Geçtiğimiz haftasonu 3 günlüğüne Zürih’e kaçtık. Noel pazarlarının açık olacağı bir tarihe denk gelen ucuz bilet bulunca  bir nefes olsun dedik. Biz bileti aldıktan sonra kur aldı başını gitti. Neyse bu konuda yapacak bir şey yok. Ayağımın tozuyla hemen notları bloğa atmak istedim.

Zürih İsviçre’nin en büyük kenti. Bünyesinde bir göl ve bolca park, birçok müze, köprü ve kilise bulunduruyor. Düzgün ve geniş caddeler, düzenli ve tertemiz sokaklar, örümcek ağı gibi sarılmış toplu taşıma sistemi ile tipik bir Avrupa kenti. Toplamda 12 bölgeden oluşuyor. 1-3  bir çok görülecek yeri kapsamına alan daha merkez diyebileceğimiz bölgeler. Otelimizinde bulunduğu 4. ve 5. bölgeler ise daha hipstar ve oldukça fazla göçmen nüfusun yaşadığı bölgeler. Şehre Noel pazarlarının açık olduğu bir dönemde gittiğimiz için başka dönemde gidip Zürih’e pek ısınamamış kişilere göre daha şanslıydık. Her yer rengarenkti ve şehir normale göre oldukça geç saatlere kadar sokaktaydı. Şansımıza 8-9 derece, esmeyen ve de çok soğuk olmayan bir havada gezdik.

20161125_190055

20161126_195834

Nasıl gidilir

THY; Pegasus, Atlasglobal gibi bir çok havayolu şirketinin Zürih ‘e uçuşları mevcut. İlk defa Atlasglobal ile uçtuk ve gayet memnun kaldık. Ücretsiz yemek servisi ve 30 kg bagaj hakkı var. Koltuk aralıklarıda normale göre daha geniş. Tek negatif yanı(birçok kişi için değil ancak bizim için öyle) Atatürk Havaalanı’nda uçuyor olması. Biz Anadolu yakasında oturduğumuzdan Sabiha Gökçen’den uçuş olmadığı zaman biraz geriliyoruz:)

Havaalanından merkeze ulaşım;

Öncelikle Zürih küçük ve kompakt(tam olarak yerini alacak bir kelime bulamadım:)) bir şehir. Havaalanından trenle rahatlıkla merkez bir tren istasyonuna ordan da herhangi bir tramvay, otobüs vb atlayarak şehrin içlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Aynı şekilde otobüs seferleride mevcut. Otelimize yakın olan Hardbrücke tren istasyonuna havaalanından  8 dakikalık tren yolculuğu ile ulaştık. Havaalanı ile şehir merkezi 10 km kadar.

  • Tren ile 8-15 dakika arasında ulaşılabilir. Bilet fiyatları 6.60 CHF ( Zürih karta dahil, bu konuya değineceğim)
  • Otobüs/Shuttle ile yaklaşık 35-40 dakika içerisinde merkezde olabilyorsunuz. Bilet fiyatı 25 CHF
  • 10 numaralı tramway ile merkeze ulaşmak 35 dakika sürüyor ve bilet fiyatı 6.60 CHF. (Zürih kart için ücretsiz) (günlük bilet fiyatı 25 CHF)
  • Birden fazla kişi iseniz taksi ile de ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 15 dakika sürecek yaklaşık fiyat 60-70 CHF

 

Para birimi : Ülkede İsviçre Frangı kullanılmakta. Biz gitmeden bir miktar frank  yaptırdık. Ülkede € birçok yerde geçiyor ancak bizdeki gibi kurdan dolayı kaybınız fazla olabiliyor. Açıkçası € kullanmadık ve kullanmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Gitmeden € yaptıracağınıza frank almak mantıklı.

Önemli bilgiyide verip, bu konuyu atlayalim. 1 CHF=3.39 TL

20161126_214958

Ulaşım;

Zürih şehri örümcek ağı gibi tramvay, otobüs,tren duraklarının birbirine muhteşem şehirde entegre edildiği bir şehir. Tramvaylar , otobüsler bir caddeden diğerine  bağlıyor sizi.  Bir yerden atladımmı bu çembere, komple şehri gez. Bu noktada bir küçük bilgi daha vereyim, bilet konusunda herhangi bir turnike ve kontrolün olmadığı. Artık bu bilgi ne işinize yarayacaksa!

Ne zaman gidilir

Bilmeyen duymayan yoktur ancak yine de çok kısa değineyim istedim. Zürih kışın çok soğuk şehirler listesinde üst sıralarda. Dolayısıyla soğukta dolanmayı sevmeyenlerin uzak durması gerekir. Ancak bir konu gereçekten önemli:)zaten oldukça pahalı bir şehir olduğundan havanın daha ılıman olduğu bahar ve yaz ayları otel fiyatlarını düşünemiyorum. Biz Kasım ayının son haftasonunda şansımızında yanımızda olmasıyla 8-9 derecelerde esmeyen, soğuktan burnumuzun soyulup, dudaklarımızın çatlamadığı bir havada güzel güzel gezdik. Otel fiyatlarıda diğer dönemlere göre çok daha az can yakar idi.

 

Otel konusu

Hazır otel demişken kısaca bu konuyuda aradan çıkartalım. Yazının başında belirttiğim gibi bizim kaldığımız otel 4.bölgede yer alıyordu. Otelin adı Olympia Hotel Zurich. Kahvaltı gecelik fiyata dahil değildi.Kişi başı kahvaltının 12CHF (YUH! ) olduğunu not edelim buraya. Hardbrücke tren istasyonuna havaalanından 8-10 dakikalık br yolculuk ile ulaştıktan sonra , ister 10 dakika yürüyebilir isterseniz 71 numaralı otobüsü kullanarak otele bir kaç metre yakınında yer alan Albisriederplatz durağında inerek otele ulaşabilirsiniz. Bu duraktan geçen 2 veya 3 numaralı tramvay ile merkeze çok rahat bir ulaşım söz konusu. Otelin karşısında şehirde Migros ile birlikte en çok göreceğiniz Coop adında süpermarket yer almakta. Otelin çalışanlarıda ağırlıklı göçmenlerden oluşuyor. Temiz bir otel. Tavsiye ederim. Bu arada Booking.com üzerinden rezervasyon yapacaksanız Bonusway kullanmayı unutmayın. %4 ünü geri alabilirsiniz. Zürih bu tarz çakallıkları takip etmeniz için oldukça uygun bir şehir. Zira pahalıJ

 

Zürih Kart

İşte geldik önemli bir konuya. Bizim gibi Zürih’e bir iki gün için gidiyorsanız muhtemelen sadece sokaklarında dolaşmayacak bir kaç galeri yada müzede gezmek isteyeceksiniz. Normalde bu tarz kartlar her şehir için mantıklı olmayabiliyor ancak Zürih için birden fazla müze gezerim derseniz kesinlikle gerekli! Çünkü tüm toplu taşımalarda geçerli (ki tek seferlik biletler 4 CHF lardan başlıyor )ve hemen hemen bütün müzelere ücretsiz giriş sağlıyor. Ücretsiz giriş sağlamadığı müzelerde ise en kötü ihtimalle indirim veriyor, es geçmiyor. Ayrıca alışveriş yaparmısınız bilmiyorum ancak bir çok mağazada indirimde sağlıyor. Yani tek sefer alıp bir daha bilettir düşünmüyorsunuz.Kartın sadece 24 saat ve 72 saatlik versiyonları mevcut.

24 saat geçerli  24 CHF

72 saat geçerli  48 CHF

Havaalanından kartı satınalabilirsiniz. Daha birçok yerden satınalma imkanınız var. Onunda linkini bıraktım buraya.

Hangi müzelerde geçiyormuş neymiş , ne değilmiş bu kadar para vereceğim emin olmadım diyenler için linki buraya bıraktım. Müzelerin giriş ücretleri yer aldığından artık hesabınızı kitabınızı yaparsınız.

 

Gezilecek yerler

Grossmünster

Şehrin simgesi haline gelmiş bu kilise Limmat nehri kıyısında şehir merkezinde yer aldığından, şehri gezmeye başlamak için ilk durak olabilir. 2 kulesi ile oldukça dikkat çekici. Giriş ücretsiz 187 basamağı çıkmayı göze alırsanız şehre tepeden bakabilirsiniz. Akşam ışıklandırılmış hali epey güzel.

Kiliseye giriş ücretsiz.

 

20161126_194205

20161126_194646

Fraumünster

Grossmünster kilisesi çıkışında Münster köprüsünde şehrin diğer yakasına geçtiğinizde 19.yüzyıldan kalma Fraumünster kilisesine ulaşabilirsiniz. Oldukça güzel bir meydan olan Münsterhof ‘a konumlanmış durumda. Kilise yeşil kulesi ve üzerindeki saat ile hemen dikkatinizi çekecektir. Giriş 5 CHF,

 

20161125_190350

 

20161125_175554

 St.Peters Kilisesi

Bu kiliseyi asıl önemli kılan şey kulesinde yer alan 8,7metrelik çapı ile Avrupa’nın en büyük kilise saatine sahip olması. Bu kule kilisenin biraz tepede yer alması ile şehrin her yerinden görünüyor.  Grossmünster ‘e oldukça yakın olduğu için üçüncü olarak ziyaret edilebilir.

20161125_175256

 

Bahnhof

Zürih’in merkezinde yar alan bu heybetli  bina dikkatinizden kaçmayacaktır. Çevresinde tramvay otobüs durakları ile sarılmış durumda. Bir çok hat için aktarma noktası. Merkez tren istasyonu binası 1871 yılında inşa edilmiş. Binanın devasa kapısı Zürih’in alışveriş merkezi olan Bahnhofstrasse’ye açılıyor. Bu caddeyi alışveriş kısmında biraz daha detaylı anlatıyor olacağım.

20161126_174820

Opera Binası;

19.yüzyılda kurulmuş olan binayı biz dışarıdan görmekle yitindik. Ancak vaktiniz var ise bir konser ayarlamak şart. Zira konsere gitmeyecekseniz bile fotoğraflamak gerek. Ayrıca bizim bulunduğumuz dönemde hemn önündeki meydanda  Noel pazarıda kurulduğunu söyleyelim.Bu pazarda sıcak şarap molası verilmeli, binanın gece ışıklandırılmış hali görülmeli.

20161125_185550

 

20161125_182458

Zürih Gölü

Şehrin ortasında yer alan Zürih gölü manzarayı daha da güzelleştiriyor. Göl boyunca yürüyş yapabilir isterseniz belirli saatlerde düzenlenen tekne turlarına  katılıp şehre farklı bir açıdan bakabilirsiniz.

20161127_125347

Geldik Müzelere;

Swiss National Museum;

Bbu müzede İsviçre tarihine ilişkin bir çok eser görebilir, İsviçre kültürü ve tarihi ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.Merkez tren istasyonunun hemen arkasında yer almakta 10.00-17:00 saatlerinde açık  ve müze kart geçerli.

20161126_125548

20161126_125632

FIFA Museum

oldukça yeni olan 2016 şubat yılında açılmış olan bu müzeyi bizim gibi futbol sever bir çift es geçemezdi. Özellikle gitmeden defalarca tembihlendiğim üzere plana almıştık. Müze 3 katlı. Giriş katı Dünya kupasında kullanılan formaların yer aldığı bir sergiye ve 2014 te gerçekleşen dünya Futbl turnuvası Brazilya ruhunu tekrar yaşatmak için özel olarak oluşturulmuş bir başkla sergi alanından oluşuyor, Diğer katlarda ise bir çok interaktif alanlar bulmakta mümkün. Bu kısımları oldukça beğendikJartık bu ofsaytmı, sarı kartmı vb quizler mi dersiniz, maçı anlatmaya çalışmakmı dersiniz vb güzel vakit geçirmelik atraksiyonlar mevcut. Ayrıca hediyelik eşya alabileceğiniz yerde kafede var.

Giriş ücreti;24 CHF

Müze karta %20 indirimli 19CHF

Ulaşım; 7 numaralı tramway ile Hauptbahnhof Enge durağı

Pazar günü açık olan nadir müzelerden. Çoğu yer kapalı olduğundan müzeyi Pazar gününe bırakabilirsiniz.

Ayrıca müzeyi gezmek istemezseniz de giriş katındaki kafeye bir uğrayın derim. Gayet başarılı.Lokal biralar denenebilir. Fiyatlar uçmamış durumda.

 

20161126_145650


20161126_152631

20161126_161508

 

 

Museum Rietberg

Burası Avrupa dışı ülkelerin eserlerinin sergilendiği bir müze. Biz 1-2 saat içinde hızlandırılmış bir şekilde gezmiş bulunduk. Ancak çok daha uzun kalmanız mümkün, sergi çok geniş .Kongo,Kamerun, Japonya, vb bir çok yerden sanat eserleri sergilenmekte. Ayrıca belirli dönemlerde farklı sanatçıların özel sergileride yer alıyor. Bizim bulunduğumuz dönemde Japon  sanatçı Itō Shinsui nin resim sergisi vardı. Ancak dönemsel değiştiğinden şuradaki linkten takip etmek gerekiyor. Öte yandan müze Reiter Park’ın içinde yer alınca  bahçeside muhteşem bir doğa güzelliğine sahip oluyor, yemyeşil. Spor yapanlar, bisiklet sürenler…

Link; http://www.rietberg.ch/en-gb/exhibitions/ito-shinsui.aspx

Giriş;  14-18 CHF (Bazı sergi alanları dönemsel olarak özel bir uluslararası sanatçıyı ağırlıyor. Ücrette bu sergiyi görmek isteyip istemediğinize göre değişiyor.

Müze karta ücretsiz.

Ulaşım: Tram 7 Museum Rietberg Durağı, FIFA müzesi ile birleştirip bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. (hep bu deyimi kullanmak istemişimdir:)bence yerinde oldu). Hauptbahnhof Enge durağından bir durak sonra.

20161126_163520

20161126_165231

20161126_165623

 

20161126_162435

20161126_162437

Zürih Oyuncak Müzesi (Zürcher Spielzeugmuseum)

Bir şehirde oyuncak müzesi var ise kaçırmayanlardanım.Zürih’teki müze nispeten küçük bir müze, ancak yine de güzel. Vaktiniz varsa listenize alabilirsiniz. Koleksiyonda 18.yüzyıldan günümüze kadarki dönemde farklı yıllardan oyuncaklar mevcut.  Buraya daha ziyade merkez Bahnofstrasse civarında iseniz örneğin National Museum çıkışında gitmek mantıklı olacaktır,

Giriş;  5 CHF, 16 yaş altı çocuklara ücretsiz.Zürih karta ücretsiz,

Adres; Fortunagasse 15 

20161126_172244

20161126_172925

Kunsthaus Zürich
Modern sanatı seviyorsanız Zürih’te adresiniz bu müze. Monet’nin tabloları, Edvard Munch’un eserleri görülebilir. Giriş ; 15 CHF , müze kart saiplerine %30 luk bir indirim mevcut

Güzel haber; Diğer müzelere göre nispeten geç saate kadar açık

Heimplatz 1 

Migros Museum für Gegenwartskunst
Bu müze benim listemde olan ancak yetiştiremediğim bir müze maalesef gidemedim. Ancak gideceklerin akıllarında olsun diye ekliyorum. Şehrin bir diğer modern sanat müzesi. Gitmeden önce programı kontrol edebilirsiniz.

 

İm Viadukt

Tren raylarının altındaki alanı küçük küçük dükkanlara bölüp alışveriş yapılabilecek şahane bir ortam oluşturulmuş.. Bence uğramak gerek. Kesinlikle bir kaç güzel parça bulacaksınız. Alışveriş yapmasanız bile farklı bir konsept olduğundan görmek gerekir.

Bizim kaldığımız otelden 72 nolu otobüs ile ulaştık.Buradan Rote Fabrik’e geçtik. Merkez tren istasyonundan 13,14 ve 17 nolu tramwaylarla ulaşabilirsiniz.

20161127_120029

20161127_120230

 

Uetliberg; Zürih’ e bir de tepeden bakayım derseniz Uetliberg güzel bir manzara vadediyor.

Rote Fabrik

Rote Fabrik,tipki Lizbon’daki LX factory gibi eski bir fabrika kafeler,galeriler,butikler ile sahane bir ortama donusturulmus.Sokak sanatı severler tam yerine geldiniz. Duvarlarda bolca mural çalışması mevcut.Zurih Golu kenarinda yer aldigindan sabah spor yapanlari,iskelesinde manzaranin keyfini cikaranlari bol. Bayildik buraya. Muhakkak uğrayın.

Adres; Seestrasse 395

15043612_555012248017657_1452197458607079424_n1

 

20161127_124922

20161127_125039

20161127_125616

 

20161127_125004

 

Son olarak biz gitmedik ancak Zürih’te vaktiniz var ise türleri tükenmekte olan birçok bitki türünü bünyesinde barındıran Botanik bahçesi ve yine şehrin çok da dışında olmayan ve 2000′ e yakın hayvanın yaşadığı hayvanat bahçesi de listeye alınabilir.

Zürih ile ilgili bu yazının notları bitti. Peynirden çikolataya, kitapçıdan oyuncakçıya neler var, Zürih’ten neler almalı,nereleri karıştırmalı , yemeden dönmek olmazları kısaca şurada özetledim.Keyifle okumalar.

 

 

No Comments