3 hafta kalabilmiş. II.Ludwig ve doktorunun ölü bedenleri Starnberger Gölü kenarında bulunmuş. Ölüm sebebi bir türlü bulunamamış. Doktoru bilemem ancak Kralın ölümü konusundaki benim teorim kesinlikle yatak odasının kasvetinden kaynaklanıyor olabileceği yönünde. Zira kral uzunca bir süre piskolojik problemleri nedeniyle izole bir sarayda yaşamış. Hayatımda gördüğüm en kasvetli oda sıralamasında (neden böyle br sıralamam varsa artık) kesinlikle liste başını zorlar. Bu odada bir kaç hafta geçirmiş olmak onun sorunlarını daha da problemli hale getirmiş olabilir. Hatta intihara bile sürüklemiş olabilir.

20170715_144229

Not: Şato ziyareti bittikten sonra buraya ait hatıralık ya da hedyelik bir şeyler alabileceğiniz küçük bir dükkan var. Özellikle şatonun simgesi kuğunun işlenmiş olduğu broştan, tabağa, biblodan, deftere envai çeşit ürün bulunmakta. Ayrıca manzaranın keyfini çıkarmak isterseniz bünyesinde kafede bulunuyor.

Marianbrücke

Şato ziyaretinizi tamamladığınızda bir diğer göreceğiniz yer bu köprü. Köprüye 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Yürümekten başka bir ulaşım imkanınız yok. Köprünün iki önemli olayı var. Birincisi Neuschwanstein şatosunun en güzel resimlerini çekebileceğiniz yer olması. ( Bir diğer güzel manzara ise köye girerken kullanacağınız yol. Burada aracı yol kenarına ayrılan yerlere parkedip kaleyi fotoğraflayabilirsiniz) İkincisi ise köprüyü geçtikten sonra eğer vaktiniz ve ilginiz varsa güzel yürüyüş yollarının olması. Köprüde çılgın bir sıra oluyor ancak yinede buraya kadar gelmişken bu açıdan şatoyu görmek gerekir.

20170715_141534Köprü epey yüksekte

20170715_154454Köye girerken kullanılan yoldan şatonun görüntüsü

 Tekrar vadiye inmak için iki opsiyonunuz var. Çıktığınız gibi aynı yoldan yürüyerek inmek. Yada otobüsü kullanmak.

Hem güzargah boyunca hemde köyün civarında çok güzel kafeler var bence bir kahve molası vermek için idealler. Bu bölgeye yolunuz düşer ise bir gün ayırıp kesinlikle bu şatoyu da  listenize alın derim. Sırada Salzburg ve göller bölgesi var.

No Comments