12362272_1720718731492257_489081124_n

Yediğim içtiğim bana kalmasın dedim Konya’da ki birbirinden güzel lezzet duraklarını hemen bloğa eklemek istedim. Gitmişken bu güzelliklerden sakın ha mahrum kalmayın.

Aslında damak zevki kişiden kişiye değişiyor. Bazen şahane denen lezzetler bana hiç hitap etmiyor. Örneğin acı varsa ben yokum, ama tatlı varsa  birinç 🙂 Şu zamana kadar deneyipte sevmediğim bir tatlı çeşidi çıkmadı karşıma.

Neyse konuyu dağıtmayayım. Özetle  Konya da bulunduğum sürece keşfettiğim lokantaları, benden önce keşfedeni bol olan yani hali hazırda zaten  meşhur dükkanları, hep duyduğumuz ama birde asıl memleketinde deneyelim nasıl birşeymiş bir anlayalım dediğim lezzetleri kısaca anlatmak istedim.

Sizde Konya daki durakları yorumlara yazarsanız sevinirim. Bir dahaki sefere keşfetmek için…

 

Etli Ekmek-Bolu Lokantası; Konya’ya gelmişken tabiki ilk sırayı etli ekmeğe ayırdım. En meşhur etli ekmekçi adı şaşırtsada Bolu Lokantası. Bildiğiniz esnaf lokantası havasında ancak içerisi her daim kalabalık. Etli ekmeklerin lezzeti mükemmel, çalışanlar çok ilgili ve sıcakkanlı. Bence tavsiyelerine uyun, etli ekmeklerin yanında peynirli pideleri de geri çevirmeyin.

 

 

Capture

 

 Ali Baba Lokantası; Fırın kebabı için kime sorsam ilk bu adresi söyledi. Aklınızda olsun.

Somatçı Fihi Ma Fih Restaurant; Selçuklu döneminin unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini günümüzde de yaşatma amacıyla 2011 kurulmuş.Kurucusu Ulaş Tekerkaya uzun yıllar bu işin mutfağında yer almış.Somatçı sofrayı kuran ve kaldıran kişi anlamına geliyor ve Mevlevilikte belirtilen 18 görevden 10’cusu sofracıdır. Fihi ma fih ise içindekinin içindeki anlamını taşıyor. Lokantanın duvarlarında yemeğinizden hemen önce hikayesinin anlatılacağı ve yine mevlevikte yer alan bir çok önemli konular resmedilmiş. Yine gelen her yemeğinde özellikleri kısaca size anlatılıyor, tadına bakmak için sabırsızlanıyorsunuz.

Selçuklu yemeklerinde salça,sıvı yağ , biber ,patates gibi malzemeler yok. Bununla birlikte tatlandırmalarda bolca meyve,kuruyemiş ve  sebzeler kullanılıyor.

Neler denedim bakalım;

Çorba; fiyatları 5 ila 7 tl arasında. ben tercihimi Fihi Ma Fih  çorbasından yana kullandım; içinde bulgur,mercimek, nohut,fasulye ve az miktarda dana eti var. Aşurenin tuzlusu deniyor. Görüntüsü çok hoş olmasada tadı başarılı.

Capture

Menüde  Tarhana kavurması, Fasulye kavurması, yoğurtlu biber kavurma ve Patlıcan kavurmadan oluşan ‘Yöremizden’ adını verdikleri lezzetlerden muhakkak sipariş verin. Fiyatları 7,5 -10 TL arası. Açıkçası ben ilk defa tarhana kavurmasını denedim. Özellikle dut kreması ile mükemmel bir lezzet halini almış. Danışmadaki standdan hem dut kremasından hemde kurutulmuş tarhana kavurmasından satın aldım.

 

Capture

 

Ana yemek konusunda 4 kişi olunca hepimiz farklı lezzetlerden sipariş ettik. Neler denedik derseniz. İncirli et, tava kebabı, bademli köfte, çömlek kebabı(erikli). Dördüde çok lezzetliydi ama incirli et ilk sıraya yerleşti.Fiyatlar 13-25 TL arası. Evet resim yok zira yedikten sonra farkına vardım çekmediğimi:)

 

Tatlı için  karar veremediğimden denemelik karışık tabak söyledim. İncir dolması, badem helvası,Somatçı pekmezli ayva tatlısı. Üçüde birbirinden güzeldi. Yine fiyatlar 7,5-10 TL arası. Yemeğin sonunda ikram edilen gül şerbetinide muhakkak tadın.

 

12298916_192682414412383_660496729_n

Somatçı lokantası kesinlikle tavsiye edeceğim mükemmel bir adres. Bizim gibi 17:30-18:00 civarında giderseniz yer bulmanız zor olmayacaktır. Ancak yinede önceden arayıp rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim.

 

 

Capture

 

 

Hi Coffee; Kahve molanız için uğrayabileceğiniz, cool çalışanları ,hızlı servisi, keyifli dekorasyonu için tercih edin. Ayrıca Mevlana Müzesi manzaralı.

 

 

12338536_1530598023920710_1581273160_n

12346139_1691493887737020_1517073296_n

 

Kahvaltıya ne oldu derseniz, hakkımızı kahvaltı fiyatının dahil olduğu otelden yana kullandık. Kahvaltı 2 kişi için ortak bir tepside servis ediliyor. Yine meslevilikteki paylaşma kültüründen esinlenerek bu şekilde bir servis yapmaya karar vermişler.

 

Capture

 

Konya’ya gitmişken her bir köşeden karşınıza çıkacak Konya şekeri ve tadına doyamayacağınız Konya sarması almayı unutmayın.

 

Sevgiler.

No Comments