Geçtiğimiz haftalarda uzun zamandır gitmek istediğim Yedigöllerde’ydik. Döner dönmez blogda detaylara yer vermek istedim. Bu Yedigöller’e ilk gidişim değildi  ancak bir önceki gidişimin üzerinden oldukça zaman geçtiğinden ilk kez gitmişim gibi hissettim.  Zaten bana göre burası bir kere gidip görülüp üzerine çizgi çekilecek bir yer değil. Ne zaman bunalırsanız, canınız bol oksijeni özler ve  sessizlik çekerse kendinizi bu doğa güzelliğine atabilirsiniz. Her mevsimin ayrı bir resmi var bu parkta. Yazın yemyeşil, ilkbahar ve sonbaharda kızıl , kışın beyaz.

46345229_364510874283617_780677107719131852_n(1)

 

LRM_EXPORT_281673066128137_20181208_110127176

İstanbul Anadolu yakasında ikamet eden biri olarak burası bize 3 buçuk saat mesafede. Ancak o haftasonu milliparka ulaşmamız 5 saati buldu! İşte bu noktada ne zaman gitmeli konusunda biraz detaya inmem faydalı olacak. Biz Aralık’ın ilk haftasonunda planımızı yaptık. Ekim sonu ve kasım  ayı için konaklama alternatifleri dolu idi. Bu nedenle ilk boş bulduğum tarihe rezervasyonu yaptım. Eğer kamp yapmak isterseniz ilkbahar ve sonbahar gayet ideal. Ancak o tarihlerdeki kalabalığı tahmin edebilirsiniz. Her ne kadar tarihler 30 Kasım- 1 Aralık olsada hava beklediğimizden çok daha iyiydi, sayıları çok olmasada kamp yapanlar vardı.

46695816_516409242171794_6713049397751784492_n(1)

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Soğuk konusu gidiş yolunda problem oldu. Her ne kadar 4 mevsim lastiğimiz olsada tırmandıkça kar şiddetini arttırdı ve yanımıza zincirde almamıştık. Bir noktadan sonra araba artık tırmanamamaya (bu kelimeyi yazmak zormuş:))başladı. Özellikle çok fazla buzlanma vardı. Bu nedenle çekici yardımıyla bir noktaya kadar ulaştık ve akabinde lastiklerimize zincir takarak devam ettik. Yedigöllerde kar yoktu ve hava gayet iyiydi ancak gidiş yolu bizim için maceralı oldu. Kasım ayından sonra buraya gitmeyi planlıyorsanız kesinlikle zincir almayı unutmayın ve öncesinden yol durumunu kontrol edin. Zaman zaman yolun kapandığı olabiliyormuş.

LRM_EXPORT_281501218796260_20181208_105835328

 

CaptureMaceramızdan bir kare:)

Milliparka arabanızla giriş ücreti 15 TL. Park içerisinde bulunan Habitat Mesire bungalov evlerinde konakladık. Yanımızda çocuk olacağı için ısınma konusunun rahat olacağı ‘Serin Ev’ opsiyonunu tercih ettik. İsmini yanındaki gölden alıyor:) Bu opsiyonda evde 2 oda ve 1 salon bulunuyor. Isınma merkezi sistem kaloriferli. Ayrıca 1 adet ekstra ufo vardı ancak hiç kullanmadık. Mutfak eşyalarınızı kendiniz getiriyorsunuz. Aşağıya resimleri ekliyorum. Yataklar çarşaflar gayet temiz idi ancak tuvalet için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Maalesef oldukça eski ve pek temiz değildi. Mutfakta bir kaç bardak bulunuyordu ancak belirttiğim gibi bardağından, çatalına (her daim arabımızın bagajında duran plastik piknik setimiz işimizi gördü) su ısıtıcısından minik tencereye mutfak eşyalarımızı kendimiz getirdik.Akşam yemeği ve kahvaltımızı kendimiz hazırladık. Her evin önünde kendine ait mangal ünitesi ve masaları var. 4 kişi + 1 çocuk konakladığımız bu ev için 500 TL ödedik. Tüm detaylara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Capture

 

Capture2

Capture3

Milli park içerisindeki tek yemek yenebilecek yer Habitat Mesire. Gitmeden önce bir çok yerde çok pahalı olduğunu okumuştum. Fiyatları çektim, yorum sizin. Biz yemek konusunu kendimiz hallettiğimizden burası hakkında yorum yapamayacağım. Sadece kayıt olurken buraya geldik, oldukça ilgili ve samimilerdi.

Habitat mesire Menü

 

İçinde farklı büyüklükteki 7 göl bulunan bu bölge 1965 yılında Milli Park olmuş. İçerisindeki göllerin isimleri Büyükgöl, Kurugöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl ve İncegöl. Bu göllerin sadece bir kaçında makul oranda su bulunuyor. Diğerleri kurumuş ya da kurumak üzere.

Burada yapılacak en güzel aktivite kesinlikle bol bol yürümek olacaktır. Bir çok ağacın  önünde isminin yer aldığı tabelaler konulmuş. Çocukla gidecekseniz gerçekten hem eğlenceli hem de öğretici bir hal alıyor bu yürüyüş. Hatta bazı ağaçları ben bile ayırt etmeyi burada öğrendim. Park içinde geyik, yaban domuzu, kurt, tilki ve sincap gibi bir çok hayvan varmış, sadece sincaplara denk geldik:)

Capture

Maalesef bu yazıda daha fazla detaylı bilgiler veremiyorum. Çünkü Yedigöller’de geçirdiğim iki gün boyunca bol bol yürüyüş ve dinlenme demekti. Henüz görmediyseniz en kısa sürede yolunuzun bu güzelliğe düşmesini dilerim.

Capture

 

Capture

Capture

 

Capture

No Comments